Chovatelství

Čím krmit a nekrmit psa a jakou první pomoc mu podat při otravě nevhodným jídlem?

Domácí mazlíčci jsou velmi často náchylní na různé druhy potravin. Na některé z nich jednoduše nejsou stavění a rozhodně by takovému psovi nemělo projít žaludkem vše, co zbyde od stolu. Podíváme se, jaké potraviny by psi jíst neměli a co dělat, když sní cokoliv, co může přivodit potíže.

Krmení psa
Zdroj: Shutterstock

Čím nekrmit psa

Základní pravidlo psího chovu je, nedávat mu zbytky vašeho jídla. Velmi nebezpečné jsou na takových potravinách dvě věci – směs koření, hlavně sůl a upečené nebo uvařené kosti. Sůl je totiž v určitém množství jedovatá a úlomky kostí mohou způsobit poranění nebo uvíznout v krku.

Hůře stravitelné je kynuté těsto, které v žaludku nabyde a hrozí kvůli jeho přetočení smrt. Z těsta se při kvašení také tvoří alkohol, který je pro psi vysoce toxický.

Ovoce a zelenina

Psi nemohou velkou část ovoce, hlavně toho exotického, jako je avokádo a pak pecky jablek, hrušek, hroznového vína nebo třešní. I když způsobí spíše zažívací potíže, není žádný důvod jimi pejska krmit.

Ze zeleniny pak nedoporučujeme nezralá rajčata a syrové brambory. I ony mohou způsobit potíže s trávením a dýcháním.

Velmi nebezpečná je cibule, ale i česnek. Jejich látky u psa způsobí narušení červených krvinek a až smrtelné potíže s dýcháním. Pes se tak může doslova udusit.

Čokoláda

Pes se běžně v přírodě k čokoládě nedostane a jeho tělo tak na tuto potravinu vůbec není zvyklé. Obsahuje theobromin, který je pro psa smrtelně jedovatý. Způsobuje silný průjem, zvracení, záchvaty a před smrtí i bezvědomí. Její vylučování je z těla psa velmi dlouhé. Podobné účinky může mít i káva a vše ostatní, co obsahuje kofein.

pes líže zmrzlinu
Čokoláda, zmrzlina nebo alkohol mohou způsobit vážnou otravu a smrt. | Zdroj: Shutterstock

Ne všechno maso je vhodné

Pes může mít problém s některými druhy syrového masa. Týká se to hlavně zvěřiny a vepřového, které je ideální uvařit (ovšem bez soli a dalšího koření) a to stejné udělejte s játry, u kterých se pes může v podstatě předávkovat vitamínem A.

Ideální krmení psa

Pes by měl dostávat vyváženou stravu s ideální kombinací vitamínů a minerálů. Pes se hlavně nesmí přejídat, i když jeho tělo tráví potravu poměrně rychle. V případě granulí a konzerv vystačí krmení 2x denně, u krmení ve formě syrového masa a zeleniny klidně i vícekrát.

Typů krmiv je velké množství, ale každý pes si může vytvořit návyk na něco jiného. Některému více vyhovují granule, jinému zase konzervy. Jeden pes může zvládat kombinaci typů krmiv, druhý naopak může být na změny háklivý.

  • Suché krmivo (granule připravované pečením, lisováním za studena, extrudované, měkké, poloměkké).
  • Mokré krmivo (konzervy, paštiky)
  • Domácí krmivo (syrové maso, nevařené a nepečené kosti, zelenina)

Pokud pejsek prochází trávicími potížemi a nejde o otravu, je doporučovaná dieta ve formě vařené rýže, zeleniny a případně kuřecího masa (vše bez soli a dalšího koření).

Jak poznat otravu psa

Při otravě je zhoršení zdravotního stavu rapidní. Pes je často apatický, doprovází ho únava, zvracení nebo průjem (včetně krve ve stolici nebo moči), rozšířené zorničky, nemožnost pohybu kvůli ochabnutí svalů, případně bolesti vlivem křeče.

Obecně platí, že pokud pes odmítá potravu, něco závažného se děje s jeho zdravím a je potřeba vyhledat veterináře.

pes u veterináře
Otrava je nepříjemná pro domácího mazlíčka, ale i pro jeho majitele. | Zdroj: Pixabay

Co dělat při otravě psa

Jakmile se objeví výše popsané příznaky otravy, je velmi důležité pokud možno vyvolat zvracení a to do 30 minut od pozření toxinu. Zvracení můžete vyvolat pomocí peroxidu vodíku nebo vodou zředěnou hořčicí po lžičkách.

Následně musíte vyhledat nejbližšího veterináře. Ten se bude snažit uspíšit vyplavení toxinu z těla a zabrání dalšímu pronikání jedu do organismu.

Pak závisí vše na tom, jak závažná otrava byla. Pes může mít potíže s přijímáním potravy, nebo postižením ledvin a jater. Krmení je nutné konzultovat s veterinářem, protože ne každý pes pak dokáže strávit běžné krmivo. Důležitá je dieta, následně vysoce kvalitní granule bez chemických přídavků a častější podávání probiotik, jako jsou jogurty pro psy.

Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů