Chovatelství

Cestujete na dovolenou se psem? Máme pro vás užitečné tipy!

Dovolená se psem může být velmi zábavná a pohodlná. Stačí se na ni pouze správně připravit. V našem článku vám přinášíme hned několik užitečných informací a tipů, jak si cestování se svým čtyřnohým parťákem co nejvíce užít. 

pes v autě
Zdroj: Shutterstock

Příprava na cestu

V dostatečném předstihu před cestou s vaším mazlíčkem raději zajděte na kontrolu k veterináři, abyste se ujistili, že je zdravotně v pořádku, a že máte pro vycestování všechna potřebná očkování. Zároveň vám zvěrolékař poradí, jestli je psa v určitých destinacích před něčím speciálně chránit (například v Chorvatsku proti tzv. Srdečnímu červu).

Důležité je také očipování psa. Ne všude stačí mít tetování s kódem uvedeným v jeho průkazu.

Co svému psovi vzít na dovolenou

  • Očkovací průkaz
  • Oblíbenou hračku a pelíšek nebo deku – bude se tak cítit mnohem bezpečněji.
  • Léky. V případě, že váš pes trpí v autě kinetózou, pořiďte mu speciální léky, které mu ji pomohou zvládnout. Dobře fungují také homeopatika a CBD kapky. Dále přibalte léky na průjem, peroxid vodíku, který pomůže při případné otravě pro vyvolání zvracení. Nezapomeňte také na pinzetu na  klíšťata.
  • Dostatek jídla, pamlsky a vodu. Kromě pitného režimu ji budete potřebovat pro chlazení tlapek a po koupání v moři je také dobré psa opláchnout sladkou vodou.
  • Náhubek, který je dost velký, aby si v něm pes mohl zívnout. V horkém počasí raději nepoužívejte textilní náhubky a pásky, které psovi znemožňují chlazení. Navíc nejsou příliš spolehlivé.
  • Vodítko – krátké i flexu.
  • Psí šampon a lososový olej. Pokud si na dovolené chcete se svým mazlíčkem užít i koupání v moři, přibalte s sebou raději i psí šampon, abyste ho mohli pořádně opláchnout od slané vody. Trocha lososového oleje ve žrádle zase posílí jeho srst.
pes u moře
Zdroj: Shutterstock

Bezpečné přepravování psa v autě

Psa můžete v autě bezpečně přepravovat několika způsoby. Nejspolehlivější způsob je přeprava psa v boxu, který upevníte do kufru vozu. Jestli váš mazlíček není na box zvyklý, nebo se jedná o větší plemeno, můžete ho zajistit postrojem. Postroj můžete použít také při přepravě psa na zadním sedadle na které lze upevnit i speciální cestovní deku. Zcela jistě nenechávejte psa volně pobíhat v kufru nebo na zadní sedačce.

Raději si také předem zjistěte, za jakých podmínek je možné psa přepravovat ve státech, které se chystáte navštívit. V celé řadě zemí je totiž možné psa přepravovat pouze v boxu umístěném v kufru auta. Dále se také můžete setkat s tím, že určitá plemena přepravovat ani nemůžete, jedná se především o bojové a “ostré” rasy psů.

Za žádných okolností nenechávejte psa v létě zavřeného v autě, a to ani při otevřeném okně. Tento nápad bohužel často končí velmi špatně. Pokud dojde k přehrátí psa, dejte mu první pomoc v podobě ochlazování vlažnou vodou. Položte ho do stínu a poskytněte dostatek tekutin. Samozřejmě vyhledejte pomoc veterináře.

 

cestování se psem
Zdroj: Shutterstock

Cestování se psem v letadle

Než se vydáte se psem na dovolenou letadlem, zjistěte si předem, které letecké společnosti přepravu domácích mazlíčků povolují a za jakých podmínek. Většinou je možné malá plemena přepravovat v uzavíratelném boxu na palubě, větší plemena jsou umístěna v zavazadlovém prostoru na vyhraněném místě.

dovolená se psem
Zdroj: Shutterstock

Užiteční pomocníci pro dovolenou se psem

Při cestě za teplem svému psovi vezměte chladící podložku, která mu zpříjemní pobyt ve vysokých teplotách. Dejte prosím pozor u menších plemen na případné podchlazení. Chladící podložku můžete umístit na tenkou deku. Před rozpálenými chodníky a dlažbou zase citlivé psí tlapky ochrání návleky. K dostání jsou především pro malá a střední plemena.

V případě, že pro svého mazlíčka neseženete odpovídající velikost, nezapomeňte mu tlapky alespoň pravidelně ochlazovat vlažnou vodou.Určitě také oceníte snadno skládací a snadno omyvatelné cestovní misky pro psa. Případně skleněnou lahev se silikonovým lístkem, který se při překlopení promění na praktickou mističku.

Autor textu: Bára Kocmánková
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů
Zdroj foto: Shutterstock