Atlas

Strupovitost broskvoní a meruněk (praskání broskví, skvrny na broskvoních, skvrny na meruňkách)

Zatvrdlé skvrny na plodech broskvoní a meruněk způsobuje houbové onemocnění. Jedná se o strupovitost.

strupovitost broskvoní
Strupovitost broskvoní (Foto: Shutterstock)

Projevy

Onemocnění je způsobené houbou (Venturia carpophila, Stigmina carpophila). Napadá plody broskvoní a meruněk v druhé polovině jejich vývoje, na listech se vyskytuje zřídka. Na plodech se nejprve tvoří krémové zatvrdlé skvrny, které se později pokrývají sametovým, téměř černým povlakem výtrusů. Plody mají korkovitou dužinu a později praskají. Předpokladem infekce je přetrvávající vlhkost na listech nebo plodech, díky ní houba vyklíčí a vroste do pletiva. Šíření onemocnění podporuje vlhké léto a uzavřené, málo vzdušné stanoviště. Napadá převážně pozdější odrůdy broskvoní a meruněk.

Chemická ochrana

Účinkují přípravky proti kadeřavosti, například Cuproxat SC, Champion 50 WG, Kuprikol 50 nebo Syllit 65.

Ekologická ochrana

Odstraňování všech napadených listů a mumiových plodů. Postřik připravený jako horký nálev z 1 kg březového listí a 1 litru vroucí vody (louhuje se 1 hodinu). Výluh před postřikem ředíme v poměru 1 : 5.

Prevence

Houba přezimuje v opadaném listí, napadených větvích a mumiových plodech, ideálním preventivním opatřením je proto odstraňování těchto zdrojů nákazy. Částečný účinek proti této chorobě má i jarní postřik měďnatými přípravky.

strupovitost broskvoní; zatvrdlé krémové skvrny na plodech broskvoní; strupovitost meruněk; skvrny na meruňkách; skvrny na broskvoních; černý povlak na plodech broskvoní; praskání plodů broskvoní