Chovatelství

Pravidelné koupání psa není nutné, pokud… Kdy se doporučuje psí koupel a co by vám nemělo chybět ve vaně?

Máte čtyřnohého mazlíčka, který s vámi žije v domácnosti? Pak určitě víte, že koupání mu občas neuškodí, zvlášť, když se s ním vrátíte z rozblácené procházky. Poradíme vám, kdy psa ideálně koupat, a jak na to, abyste mu neublížili.

koupání psa
Zdroj: Shutterstock

Proč koupat psa

Na začátek je důležité vědět, že psi koupání většinou nemají příliš v oblibě a je k tomu dobrý důvod. Jejich kůže má méně mazu a vyšší PH. Na špínu jsou zvyklí a navíc je díky jejich srsti můžete jednoduše vyčesat.

Písek, zaschlé bláto, nějaký ten bodlák pomocí česání ze psa dostanete velmi snadno a proto se tento způsob psí hygieny doporučuje více, než samotná koupel. Mnozí psi se navíc očistí sami tak, že si srst oblížou. Je to jejich přirozený instinkt.

Ke koupeli většinou přistoupíte z několika důvodů:

 • Buď je pes opravdu velmi špinavý a zapáchá,
 • nebo se ho rozhodnete jednou za čas vykoupat šamponem proti parazitům,
 • případně jde o doporučení veterináře, jak bojovat proti kožním potížím
 • a pokud se psem jezdíte k moři, koupání je důležité kvůli zbytkům soli.

Základní čištění psí srsti

Vedle česání srsti můžete vašemu mazlíčkovi po procházce jednoduše očistit tlapky, aby neznečistil podlahu, koberec nebo svůj pelíšek. Stačí si vzít vlhký ručník a jemně tlapky přetřít. Pokud mu na tlapkách roste delší srst, raději mu ji pravidelně zastřihněte, ať na ní nezůstává bláto, které by pejskovi mohlo škodit.

Poud je to nutné a pejsek má potíže, čistí se mu také uši a to speciálním roztokem. Ten se aplikuje přímo do ucha a lehce promne například vatovým tamponem.

Čistění uší psovi
Zdroj: Shutterstock

Kde psa vykoupat

Ke koupání máte několik možností. Pokud je teplo, můžete psa okoupat na zahradě, čímž si ušetříte spoustu času za úklid v koupelně. Další možnost je vaše vana nebo sprcha, kde je dobré mít neklouzavou podložku.

Pro větší pohodlí můžete využít služeb psích salónů, kde se o psa postarají profesionálové, kteří mají i fény, takže budete mít jistotu, že se pejsek nenastydne. Úplnou novinkou jsou pak veřejná mycí centra pro psy.

V České republice se takový nachází v Brně. Sice za koupání zaplatíte do 100 korun, ale k dispozici je šampon, fén a dokonce i boxy s pamlsky. Součástí je kavárna, kam můžete klidně přijít i se psem, dát si něco dobrého a počkat, až pes úplně uschne.

Výhody a nevýhody domácího mytí psů:

 • Můžete psa umýt na vlastní zahradě a počkat, až úplně uschne.
 • Nemusíte psa stresovat cestou do salonu nebo mycího boxu.
 • Je třeba myslet na to, že se pes několikrát zatřese, takže následuje úklid koupelny.
 • Když je venku zima, pes musí uschnout doma, což opět vyžaduje předpoklad úklidu.

Výhody a nevýhody mytí psů ve veřejných boxech:

 • Nemusíte sebou nic nosit, pokud nepreferujete vlastní šampón.
 • Pejska můžete osušit přímo ve vaně.
 • K dispozici jsou pamlsky zdarma a papírové utěrky.
 • Nemusíte box úplně uklízet, stačí vanu jen opláchnout dezinfekcí, která je součástí mycího programu.
 • Za mycí box je potřeba zaplatit (jde to i kartou).
 • Občas musíte počkat, než se mycí box uvolní.
pes leží v zablácené louži
Zdroj: Shutterstock

Jak na mytí psa

Podstatné je na to psa včas připravit, nejlépe už od štěněte. Mějte k dispozici pamlsky, které mu dáte jako motivaci a odměnu. Před koupáním je vhodné srst vyčesat. Díky tomu eliminujete množství chlupů ve vaně, na podlaze i stěnách.

Podložka ve vaně nebo sprše se používá z toho důvodu, aby neklouzaly tlapky a pes se cítil komfortněji. Nemyjte psa studenou, ani horkou vodou. Měla by být tak akorát teplá.

Použít můžete sprchovou hadici, džbán, kbelík nebo klidně i čistou zahradní konvici. Šampón ze srsti důkladně vypláchněte, jinak se pejskovi bude vysušovat pokožka. Samozřejmě platí, že se šamponem vyhýbáme oblasti očí.

Pes se nesmí nachladit a proto je velmi důležité ho udržovat v teple, dokud úplně neuschne. V létě to venku není problém, ale v zimě rozhodně nedoporučujeme psa nechávat na dvorku nebo balkonu.

Náš tip: Není od věci si přichystat čisté oblečení a ručník i pro vás. Je dost pravděpodobné, že budete mokří a od chlupů a následně budete muset také do sprchy.

Výběr vhodného šamponu pro psy

Na mytí psa nepoužívejte klasický šampón na vlasy. Můžete mu totiž způsobit nepříjemnou vyrážku, zarudnutí kůže, lupy nebo oslabit jeho imunitu. Přípravek na mytí kupujte buď u svého veterináře nebo v prodejnách zvířecích potřeb, určitě vám poradí podle věku a srsti.

Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů