Dílna a hobby

Videonávod: Proměňte chalupářskou klasiku v elegantní kousek

Proměna se zaměřuje na starou selskou polici na hrnky a talířky, kterou většina lidí zná z chalupy. Často je vyřezávaná, pomazaná vrstvou laku, oranžová a mnohokrát nepříliš pěkná.

Původní polička
Zdroj: Kateřina Kordík

Přestože tento druh police není na první pohled krásný, protože má dobu své velké slávy již za sebou, do ohně rozhodně nepatří. S trochou péče se i takový kousek posune vzhledem do 21. století.

Co je na proměnu poličky potřeba:

  • odmašťovač, hadr
  • brusku
  • metalický sprej
  • křídový sprej
  • akrylovou barvu
  • štětec

Jak na to

Tyto police jsou častokrát pokryty notnou dávnou starého laku, který není snadné zbrousit. Postupujte proto pečlivě krok po kroku.

1. Důkladná očista

V první řadě se starý lak rád lepí a navíc mívá police tolik záhybů, že je mnohdy nereálné precizně je všechny očistit. Musíme tedy věnovat čas řádnému odmaštění. Nebojte se použít i odstraňovače mastnoty vhodné do kuchyně.

Na polici z chalupy bývá mastnoty spousta. Po odmaštění necháme polici vyschnout a jemně zbrousíme lak, abychom vytvořily rýhy a budoucí barva nám na dřevo lépe přilnula.

2. Nový vzhled

Protože je police velmi členitá, zvolili jsme pro její úpravu křídový sprej – při nanášení štětkou by mohla barva zatéct do záhybů. Aby police nepůsobila příliš plasticky a vdechli jsme jí nazpět závan starých časů, zvolili jsme pro další úpravu patinování suchým štětcem.

Je to technika, při níž kulatý štětec namočíte do barvy a poté ho téměř dosucha utřete do kartonu nebo hadru. Ačkoliv se bude zdát, že štětec je příliš suchý a není možné, aby při natírání zanechal na dřevě barvu, většinou to tak není a na polici se vždy lehký nátěr objeví.

Nový vzhled poličky
Stačí trocha úsilí a polička zazáří novým a moderním vzhledem. | Zdroj: Kateřina Kordík

Je opravdu důležité, aby byla barva na štětci téměř zaschlá – štětec poté otřete o hranu police. Vytvoříte efekt zašlého, léty opotřebovaného nábytku.

3. Finální úprava

Poctivé žluté kolíčky na hrnky jsme ponechali a nastříkali metalickým sprejem. Zpět do police je zatloukáme přes karton, aby kladívko neporušilo nasprejovanou metalickou vrstvu.

Nadchněte se společně s námi pro chalupářský redesign, ať i vaše polička zazáří v novotě.

Text, foto, video a realizace: Kateřina Kordík/Instagram Funkyfurnituree
Hudba ve videu: InShot