Chovatelství

Horké letní dny neovlivňují jen nás, ale i naše domácí mazlíčky: Zchlaďte je proto přírodní cestou

V letních dnech nám lidem s tropickými teplotami pomáhají klimatizace. Musíme ale také myslet na naše domácí mazlíčky. I oni musí čelit vysokým teplotám, které mohou mít negativní vliv na jejich zdraví a pohodu. Proto je důležité se o ně starat a zchladit je přírodní cestou. Existuje řada jednoduchých opatření a přírodních prostředků, které jim mohou poskytnout potřebnou úlevu a ochranu během letních dní. Nejenže se tím zvýší jejich pohoda, ale také se sníží riziko přehřátí a dehydratace. 

Kočka se chladí větrákem
Zdroj: iStock

Poskytněte dostatek stínu

První věc, kterou byste měli udělat je, že svým domácím mazlíčkům zajistíte dostatek stinných míst. To znamená, že všechny jejich venkovní kotce, pelíšky nebo domečky umístěte na chladnější místo, například pod strom nebo do dobře větraného prostoru.

Nezapomínejte však ani na vnitřek domu. Tam nechte jednu místnost (nebo klidně i více), kde se zvíře nejčastěji zdržuje, dobře větrat, a především nezapomeňte zatemnit všechna okna, abyste minimalizovali průnik slunečního záření.

Dostatečný přístup k vodě

Další velmi podstatnou věcí je, aby mělo zvířátko neustále k dispozici čerstvou a studenou vodu, která ho nejen hydratuje, ale také osvěží. Aby voda vydržela déle chladná a čerstvá, přidejte do misky několik kostek ledu. Dobrým nápadem je, pokud po domě, zahradě nebo terase rozmístíte misek více. Díky tomu bude mít zvířátko možnost se napít, ať už se bude nacházet kdekoli.

Pes v dětském bazénu
Zdroj: iStock

Mokrá utěrka nebo bazén pro ochlazení

Chcete zvířátko tělesně ochladit? Ovlažte utěrku ve studené vodě a položte ji svému mazlíčkovi na místa, kde má řídkou srst, jako jsou břicho, tlapky a krk. Pokud je váš mazlíček zvyklý na vodu, můžete mu také nabídnout možnost osvěžit se ve speciálním bazénu pro zvířátka. Jen se ujistěte, že je bazén dostatečně velký a přizpůsobený velikosti vašeho mazlíčka.

Ochrana před horkým povrchem

Mnoho lidí to možná nenapadne, ale mějte na paměti, že během letního horka se mohou chodníky, silnice a povrchy jako např. beton nebo kámen značně zahřát. Před procházkami s vašimi mazlíčky na venkovních prostranstvích proto vždy nejprve zkontrolujte teplotu povrchu dlaní.

Pokud je příliš horký a na dotek nepříjemný pro vás, je vysoce pravděpodobné, že stejně nepříjemně bude působit i na vašeho mazlíčka. Vyhněte se proto takovým povrchům a raději jděte po travnaté ploše nebo, pokud nelze jinak, své mazlíčky alespoň chraňte speciálními botami nebo ochrannými podložkami pro tlapky.

Omezte fyzickou aktivitu v nejteplejších hodinách

Jste zvyklí chodit venčit svého pejska v odpoledních hodinách? V horkých letních dnech se tomu snažte vyhnout a během nejteplejších hodin (obvykle to bývá mezi desátou hodinou dopoledne a třetí odpoledne) zcela omezte fyzickou aktivitu vašeho mazlíčka.

Dbejte na to, aby měl dostatek odpočinku ve stínu, a to jak venku, tak i uvnitř domu. Místo toho si s ním naplánujte procházky nebo hry v časných ranních nebo večerních hodinách, kdy jsou teploty příjemnější a pro jeho i vaše tělo snesitelnější.

Vyhněte se nebezpečnému přehřátí

Věděli jste, že zvířata jsou mnohem náchylnější k přehřátí než lidé? Mezi hlavní příznaky přehřátí patří letargie, zmatenost, rychlé dýchání, zvýšený tep a nevolnost. Pokud si všimnete některého ze zmíněných příznaků, neprodleně zchlaďte svého mazlíčka pomocí studeného obkladu nebo mokré utěrky a vyhledejte veterinární péči.

Lidská ruka hladí psa
Zdroj: iStock

Nikdy nenechávejte svého mazlíčka v uzavřeném autě

Ačkoli se tento bod může zdát jako samozřejmost, tak každoročně se této chyby dopouští velký počet lidí. Věřte, že teplota v autě se zvyšuje opravdu rychle, a tak doslova během okamžiku může dosáhnout nebezpečných úrovní, což může vést k přehřátí, a dokonce smrti zvířete. Nikdy proto nenechávejte svého mazlíčka samotného v zaparkovaném autě, a to ani na krátkou dobu.

A co další zvířátka?

Slepice: U slepic zajistěte velké nádoby s čerstvou vodou, které umístíte na místa, kde je stín. Je také dobré, pokud ve výbězích navlhčíte znečištěné plochy. Slepice si vyberou tato chladná a vlhká místa k sezení a drbání. Pokud jsou slepice uvnitř, zajistěte, aby byl jejich kotec dobře větraný.

Skot, ovce a kozy: I pro větší druhy hospodářských zvířat, např. skot, ovce a kozy, je stín a voda životně důležitá a věřte, že pouze jeden strom ve výběhu pro ně nepředstavuje dostatečnou ochranu, pod kterou se mohou zchladit a odpočinout si. Nikdy nepřepravujte ani nepřemisťujte hospodářská zvířata během denního horka. Vyhněte se jízdě na koni nebo jeho výcviku při vysokých teplotách. Také oni potřebují dostatek stínu a vody.

Ptáci: U ptáků se ujistěte, že jejich klece jsou přemístěny mimo dosah přímého slunečního světla nebo že jsou umístěny uvnitř s přístupem k dobrému větrání. Někteří ptáci se mohou ochladit i postříkáním vodou z rozprašovací láhve. Opeřeným kamarádům, kteří mají rádi koupání, pak můžete nabídnout nádoby s vodou, které fungují jako ptačí lázně.

Papoušek v kleci
Zdroj: iStock

Morčata: Morčata jsou velmi náchylná k tepelnému stresu. Nezapomeňte proto umístit jejich domek do stínu. Nezapomeňte však, že sluneční světlo se během dne pohybuje, proto se ujistěte, že bude jejich bouda ve stínu neustále, jinak hrozí, že svá morčátka vystavíte nepříjemnému horku. Zajistěte jim dostatečný přísun čerstvé vody a zvažte, zda budete chtít do jejich boudy umístit ledovou cihlu zabalenou v utěrce – to funguje jako přírodní chlazení.

Rybičky: Myslete i na ně! Je vaše akvárium v dosahu přímého slunečního světla? To může zvýšit teplotu vody. Dávejte pozor, zda vaše rybky nezažívají teplotní šok; mohou lapat po dechu nebo se vám mohou zdát bledší. Pokud vlastníte tropické ryby, můžete vypnout ohřívač vody a sledovat teplotu, abyste zajistili, že zůstane na ideální úrovni. Cokoli nad 30 stupňů je pro tropické ryby příliš horké! Pro zlaté rybky by teplota vody neměla být vyšší než 28 stupňů.

Pokud je teplota vody příliš vysoká, nezapomeňte ji postupně měnit, aby ryby nedostaly šok. Umístěte ventilátor, který bude po hladině vody rozhánět chladný vzduch. Pokud varianta s ventilátorem neumožňuje ochladit teplotu vody, můžete zmrazit trochu vody v nádobě a umístit ji do nádrže nebo do blízkosti filtračního prostoru a průběžně zkoušet teplotu.

Pochoutky, které ochladí vaše zvířecí miláčky

Mražené ovocné kostičky pro psy

Ingredience: Libovolné ovoce bez pecek, jako jsou jahody, banány, meloun, broskve, hrušky atd.

Nakrájejte ovoce na malé kousky. Umístěte ho do mrazicího boxu nebo silikonových formiček. Dejte do mrazáku a nechte ztuhnout. Jakmile jsou kostičky mražené, můžete je nabídnout svému psovi jako osvěžující a vitamínovou pochoutku.

Mražená brokolice pro králíky:

Ingredience: Čerstvá brokolice

Rozdělte brokolici na menší růžičky. Přiveďte vodu v hrnci k varu a dejte do ní vařit brokolici na 1 až 2 minuty. Poté ji vyjměte a vložte do mísy s ledovou vodou, aby se rychle ochladila. Nechte brokolici odkapat a vložte do mrazničky na několik hodin, dokud nezmrzne. Mraženou brokolici můžete podávat svému králíkovi jako chladivou a chutnou pochoutku. Před podáváním ji nechte chvilku rozmrznout.

Mražená brokolice
Zdroj: iStock

Jogurtové mlsky pro kočky

Ingredience: 1/2 hrnku nízkotučného neochuceného jogurtu, 1/4 hrnku mražených jahod, 1/4 hrnku mražených borůvek

V mixéru smíchejte jogurt, jahody a borůvky, dokud nedosáhnete hladké konzistence. Naplňte směs do malých silikonových formiček nebo ledových kostek. Dejte formičky s mlskami do mrazáku a nechte je ztuhnout. Jakmile jsou mlsky mražené, můžete je dávat své kočce jako osvěžující a zdravou pamlskovou dobrotu.

Mražená pochoutka s rybími granulemi

Ingredience: Rybí granule, voda, přírodní přísady (např. mražené krevety, mražené listové špenátové vločky, mražená dafnie)

V malé misce smíchejte rybí granule s vodou podle pokynů na obalu granulí. Nechte granule nasát vodu a změknout. Do mrazicích forem nebo mrazicího boxu umístěte malé porce změkčených rybích granulí. Přidejte do forem nebo boxu také mražené přírodní přísady, jako jsou krevety nebo listový špenát. Můžete je rozemlít na menší kousky nebo nechat v celém stavu.

Dejte mrazicí formy nebo box do mrazničky a pochoutky nechte ztuhnout. Jakmile jsou hotové, můžete je nabídnout svým akvarijním rybám. Před podáváním je nechte rozmrazit na pár minut, aby se snadno konzumovaly.

Rybí grnaule
Zdroj: iStock

Mražená pochoutka s ovocem a zeleninou pro morčata

Ingredience: Čerstvé ovoce (např. jablko, jahody, banán), čerstvé zeleninové přísady (např. mrkev, petržel, cuketa), voda

Nakrájejte čerstvé ovoce a zeleninu na malé kousky. V mixéru nebo pomocí tyčového mixéru smíchejte nakrájené ovoce a zeleninu s trochou vody, aby vznikla hladká kaše. Naplňte formičky na mražení nebo ledové kostky směsí ovocné a zeleninové kaše.

Formičky vložte do mrazničky a pochoutky nechte ztuhnout. Jakmile jsou mražené pochoutky hotové, můžete je nabídnout svým morčatům. Před podáváním je nechte rozmrazit na pár minut, aby se snadno konzumovaly.

Zdroj: How to keep pets cool in summer: 12 essential tips for cats, dogs, hamsters and more. Real Homes, How to keep pets cool in the heat – Los Angeles Times (latimes.com), How to Keep Pets Cool in a Home Without Air Conditioning. Sarah’s Pet Care (sarahspetcare.net).
Autor: Claudia Kornelová
Foto: iStock