Zdraví

Pracujte chytře, ne těžce: Rady pro zdravé a efektivní pracovní prostředí i na home office

Stále více lidí využívá možnosti home office a jiných flexibilních pracovních režimů. I proto je důležité myslet více na zdraví a pohodlí během pracovního dne, neboť jde o klíčový faktor pro produktivitu a celkový životní stav.

Home office se psem
Zdroj: Shutterstock

Bez ohledu na to, zda pracujete z domova na home office, nebo v tradiční kanceláři, existuje několik biohacků a ergonomických pomůcek, které mohou pomoci zdravě pracovat a minimalizovat stres v těle i mysli.

Ergonomie jako základ

Základem pro zdravé pracovní prostředí je ergonomie. Správná ergonomická nastavení pracovního místa umožní udržet zdravou tělesnou polohu a minimalizovat riziko bolesti zad, krku a dalších potíží, které jsou dnes již považovány za civilizační choroby.

Žena u stolu
Správné pracovní prostředí a pomůcky jsou důležitými aspekty pro zdraví fyzické i psychické. | Zdroj: Shutterstock

Obzvlášť živnostníci, kteří se kvůli bolesti zad nemohou jednoduše omluvit z práce a být týden na nemocenské, by se měli následujícími doporučeními řídit.

Nastavení židle a stolu

Židle by měla mít dostatečnou opěru pro záda a opěrky pro lokty. Když sedíte, nohy by měly být celou plochou na zemi, případně na speciálních opěrkách nohou.

Stůl by měl být ve výšce tak, aby lokty byly ve správném úhlu a monitor byl na úrovni očí.

Klávesnice a myš

Klávesnice a myš by měly být umístěny tak, aby ruce byly v přirozené poloze. Navíc použití vyloženě ergonomických pomůcek, jako je speciálně upravená myš, může pomoci snížit riziko syndromu karpálního tunelu a bolestí rukou. Nejde přitom o nijak výraznou investici, ergonomická myš se dá pořídít i za méně než 800 Kč.

Ergonomická myš
Ergonomická myš snižuje namáhání ramene a zápěstí. | Zdroj: Shutterstock

Biohacky pro zvýšení produktivity nejen na home office

Kromě ergonomických úprav existuje řada biohacků, které mohou zvýšit produktivitu a pohodu během pracovního dne. Ať už pracujete na home office či v kanceláři.

1) Pravidelné přestávky

Dělejte si krátké přestávky každou hodinu. Během nich se protáhněte, udělejte pár cviků nebo si jednoduše odpočiňte od monitoru. To pomáhá zlepšit koncentraci a snižuje únavu.

Stačí pouhých pět minut, kdy si protáhnete tělo a ulevíte očím od zírání do monitoru. Větší fyzickou aktivitou si navíc okysličujete mozek a můžete díky tomu pracovat mnohem efektivněji. Do té doby není možné počítat pauzu na oběd. Jídlo naopak může aktivitu utlumit.

2) Metoda Pomodoro

Metoda Pomodoro je technika spravovaného časového rozvrhu, kdy pracujete v krátkých intervalech (obvykle 25 minut) a pak si dáte krátkou přestávku. Tato metoda pomáhá udržet produktivitu a soustředění.

3) Osobní biohacky

Mnoho lidí experimentuje s různými biohacky ve formě léků nebo nápojů ze superpotravin a jejich kombinací, jako jsou nootropika nebo adaptogeny. Díky tomu zvyšují svou výkonnost a pohodu. Většina z nich jsou považovány za tzv. chytré drogy. Je to z toho důvodu, že jsou ve formě tabletek jako doplňky stravy. Zlepšují koncentraci, bdělost, motivaci a celkový výkon.

Adaptogeny
I doplňky stravy mohou pomoci k dobrému soustředění a pohodě během práce. | Zdroj: Shutterstock

Než začnete s jakýmkoliv biohackem, konzultujte postup raději s lékařem, protože není dobré je doporučit každému. Riziko hrozí zejména u osob které mají chronické potíže, nebo k nim na základě rodinné anamnézy mají předpoklady. 

Jedním z osobních biohacků je jednoduché nastavení mysli, tzv. mindfulness. Tato mentální technika zahrnuje řešení životních situací a problémů na základě vnitřních hodnot člověka, ale nikoliv emocí a impulzivního chování. Techniku mindfulness je nutné procvičovat pomocí speciálního tréninku. 

Monitorování zdraví

Moderní technologie velmi jednoduše umožňují monitorovat celkový stav i během pracovního dne.

1) Fitness náramky a aplikace

Používání fitness náramků nebo aplikací může pomoci sledovat, kolik kroků uděláte během dne a tím zajišťovat dostatečnou pohybovou aktivitu. Mnohé přístroje také měří efektivitu spánku.

Chytré hodinky
Chytré hodinky dokáží pohlídat spoustu věcí za nás. | Zdroj: Shutterstock

2) Aplikace pro správu času

Aplikace pro správu času pomáhají sledovat, kolik času trávíte na jednotlivých úkolech a identifikovat oblasti, kde můžete zvýšit efektivitu. Běžně se tomu také říká kvalitní time management. Aplikaci může nahradit i jednoduchý, ale pravidelně vyplňovaný kalendář, ve kterém budete mít prostor pro pracovní úkoly, ale i cíle ve volném čase.

Péče o mentální zdraví i během home office

Nesmíme zapomínat ani na péči o mentální zdraví během pracovního dne.

1) Meditace a relaxace

Krátká meditace nebo relaxace může pomoci snížit stres a zvýšit mentální pohodu. Existuje mnoho aplikací a online zdrojů, které s tím mohou pomoci. Někdy si stačí pustit relaxační hudbu nebo podcast, jindy prostě jen vypnout, zavřít oči a na nic nemyslet. 

Chaos v práci
Nemusíte vylézt na nejvyšší horu v okolí, abyste dokázali dobře relaxovat a meditovat. | Zdroj: Shutterstock

Některým lidem pomáhá soustředit mozkovou a pohybovou aktivitu na něco úplně jiného, ať už je to sport, dovolená nebo poznávání. Každý člověk vyžaduje něco jiného a ne vždy to znamená týden na lehátku u moře. Relaxovat se dá i aktivně. 

2) Komunikace a mezilidské vztahy

Sociální kontakt a komunikaci mnoho lidí podceňuje, ale jedná se o jeden z faktorů dlouhověkého života, a to například v tzv. modrých zónách. Modré zóny jsou název pro několik málo míst na světě, kde se lidé dožívají dlouhověkosti (přes sto let).

Právě sociální kontakt společně s přirozeně zdravým životním stylem a správným jídlem je to, co člověka na tomto světě udrží déle, než je průměrná délka života. Sociální interakce nejen s rodinou a přáteli, ale také s kolegy a vedoucími z práce, jsou důležité pro mentální zdraví, i když pracujete z domova.

Shrnutí

Zdravé pracovní prostředí a životní styl jsou klíčovými faktory pro dlouhodobou produktivitu a pohodu. I když pracujete z domova, můžete si zřídit ergonomické pracovní místo, využít biohacky pro zvýšení produktivity a dbát o své mentální zdraví. S těmito tipy můžete dosáhnout vyššího pracovního výkonu a zároveň si udržet dobrou kvalitu života.

Nezapomeňte, že zdraví by mělo být vždy na prvním místě, a proto poslouchejte své tělo a mysl a pravidelně se starejte o své fyzické i mentální blaho.

Fotogalerie

Text: Martin Sítek
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty Prima Nápadů