Zdraví

Když se řekne imunita…

Imunita neboli obranyschopnost organismu nás brání před vlivem patogenů, zdraví škodlivých látek, a následným rozvojem onemocnění. Stále častěji se přitom setkáváme s alergiemi – vlastně nepřiměřenou reakcí imunitního systému i na látky, které jsou pro zdravého člověka neškodné nebo mu jsou i prospěšné.

Vyléčení alergií

Není možné, proto se léčba opírá o vyloučení příslušných látek z potravy; může jít třeba o ořechy, čokoládu, mléko, vejce, luštěniny… Disciplínu je přitom nutné důsledně dodržovat, bez výjimky. Fungující imunitní paměť nutí totiž tělo při dalším setkání s alergenem vyvolat reakci zas o něco silnější. Ještě složitější je se v běžném životě potýkat s alergiemi na prach, roztoče, traviny a pyly, které ze svého dosahu odstranit nedokážeme. Oproti příležitostnému laickému a často pouze akutnímu léčení bývá daleko prospěšnější léčení systematické, jež stabilizuje imunitní reakce a omezuje rozvoj krizí. Z neléčených alergií často vyplyne rozvoj dalších onemocnění, zejména opakovaných zánětů průdušek, astmatu a kožních chronických zánětlivých chorob.

Máte-li to v genech…

Pokud z rodinné anamnézy vyplývá předpoklad snížené imunity a vzniku alergií u dětí, můžeme již od jejich narození volit potraviny zaměřené na snížení daného rizika. Z prvních mléčných příkrmů je vhodná svým složením například BEBA 1 H. A., která napomáhá při správném vývoji imunitního systému a doporučuje se právě dětem se zvýšeným rizikem alergií. Je vhodná i pro maminky, které z nějakého důvodu nemohou kojit a hledají náhradu mléka, podporující obranyschopnost.

Co ano a co ne

V dalším věku je vhodný přísun kysaných nápojů nebo laktobacilů. Imunitní systém se neobejde bez zdravé střevní mikroflóry. Na jeho reakce má však vliv i dostatek spánku, tekutin a pohybu, imunitu posiluje i saunování a různé formy otužování. Vhodným spojencem je poslech hudby – výsledky univerzitních testů v Pensylvánii prokázaly, že se při poslechu příjemné hudby zvyšuje hladina významné protilátky imunoglobulinu A o 14%. Odolnost vůči  infekcím dále stoupá o celou čtvrtinu, vystavujeme-li tělo pravidelné pohybové aktivitě. Nepřímo můžeme tělu pospět i dodržováním hygieny. Více než polovina lidí nemá správně zvládnutou techniku mytí rukou, na kterých zůstávají místa mýdlem nedotčená (nejčastěji schází fáze mytí bříšek prstů jedné ruky v dlani ruky druhé a obráceně, a fáze mytí meziprstních prostor.)

V dospělosti se mnoho zánětlivých onemocnění rozvíjí následkem snížené ústní hygieny či neléčených onemocněních dutiny ústní vůbec. Například zánět dásní tak může znamenat dlouhodobý zdroj infekce o velikosti dlaně, ze kterého se infekce snadno šíří do těla. Ránu pod pás zasazujeme imunitnímu systému kouřením. V cigaretovém kouři je 4000 chemických látek, přes více než 1000 škodlivých volných radikálů, podporujících rozvoj nemocí. Kouření samo zároveň blokuje zdravé reakce bílých krvinek na infekci. Opět platí, že kuřák ubližuje nejen sobě, ale i svému okolí.

Extra tip:

Snížit riziko onemocnění můžeme i vhodnou formou uskladnění potravin nebo nápojů. Dostupným a ryze českým výrobkem je „zdravá láhev“ – pro děti v růžové i modré barvě, ale existuje i pro dospělé. Neobsahuje ftaláty ani změkčovadla. Láhev vyrobená speciální technologií zabraňuje vzniku plísní a má antibakteriální účinky. Otvor je prostorný pro snadné vyčištění, lahev se ale dá mýt i v myčce. Krátkodobě je možný ohřev nápoje v mikrovlnné troubě. S ohledem na tvar, praktičnost i lehkost se lahev hodí i na výlety. Nápoje v ní nemívají pachuť umělé hmoty.

Důležité vitamíny

Podporu imunity zajišťuje tělu přísun vitaminu C, A, B, E, z minerálních látek je podstatný selen, zinek, vápník a železo.

Z přírodních léčiv jsou aloe vera, pupalka dvouletá a třapatka nachová (echinacea) ta, která aktivují a posilují obrannou funkci bílých krvinek při infekci. Dostupná bývají ve formě tablet, sirupů i kapek. Vhodné je doplnit některé z ochranných antioxidantů, například koenzym Q 10 a omega 3 mastné kyseliny, které brzdí rozvoj zánětu. Do stravy je k posílení imunity vhodné zařadit ostružiny, oregáno, maliny, černý rybíz, med, citróny, zázvor, chilli papričky a česnek, který používali už staří Egypťané. Aallicin v něm obsažený ničí choroboplodné zárodky.

Snížená imunita

Lidé se sníženou imunitní reakcí trpívají onemocněními kožními, jako jsou opary a bradavice. S ohledem na jejich virový původ zde nemá podávání antibiotik smysl. Rozsev může být na více místech po těle. Bradavic není vhodné se dotýkat ani je škrábat. Než ovšem navštívíte lékaře a budete se jich chtít zbavit radikálním a nepříjemným vypálením, pokuste se o přírodní formu vyléčení.

Na největší z nich, tzv. „mateřskou“, původní bradavici, můžete nakapat několik dní po sobě pár kapiček citrónu a přiložit malý pláteček, který přelepíte. Podobně lze několik dní přikládat čerstvě lisovaný česnek a nosit ho vždy přelepený náplastí.

Obojí působí protizánětlivě a stává se, že bradavice zmizí – a následně i všechny další, aniž byste je ošetřovali.

Připravila: Jitka Chalupová