Chovatelství

Co dělat, aby vaši domácí mazlíčci přežili silvestrovské oslavy bez stresů

Mnoho lidí si zakončení roku bez ohňostrojů nedokáže představit. Avšak jsou tu tací, kteří z bouchajících světel na obloze radost nemají. Zvířátka. Ohňostroje mohou u domácích zvířat vyvolat stres, úzkost a dokonce agresi. Přečtěte si naše tipy, jak připravit domácího mazlíčka na ohňostrojovou sezónu.

Pes hledí z okna na ohňostroj
Zdroj: Shutterstock

Možná už z předchozích let víte, že se váš pes nebo kočka ohňostrojů bojí, nebo máte nového domácího mazlíčka, pro kterého to může být první zkušenost s ohňostroji, a tak chcete předejít tomu, aby bylo zvířátko vystresované.

Ohňostroje jsou součástí sezónních oslav, včetně právě zmiňovaného Silvestra. Zatímco pro nás mohou být zábavné, naši domácí mazlíčci na ně mají jiný názor. Podle průzkumů až 40 % majitelů domácích zvířat potvrdilo, že se jejich zvíře ohňostroje bojí. V některých případech může sezóna ohňostrojů způsobit některým domácím mazlíčkům dokonce trauma.

Pokud máte mazlíčka, o kterém již víte, že je při ohňostrojích extrémně stresovaný, nebo nového mazlíčka, který vykazuje známky neschopnosti vyrovnat se s hlasitými zvuky – poraďte se se svým veterinářem. Existuje široká škála léků, které lze předepsat, a přestože některé z nich nyní působí rychle, vyplatí se promluvit si s veterinářem několik týdnů před Silvestrem, aby vám mohl dát na výběr z co nejvíce možností.

Existuje ale i několik dalších jednoduchých věcí, které můžete udělat, abyste svému zvířeti ulehčili stres z ohňostroje.

Investujte do feromonového difuzéru nebo spreje

Feromonové spreje a difuzéry mohou pomoci zmírnit stres a úzkost domácích mazlíčků. Zkuste jich několik rozmístit po domě – mohou být dobrým způsobem, jak udržet nervózní domácí mazlíčky v klidu. Aby se projevil účinek, je třeba to udělat alespoň několik týdnů před ohňostrojovou nocí. Váš veterinář vám pomůže vybrat možnost, která bude vašemu zvířeti nejlépe vyhovovat.

Difuzér
Zdroj: Shutterstock

Upravte psům režim venčení

Pokud obvykle chodíte na večerní nebo noční procházky, zkuste změnit režim a vyrazit ven dříve, abyste se vyhnuli tomu, že budete venku zrovna v době, kdy začne ohňostroj. I když psi obvykle neprojevují strach z ohňostrojů, mohou je hlasité a nečekané rány venku snadno vyděsit.

Zhruba týden před Silvestrem postupně změňte běžný režim venčení, aby si pes na změnu zvykl. Během sezóny ohňostrojů je mějte vždy na vodítku; vyplašení psi mohou často bez varování utéct.

Kočky nepouštějte ven

Pokud je vaše kočka venkovní a ráda se toulá, je vhodné ji při dřívějším příchodu domů držet uvnitř. V opačném případě je možné, že bude venku i v době, kdy začne ohňostroj, a to pro ni nebude dobré.

Vytvořte pro svého domácího mazlíčka bezpečný prostor

Vytvoření bezpečného prostoru v domě poskytne vašemu zvířeti klidné a známé místo, kam se může uchýlit, když se bojí. Vyplňte místnost nebo roh miskami s vodou a krmivem, jejich oblíbenými hračkami a podestýlkou a vytvořte tak útočiště pro domácí mazlíčky. Důležité je, abyste je na tento prostor neomezovali, protože by se pak mohli cítit ještě více vystresovaní. Měli byste je prostě nechat jít tam, kde se cítí nejbezpečněji.

Pes v úkrytu
Zdroj: Shutterstock

Poskytněte jim dostatek úkrytů

Většina domácností je plná skvělých úkrytů pro psy a kočky, například pod postelí nebo za pohovkou. Zajistěte jim dostatek míst, kam se mohou bezpečně schovat před hlukem. To je důležité zejména pro kočky. Pokud se rozhodnou uchýlit do úkrytu v okolí domu, sledujte, kde se nacházejí, abyste je nezavřeli a neodřízli od ostatních částí domu.

Zavřete okna, zatáhněte záclony a žaluzie

Zavřená okna pomohou ztlumit hlasité zvuky a zabrání útěku zvířete, pokud se bude o to snažit. Možná budete chtít také zatáhnout záclony nebo žaluzie, abyste ještě více odhlučnili svůj domov a zabránili jasným zábleskům a jiskrám, které mohou domácí zvířata vyděsit. Nezapomeňte zamknout klapku pro kočky, aby se vaše kočka nedostala ven z domu.

Zapněte rádio nebo televizi

Zapnuté rádio nebo televize nejenže pomůže zamaskovat hlasité rány a hluk ohňostroje, ale také poskytne známý zvuk, který pomůže rozptýlit pozornost vašeho psa nebo kočky. Pusťte uklidňující hudbu nebo si zapněte pořad, který pravidelně sledujete, abyste svému mazlíčkovi dali najevo, že je vše v pořádku.

Kočka s majitelkou na pohovce
Zdroj: Shutterstock

Zvažte přenesení králíkáren do interiéru

Králíci umístění venku trpí kvůli své citlivé povaze nejvíce. Jednou z možností je přenést jejich boudu během sezóny ohňostrojů dovnitř, a to do domu, garáže nebo kůlny. To jim poskytne pevnou bariéru před venkovním hlukem a pomůže snížit úroveň jejich stresu. A nejen to, také je chrání před padajícími jiskrami z ohňostroje.

Pokud je nemůžete vzít dovnitř, položte přes jejich boudu několik silných dek, které pomohou ztlumit rány a udržet je v klidu. Nezapomeňte ponechat vhodnou mezeru pro větrání.

Dejte králíkům podestýlku navíc

Králíci mají tendenci se zahrabávat, když se bojí, takže když jim do boudy dáte víc podestýlky, budou se mít kam schovat a budou se cítit chráněni před hlukem. Můžete jim také poskytnout další úkryty, například větranou lepenkovou krabici naplněnou senem, abyste jim zajistili dostatek příležitostí k úkrytu před hlukem.

Zůstaňte doma

Pokud je to možné, snažte se zajistit, aby byl někdo doma, což pomůže vaše zvíře uklidnit. Pokud je zvíře ponecháno samo sobě, může být ve vaší nepřítomnosti velmi vystresované a destruktivní. Nezapomeňte na své zvíře stále mluvit a věnovat mu během ohňostroje dostatek lásky a pozornosti. Vědomí, že jste mu nablízku, abyste ho ochránili, ho uklidní a udrží v klidu.

Žena se psem sleduje film
Zdroj: Shutterstock

Dejte jim pamlsek

Chutný pamlsek může výrazně ovlivnit hladinu stresu vašeho zvířete a navíc odmění jeho dobré chování a odvahu. Plyšová žvýkací hračka dokáže psy zabavit na celé hodiny, zatímco na kočky a králíky může mít stejný účinek míček s pamlskem. Tyto stimulující hračky jim pomohou odpoutat pozornost od toho, co se děje kolem nich, a mohou jim dokonce pomoci zapomenout na strach.

Ujistěte se, že jsou označeny mikročipem

Vyděšená zvířata mohou utéct, zejména kočky, proto se ujistěte, že jsou řádně označena mikročipem, abyste je v takovém případě mohli snadno identifikovat. Pokud je vaše zvíře již označeno mikročipem, ujistěte se, že jsou vaše kontaktní údaje aktuální, abyste mohli být ihned kontaktováni.

Obecná bezpečnost okolo ohňostrojů

Nezapomeňte zábavní pyrotechniku skladovat mimo dosah domácích zvířat a použitou zábavní pyrotechniku bezpečně zlikvidujte. Ráno po ohňostroji v okolí zkontrolujte zahradu, zda na ní nejsou nějaké střepy nebo úlomky, které by mohly představovat riziko. Zábavní pyrotechnika obsahuje vysoce toxické složky, které mohou být v případě náhodného požití pro vašeho domácího mazlíčka smrtelné, proto nezapomeňte být během sezóny ohňostrojů obzvláště ostražití.

Zpracovala: Claudie Kornelová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Twelve tips to prepare your pet for fireworks | Medivet