Chovatelství

Farmář Martin radí: Je chov králíků opravdu nenáročný? A dají se vycvičit?

Králíci jsou často vnímáni jako na chov nenáročná zvířata, která si vystačí v malé klícce s několika mrkvemi. To však není úplně pravda. Jaké jsou základní požadavky na chov králíků? Co je třeba dodržovat, aby se tito roztomilí tvorové vyhnuli nemocem? Jaké klece jsou pro ně vhodné? Na nejdůležitější otázky odpovídá farmář Martin.

Chovatel králíků hladí černého králíka-Chov králíků
Zdroj: Miro Pochyba

Frázi „chováme zajíce“ často slyšíme od lidí a někdy i od chovatelů. Ale uveďme pojmy na pravou míru hned v úvodu. Zajíc a králík není totéž zvíře, ba dokonce ani tentýž druh. Oni se jen nápadně podobají. V naší přírodě žije jak zajíc polní (Lepus europaeus), tak králík divoký, též evropský (Oryctolagus cuniculus).

Rozdílů mezi nimi je více. Nejviditelnější je délka uší, velikost, způsob života. Zajíc má dlouhé uši, hmotnost cca 3,80 kg, délku gravidity 41 až 42 dnů, dělá si hnízdo na povrchu, mláďata jsou osrstěná, vycházejí ven po dvou, třech dnech. Králík má krátké uši, hmotnost cca 1 až 2,5 kg, délku gravidity 28 až 35 dnů, hnízdo má v noře pod zemí, mláďata se rodí holá a slepá a z nory vycházejí až po dvou týdnech. Kromě toho je mezi nimi ještě mnoho dalších malých rozdílů, které můžete přehlédnut. Například králík má spodek ocásku bílý, ale zajíc ne.

A právě z tohoto králíka divokého byla vyšlechtěna všechna dnes známá plemena trpasličích, ozdobných a masových plemen králíka domácího. Oficiálně jich dnes máme kolem stovky. V Evropě je chov králíků skutečně velmi oblíbený. Naše králíky však pravidelně decimují různé nemoci.

Bíločerný králík u misky s vodou-Chov králíků
Zdroj: Miro Pochyba

V této souvislosti je zajímavé, že v Austrálii a Americe se králíci neočkují, protože je pokládají za mimořádně nebezpečný invazivní druh a všechny jejich epidemie jsou vítaným prostředkem snížení populace. Doslova způsobují hospodářské škody a likvidují potravu původním a hospodářským zvířatům. To u nás neplatí.

Jaké plemeno je na chov masa a kožešinu nejvhodnější?

Protože péče o všechny králíky je velmi podobná, je jen na vás, které plemeno zvolíte. Je-li pro vás nejdůležitější produkce masa, vybírejte si mezi velkými, je-li pro vás na prvním místě kožešina, vybírejte si podle barevného rázu plemene.

Ale chcete-li podpořit českou chovatelskou obec, vybírejte mezi zdejšími národními plemeny: český strakáč, moravský modrý králík, český albín, český luštič, moravský bílý hnědooký, český černopesíkatý, český červený králík.

Velmi oblíbená jsou u nás i slovenská národní plemena: holíčský modrý králík, liptovský lysko, nitranský králík, slovenský sivomodrý rex, zemplínský pastelový králík, zemplínský rex. Ze zahraničních jsou u nás oblíbení anglický beran, belgický obr, bílý rex, černý rex, činčila, dalmatinský strakáč rex, kastorex, modrý rex, německý obrovitý strakáč, francouzský beran, ruský černý, ruský modrý, hermelín modrooký a podobně.

Které plemeno doporučujete začátečníkovi?

To je úplně jedno. Důležité je, aby vás vámi vybrané plemeno oslovilo, chytilo za srdce, abyste se zamilovali a dostali chuť obětovat svůj volný čas svým králíkům.

Může začátečník chovat více plemen?

Když si na to troufá, určitě ano. Důležité je mít správně oddělené a přiřazené samce, abyste nemuseli pochybovat o otci vašich malých králíků a nekazili si plemenný chov.

Dva králíci jí trávu -Chov králíků
Zdroj: Shutterstock

Která plemena králíků jsou vhodná pro chov na maso?

Je-li toto kritérium výběru pro vás nejdůležitější, tak čím větší králík, tím lépe. To je důvod, proč se šlechtitelé na celém světě snaží vyšlechtit co největšího králíka. Dobrá zpráva je, že sníst se dá každý. I trpasličí králíček. I když dnes se to pokládá za neetické a vaše děti by vám to asi neodpustily. Střední plemena se však běžně konzumují.

Čím je králičí maso výjimečné?

Svými dietetickými vlastnostmi. Je to suverénně jedno z nejkvalitnějších mas, 100 gramů obsahuje 173 kcal, 3,5 g tuku, 1,1 g nasycených mastných kyselin, 123 mg cholesterolu, 45 mg sodíku, 343 mg draslíku, 0 g sacharidů, 33 g bílkovin.

Doporučuje se jako prevence arteriosklerózy, při redukční dietě, rekonvalescencích, nemocech trávícího traktu a žlučníku. Připravovat ho můžete všemi způsoby – pečením, dušením, vařením, smažením, grilováním. A věřte mi, že i králičí klobásy jsou delikatesa. Mně osobně velmi chutná pečený králík plněný klobásovým masem.

Dá se králík domácí vycvičit?

Určitě ano. Výhodou je, že vyžaduje podstatně méně péče a času než pes, ale cvičí se velmi podobně, a to pozitivní motivací. Králík se bez problémů naučí reagovat na intonaci vašeho hlasu, rozezná slovní povely, můžete ho naučit překonávat parkúrovou dráhu, reagovat na jednoduché situace. Překážky na králičí parkúr bez problémů koupíte v chovatelských obchodech nebo na internetu. Dům vám však určitě neuhlídá. A nedoporučoval bych ani nechávat ho hlídat záhony s mrkví. 🙂

Hnědý králík skáče přes překážku-Chov králíků
Zdroj: Shutterstock

Jakého věku se králíci dožívají?

Králík domácí se dožívá přibližně šesti až osmi let, občas se stane, že se někomu dožije i deseti let, ale to jsou vzácné výjimky. Významně může život králíka prodloužit kvalitní a dobrá potrava, rozhodující podíl na dlouhověkosti je však dědičný. Proto současný šlechtitelský program a snaha nejlepších chovatelů má za cíl mít v chovu i dlouhověké jedince a používat je aktivně při množení a šlechtění.

Kdy králíci pohlavně dospívají?

Samice v závislosti na velikosti pohlavně dospívají ve 4. až 6. měsíci života. Velká plemena v 7. měsíci. Samci také. Vzhledem k tomu, že v tomto věku ještě není úplně dokončen jejich tělesný vývoj a růst, nedoporučuji připouštění v tomto věku, protože gravidita způsobí pozastavení nebo zpomalení růstu samičky. Ideální věk pro připouštění je 8. až 10. měsíc. Samička králíka je schopná oplodnění 8 až 10 let.

Jak dlouho trvá gravidita samice králíka? Kolik rodí mladých?

Délka gravidity je 32 dnů (29 až 33). Zjistit se to dá už od 12. dne sonografem u veterináře, zkušený chovatel to dokáže diagnostikovat hmatem 16. až 18. den od připuštění. Gravidním samicím začíná vypadávat srst, proto jim alespoň týden před plánovaným vrhem vložte do kotce hnízdní budku. Porod králíků probíhá zpravidla v noci. Počet mláďat bývá kolem 8 (6 až 10). Malý králíček má přibližně 30 až 80 g a rodí se holý a slepý. Oči otevírá přibližně 10. den. Samice se o mláďata stará asi tři týdny, ve věku jednoho měsíce se začínají osamostatňovat.

Jakými nemocemi králíci trpí nejčastěji?

Nejnebezpečnější jsou virové nemoci: mor králíků, myxomatóza, virová rýma, epizootická enteropatie. A též bakteriální nemoci: pasteurelóza, klostridiová infekce, spirochetóza, salmonelóza, listerióza, tularémie. Z parazitárních nemocí jsou nejčastější: ušní svrab, vši, všenky, blechy a různí vnitřní paraziti.

Základní prevencí proti všem nemocem je dobrá zoohygiena, kvalitní krmivo a podpora trávení, činnosti jater, ledvin a detoxikačních mechanismů organismu. Největší imunitní orgán je sliznice trávicího systému, hlavně střev, je to „vnitřní venek organismu“. Právě tuto imunitu můžete podporovat podáváním probiotik, prebiotik, huminových kyselin.

Působí detoxikačně, protiplísňově, podporují růst, užitkovost a stabilizují zdraví zvířat. Tak či onak si musíte nastudovat příznaky těchto nebezpečných nemocí a být v kontaktu se svým veterinářem. Průběh bývá velmi rychlý. Mor králíků a myxomatóza jsou neléčitelné, přenáší je bodavý hmyz a většinou zahyne celý chov. Řešením je vakcinace.

Dalším důležitým preventivním opatřením je podávání antikokcidik a probiotik jako ochrana samic během porodu, po porodu, mladých králíků před vnitrobuněčnými protozoárními parazity. Ochrání vás před velkými ztrátami.

Chov králíků
Zdroj: Shutterstock

Jaká je nejvhodnější potrava pro králíky?

Seno, seno a zase jen seno. Kvalitní, luční a voňavé, a to minimálně 70 % z denní krmné dávky. Zbytek může být obilí. Nejvhodnější je oves a ječmen, ale všeho s mírou a jen mladým zvířatům. Starším zvířatům nabídněte raději ovoce a zeleninu. Dalším vhodným doplňkovým krmivem jsou větvičky břízy, topolů, lísky nebo ovocných stromů.

Králičí zoubky stále dorůstají a potřebují permanentní obrušování. A úplně mimořádnou a velmi výživnou pochoutkou pro králíky je topinambur. Pestrost stravy můžete ještě pojistit vitamínovým doplňkovým přípravkem podle dávkování v návodu.

V případě, že můžete králíkům během vegetačního období zabezpečit čerstvou trávu, ať už čerstvě nasekanou, nebo výběh na pastvě, mějte na paměti, že tuto změnu je třeba provádět pomalu, postupně a vždy předložit alespoň na noc seno. Mimořádně důležitá je zásada, že králík nesmí nikdy vyhladovět!

Krmivo musí mít stále naloženo! Jednak to potřebuje na trávení, neboť jen příjem dalšího krmiva mu posouvá ve střevech už natrávenou hmotu, jednak proto, že když nemá co, začne žrát znečištěnou podestýlku. To, že i pitná voda musí být nepřetržitě k dispozici, je samozřejmostí.

Jaké jsou ideální podmínky pro chov králíků?

Také zde platí určité zásady. Například dva králíci jsou vždy lepší než jeden. Jedna ze základních životních potřeb králíků je totiž vzájemná komunikace. Morče a chovatel se nepočítají. Chcete-li králíka jen pro potěšení jako kamaráda, ideální je pár, přičemž sameček by měl být vykastrovaný. Pro aktivní domácí chov známe tři způsoby. Chov v králíkárně, místnosti (hale) nebo volný chov. Každý má své nevýhody i výhody. Každý chovatel se rozhodne podle svých možností a schopností.

Bíločerný králík u misky s vodou-Chov králíků
Zdroj: Miro Pochyba

Důležité je, abyste dokázali zabezpečit čistotu kotců, dostatečné větrání, ochranu před průvanem, vlhkem, deštěm, sněhem, větrem, ale i přímým sluncem. Králíci velmi dobře snášejí zimu. Suchou zimu. Naopak vlhko ani letní vedra nemají rádi.

Také je třeba mít králíky rozdělené do skupin podle pohlaví a plemene. Plemenní samci si užívají kotce jen pro sebe. Králíkům v kotcích, budkách a klecích je vhodné zabezpečit zelený výběh s přírodními prvky, kryty, krmivem, vodou a za pěkného počasí je vykládat ven.

Venkovní výběhy je nutno ochránit před predátory. Predátorem může být dravý pták, liška, tchoř, toulavý pes, kuna, ale i v lovu aktivní domácí kočka.

Je králík inteligentní?

Určitě víc, než byste čekali. Dokáže přiběhnout na zavolání, dokážete ho naučit překonávat jednotlivé překážky soutěžní dráhy Králičí hop. Dokonce existují organizace, které sdružují příznivce tohoto mladého rozvíjejícího se sportu. Na soutěžních závodech jsou jednotliví závodníci (králíci) řádně zaregistrovaní a zúčastňují se celého seriálu závodů.

Zdroj: časopis Recepty prima nápadů
Text: Martin Bagar
Foto: Miro Pochyba, Isifa/Shutterstock