Chovatelství

Horko psům nesvědčí. Víte, jak nejlépe ochladit vašeho mazlíčka v parném létě?

Naši čtyřnozí přátelé mohou mít v letních vedrech také svoje parné chvíle. Určitě jste si někdy všimli, jak si váš pes lehá do stínu na studenou podlahu nebo chladivou trávu. Pro příjemně strávený čas mu navíc sami můžeme pomoci. Proto přinášíme několik tipů, jak vašemu psovi dopřát ochlazení.

chlazení psa v létě
Zdroj: iStock

Pes není člověk

To je první pravidlo, které je nutné si uvědomit. Zvířata vyžadují téměř ve všech aspektech jejich života odlišný přístup, než lidé, od stravy, přes výchovu, až po pobyt venku. Proto si řekneme, čeho se v létě vyvarovat a co naopak upřednostnit.

Psi se v podstatě nepotí pod svým kožichem. Jejich potní žlázy jsou umístěny zejména na tlapkách. Pro nejrychlejší ochlazení je tedy ideální ochladit právě tlapky. Abyste ale vůbec předešli přehřátí psího organismu, stačí, když budete dodržovat několik následujících tipů.

Pes je politý vodou
Zdroj: iStock

Nezavírejte psa v autě

V letních měsících jde o jednu z nejhorších věcí, jakou pejskovi můžete udělat a nezáleží na rase. Ve vysokých teplotách je auto jako trouba a hrozí rychlé přehřátí organismu, které může vést až ke smrti. Mnohdy ani nestačí pootevřené okénko.

Pokud bude mít pes štěstí, může náhodný kolemjdoucí zavolat policii, která má v takovém případě právo rozbít okno a psa vytáhnout. Jestli nemusíte, nebo budete vědět, že z auta na několik málo minut musíte vyjít, raději sebou psa neberte. 

Zajistěte dostatek tekutin

V tomto má pes podobnost s člověkem a jakýmkoliv jiným živočichem. Voda je pro něj stejně důležitá, jako pro nás. Plánujete se psem na delší výlet, nebo s ním cestujete autem dlouhé trasy? Mějte pro něj připravenou misku a láhev s čerstvou vodou. Dělejte zastávky a dejte mu napít. 

Dostatek vody by měl mít k dispozici také v průběhu dne a v noci, ať už na zahradě, nebo doma. Zejména je pitný režim důležitý, pokud psa krmíte granulemi. Zpravidla také platí, že byste psa neměli polévat celého studenou vodou. Zastavíte tak jeho přirozený proces ochlazování, čímž mu vlastně jen přitížíte. 

Letní osvěžení

Osvěžit se váš pes může hned několika způsoby. Pokud máte na zahradě jezírko nebo jinou vodní plochu, můžete psa naučit se v něm koupat. Jinak mu namáčejte tlapky, nebo ho nechte hrát s kostkami ledu. Pro letní osvěžení je ideální i zmražená kostka nesoleného vývaru nebo jogurt. 

Také svému pejskovi zajistěte denní pobyt ve stínu. Pokud bude celý den na sluncem vyhřátém dvorku bez možnosti si lehnout na chladnější, nerozpálené místo, pak mu hrozí přehřátí a zdravotní komplikace.  

Vyvarujte se rozehřátých ploch

Pes na pláži
Zdroj: iStock

Velmi mohou psům uškodit nahřáté plochy, na které musí pokládat tlapky. Nejhorší bývá situace ve městech. Zkuste si někdy sami zout boty a projít se po horkém asfaltovém chodníku nebo silnici. Asi stejnou bolest může cítit i váš čtyřnohý parťák.

Snažte se s ním chodit co nejvíce ve stínu, pouštějte ho do trávy, případně se venku pohybujte zejména ráno a na večer. Klidně ho také nechte zvyknout si na speciální ochranné psí boty. Ty by ale neměl nosit po celý den, i když jej před rozpálenou zemí ochrání.

Autor textu: Martin Sítek
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů
Zdroj foto: Pixabay, iStock