Atlas

Strupovitost jabloní (skvrny na listech jabloně, skvrny na jablkách)

Černohnědé skvrny na listech a plodech jabloní naznačují, že stromy mohla napadnout houbová choroba strupovitost jabloní. Jde o vážné onemocnění, a proto je třeba zasáhnout včas.

strupovitost jabloní
Strupovitost jabloní (Foto: Shutterstock)

Projevy

Jde o vážné onemocnění, původcem je houba Venturia inaequalis, která kromě listů napadá i plody. Při silnějším poškození dochází k jejich úplnému znehodnocení. Houba přečká zimu v opadaných listech, do jara se vytvoří plodničky. Během vlhkého období se plodničky otevírají a z kapes se do ovzduší uvolňují tzv. askospory, které se usidlují na mladých listech a plodech. K uvolňování dochází od dubna do začátku léta. Typická je tvorba skvrn na spodní straně listů, postupně se skvrny tvoří na obou stranách listové čepele. Skvrny jsou okrouhlé, černohnědé s nejasnými okraji. Následně jsou okraje výraznější a dochází ke splývání jednotlivých skvrn. List se deformuje. Pletivo pod skvrnou odumře a zhnědne.

Chemická ochrana

První postřik je potřeba zrealizovat před kvetením, další po odkvetení jabloní. Když je deštivěji, je třeba ošetření zopakovat i během léta, ideálně s odstupem 10 dnů. Některé přípravky účinkují zároveň i proti padlí. Použít je možné přípravky Chorus 50 WG, Qualy 300 EC, Polyram WG nebo Syllit 65.

Ekologická ochrana

Preventivně aplikujte měďnatý přípravek Kocide 2000, CuproTonic nebo Controlphyt Cu, ideálně v kombinaci s PREV-B2. Případně začněte s aplikací hned, jak se onemocnění objeví, a opakujte v 7–10denních intervalech. K měďnatým přípravkům můžete přimíchat též Chitopron nebo Imunofol, které zvyšují odolnost rostlin.

Prevence

Nutný je výběr rezistentních odrůd, správný a pravidelný řez, díky němu má dřevina provzdušněnou korunu. Potřebná je i probírka plodů, odstraňování opadaného listí a plodů v podzimních měsících. Osvědčilo se používání hnojiv s vyšším obsahem draslíku.

strupovitost; hnědé skvrny na listech; hnědé skvrny na plodech; houba na jabloni; strupovitost jabloní; jabloně; choroby jabloní