Chovatelství

Žijeme s kočkou: Jak ji vychovat?

Kočka přinese hodně radosti a zábavy celé rodině. Uvolňuje stres a přispívá tak k psychické relaxaci po namáhavém dni.

dítě s kočkou leží při okně

Když mluvíme o kočce v bytě, při jejím zdomácnění není nic zadarmo, je to většinou „něco za něco“. Pro zvíře je lákavé, když mu někdo nabídne potravu i ochranu jen za menší protislužbu. U koček to může být například pomoc při hubení drobných hlodavců a škůdců, v případě psů pomoc při lovu, při pasení dobytka, ochrana před zvířecím či lidským útočníkem.

Takto probíhala dávná domestikace domácích zvířat. Je na místě si uvědomit, že určité pradávné geny jsou v každém (i tzv. domestikovaném) zvířeti přece jen zakotveny, můžou se projevit a ustálit v jejich mladém věku, tedy zvíře bez výchovného vlivu se jakoby vrátí ke svým původním divokým vlastnostem, mohlo by i zdivočet.

Nejsilnější a nejintenzivnější vliv, který působí na převýchovu divokého zvířete v zdomácnělé, je záměrná a usměrněná péče o mláďata, jimž poskytneme nejen potravu a ochranu, ale i trochu „mateřské“ lásky.

Když si od nich od útlého věku nenásilně, hravě, ale přece jen manipulačně a opakovaně vynucujeme nějaké žádoucí chování za malou odměnu (pohlazení, lahůdku), tak se jim naše výchovné usměrnění „vryje“ do paměti zřejmě natrvalo. Díky tomu naše chovné zvířátko vyroste z neposedného, hravého koťátka v dospělou kočku s trvalými společenskými i hygienicky žádoucími návyky.


Dospělou kočku, nebo koťátko?

Výchovná práce s dospělými zvířaty s už ustálenými návyky a z jiného prostředí je mnohem náročnější. Musíme být tak trochu zvířecími psychology, kteří umí dobře využít i smyslové a anatomické možnosti daného plemene kočky.

Proto než si pořídíme kočku, měli bychom se o vlastnostech koček a jejich plemen nejprve dozvědět co nejvíce od zkušeného chovatele, který nám pomůže těmi nejlepšími radami a jistě i s výběrem zvířete vhodného právě do našeho prostředí. U dospělé kočky vyvoláme změnou působiště i nových lidí okolo ní obrovský stres. Těžko se přizpůsobuje např. dětem, které s ní předtím ve styku nebyly, nebo uzavřeným prostorám, když předtím běhala venku.

Vhodnější je vzít si na chov třítýdenní až čtyřtýdenní kotě, kterému jsme však předem všechno v bytě připravili. Od nás jako chovatelů to však vyžaduje mnoho péče a trpělivosti i času, ale dlouhodobý výchovný výsledek mladé kočky je ten nejlepší.

kočka v přenosce

Výchova koťátek

Mladá kočka chce mít neomezený přístup všude, jejím nejdůležitějším revírem bude obývací pokoj s domácími obyvateli, s nimiž si chce hrát. Chce běhat a šplhat po nábytku (hlavně co nejvýše), skrývat se ve všech zákoutích bytu. Ráda by se dívala z okna a běhala i po balkoně. Zajímavé jsou pro ni záclony, ale i ubrusy visící ze stolu.

Pokud bychom koťátku toto všechno dovolili, byl by byt zakrátko vzhůru nohama. Koťátko by také mohlo utrpět vážná zranění, vypadnout z balkonu či z okna. Proto ho musíme rázně omezit, nejlépe zpočátku na jednu místnost, a učit ho, co může, a co ne.

Vyžaduje to mnoho trpělivosti, a proto se volí systém vyšší drátěné klícky, dostatečně velké. Volnost dostane jen v naší přítomnosti. Uvolnění režimu závisí na jeho učenlivosti a naší trpělivosti. Na kočku v bytě musíme být dobře připraveni i z materiálního hlediska. Většinu zařízení a věcí pro kočky lze koupit ve specializovaných obchodech, nebo si některé můžeme udělat i sami.

Tip na diskusi: Jak zabráním kočkám chodit k nám na WC?

Pravidelné kontroly a očkování kočky je základem

Protože se kočka pohybuje v různém prostředí, chytá myši, může mít různé parazity nebo přenášet různé nemoci nebezpečné i pro nás. Je třeba důsledně absolvovat periodické kontroly a očkování u veterináře. Také se vyžaduje, aby kočka byla čipovaná. Nechceme-li si založit kočičí chov, je vhodné koťátka nechat vykastrovat a sterilizovat, čímž si ušetříme mnoho starostí a problémů.

hrajíci se kočka vedle tunele

Základní výbava pro domácí kočku

  1. domek pro pobyt kočky venku v zahradě, na terase,
  2. „přenoska“, která kromě umístění kočky při převozu může sloužit i jako domácí domek,
  3. „kukaň“, jakýsi malý domek či stan se stříškou zabezpečující ochranu před průvanem a pocit bezpečí,
  4. měkký pelech, jakási pohovka pro kočky s vyššími okraji a z čistitelného materiálu,
  5. drátěná klícka sloužící pro prostopášná koťátka, ale i jako dopravní přepravka či jako karanténa pro nemocnou nebo novou kočku,
  6. na vyvýšené místo můžeme umístit jakési lehátko, což kočky velmi milují,
  7. porodní lehátko se zvýšenými okraji a s vyměnitelnou nebo čistitelnou podestýlkou,
  8. v kočičím areálu v bytě vhodně na nerušeném místě umístíme misky na krmivo a vodu nebo fontánku s vodou či automatickým krmítkem,
  9. dál od krmítek umístíme vhodnou toaletu s dostatečným množstvím steliva, které často vyměňujeme, toaletu dezinfikujeme nepáchnoucím přípravkem,
  10. důležitý je i „drápací strom“, který kočka velmi často navštěvuje,
  11. na procházky je důležitý obojek se známkou a vodítko,
  12. může-li kočka chodit do zahrady, je vhodné do dveří instalovat kočičí dvířka se zabezpečovacím systémem uzavírání ve více režimech nebo s automatickým otvíráním pomocí magnetu v obojku naší kočky; zabrání se tak vstupu cizí kočky,
  13. hygienické přípravky, kartáče, hřebeny…

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů