Zdraví

Osvědčené tipy, jak přežít tropická vedra v bytě

Letní teploty dokážou do našich domovů přinést nepříjemné horko, které může být pro mnoho lidí obtížné snášet, zvlášť pokud trpí na různé zdravotní obtíže. Nicméně existují jednoduchá a účinná řešení, která nám pomohou získat příjemnější a chladnější domácnosti. V tomto článku se podíváme na různé metody a tipy, jak si užít letní sezónu bez neustálého pocení a nespavosti.

Žena používající vějíř
Zdroj: iStock

Přes den zatahujte žaluzie a používejte tmavé závěsy

Možná se divíte, proč byste měli zatahovat závěsy, když se snažíte ochladit svůj pokoj. Pokud v létě necháte závěsy roztažené, umožníte tím slunci přístup do místnosti, což začne vzduch ihned ohřívat. Proto je důležité nechat závěsy nebo žaluzie přes den zatažené, aby paprsky blokovaly. To vám pomůže ochladit místnost bez nutnosti použití klimatizace.

Pokud vaše okno zachycuje hodně přímého slunečního světla, použití tmavých nebo zatemňovacích závěsů zabrání přehřátí místnosti slunečními paprsky v hodinách, kdy je slunce nejaktivnější. V opačném případě by se váš pokoj mohl proměnit v improvizovaný skleník.

Okna a dveře otevírejte zásadně v noci

Kromě zatahování závěsů přes den je dobré, abyste veškerá okna a dveře otevírali především v noci. V noci slunce nesvítí a nehřeje a vy si tak můžete vychutnat chladný noční vánek. To však neplatí, pokud jsou závěsy zatažené. Otevřením oken vytvoříte příjemný vánek, který naplní váš pokoj chladným vzduchem.

Pokud se rozhodnete vařit přes den, pak zavřete dveře spojující kuchyň se zbytkem domu, protože jinak se bude horký vzduch z vaření roznášet po celém domě. Měli byste také otevřít dveře nebo okno spojující kuchyň s venkovním prostorem, aby měl horký vzduch možnost dostat se ven. V noci můžete otevřít dveře a okna (viz zmíněný tip výše), aby chladnější vzduch mohl volně proudit z místnosti do místnosti.

Pohled z okna na měsíc
Zdroj: iStock

Vytvořte si DIY klimatizaci umístěním ledu či vody před ventilátor

Dalším užitečným tipem je dát před zapnutý ventilátor studenou vodu nebo led. To způsobí, že ventilátor bude rozfoukávat chlad vody nebo ledu kolem sebe, čímž se váš pokoj ochladí. Při tomto úkonu je však nejlepší zavřít dveře a okna, aby se vzduch udržel uvnitř. Princip je jednoduchý, led kolem sebe vytváří studený vzduch a ventilátor ho bude rozfoukávat. Jedná se tedy o ideální alternativu ke klimatizaci. Jen možná neseďte přímo před ventilátorem, aby vám studený vzduch zbytečně nedráždil oči.

Spěte na zemi

Díky principu stoupání teplého vzduchu je vzduch u vašich nohou méně horký než u stropu. Pokud se v noci chcete vyspat, můžete si zkusit rozebrat postel a matraci položit na podlahu nebo zkusit strávit noc zcela bez matrace, pokud vám nevadí spánek na tvrdém povrchu, a zjistit, zda je v tom nějaký rozdíl.

Během horkých dnů můžete také zkusit spát na podlaze, pokud je tvořena dlaždicemi. Je to dobrý způsob, jak překonat horko. Dlaždice obvykle působí chladivě a zajistí pohodlnější spaní, opět je to vhodná alternativa pro lidi, kterým nevadí tvrdý povrch. Avšak raději si dávejte pozor na prochladnutí zad.

Vyměňte všechny žárovky a zářivky za LED

Všechna elektronická zařízení vyzařují teplo, včetně žárovek. Se zapnutými světly proto může být dost obtížné udržet v místnosti během dne chladno. To přispívá ke zvýšení teploty v místnosti. Naproti tomu LED světla zůstávají chladná. Jako bonus navíc jsou energeticky úspornější, takže ušetříte na účtech za elektřinu.

Muž šroubuje světlo
Zdroj: iStock

Pokud nemůžete vyměnit všechny žárovky, můžete prozatím nechat světla zhasnutá a využívat přirozené denní světlo v okolí vašeho domova. To vám pomůže udržet si chlad. V noci pak můžete světla rozsvítit. Tím také snížíte množství spotřebované energie.

Vpusťte noční vzduch

Není nic úžasnějšího a osvěžujícího než noční vzduch. Využijte ho ve svůj prospěch a otevřete okna nebo dveře. Pokud prší, můžete okna otevřít jen natolik, abyste dovnitř pustili pouze chladný vzduch, ale nikoli déšť. V období dešťů bude v místnosti chladněji. Okno otevřete ihned, jakmile teplota venku klesne. Nejlepší bude, pokud otevřete všechna okna ve svém domě, aby se v místnosti během noci dostatečně příjemně ochladilo, ale nezapomeňte je zavřít ihned druhý den ráno, než se vzduch opět začne ohřívat.

Nakupte si chladicí matrace, polštáře a prostěradla

Technologie matrací byla vyvinuta tak, aby vám v noci pomohla zůstat v chladu. Ať už mají potahy vlastnost odvádějící vlhkost nebo jsou jádra z prodyšné pěny, existuje mnoho druhů chladicích matrací, které vám pomohou přečkat léto bez pocení.

Muž převlíká prostěradlo
Zdroj: iStock

Kromě matrací si můžete pořídit také chladicí prostěradla a polštáře, které vám zajistí ještě větší pohodlí. I když zrovna neležíte na posteli, můžete se prostěradlem přikrýt, když zrovna sedíte na gauči, abyste se ochladili. Pokud si nemůžete dovolit chladicí matrace, polštáře a prostěradla, můžete na postel použít bavlněné povlečení. Bavlna je prodyšnější než jiné materiály, takže díky ní budou vaše noci chladnější.

Vyzkoušejte starou egyptskou metodu

Že jste o ní ještě neslyšeli? Jedná se o metodu, při níž se jako přikrývka používá vlhké prostěradlo, abyste zůstali v chladu. Pokud ji vyzkoušíte, nastavte ventilátor na nízký výkon, protože přílišné ochlazení svalů by vám mohlo způsobit nepříjemnosti. Při vytváření mokrého prostěradla také nepřidávejte do prostěradla příliš mnoho vody, jinak bude prostěradlo nasáklé a vy byste mohli – při snaze zůstat v chladu – nepříjemně prochladnout.

Chladná nebo střídavá sprcha

Pravidelné sprchování – střídání teplé a studené vody během jedné sprchy – může pomoci vašemu tělu, aby se lépe přizpůsobilo změnám teploty. Pokud vás kontrastní sprchy zrovna nelákají, překonat horko vám může pomoci i vlažná sprcha, která vaše tělo ochladí.

Pokud si rádi dáváte studenou sprchu, rozhodně to nedělejte, pokud přicházíte přímo z horkého prostředí nebo vysoké teploty. Pokud tomu tak je, můžete nejprve před vstupem do sprchy strávit nějaký čas ochlazováním před ventilátorem.

Žena se sprchuje
Zdroj: iStock

Ochlazení pulzních bodů

Pokud je vám opravdu velké horko, můžete si zkusit přiložit na pulzní body ledový obklad nebo chladný mokrý ručník: zápěstí, kotníky, loketní jamky a zadní stranu kolen. Nezapomeňte si však pokožku přikrýt ručníkem, abyste ji ochránili před přílišným ochlazením. Přiložením něčeho studeného na pulzní body můžete způsobit, že se vaše tělesná teplota velmi rychle sníží a budete se cítit chladněji. Je to sice metoda ze staré školy, ale stále velmi účinná.

Pijte více studené vody

Naše tělo je tvořeno převážně vodou, hydratace je proto spolehlivým způsobem, jak se udržet zdraví a v pohodlí. Pokud jste dehydrovaní nebo pijete teplou vodu, horko na vás bude působit ještě více. Chlazená voda (ne ledová) může pomoci ochladit vaše tělo zevnitř a poskytnout mu dostatečnou úlevu. Ještě lépe bude fungovat, pokud před spaním vypijete hodně vody, která vás ochladí a dostatečně hydratuje.

Prát a péct zásadně v noci

Minimalizujte používání spotřebičů, které produkují teplo, jako jsou sporáky, trouby nebo pračky, zejména během nejteplejších hodin dne. Pokud si i přesto potřebujete během odpoledních hodin akutně uvařit, raději využijte buď venkovní gril, nebo mikrovlnnou troubu. Jinak nechte veškeré pečení, praní a další aktivity na pozdější večerní hodiny, kdy se venkovní vzduch ochladí.

Dítě peče
Zdroj: iStock

Chladivá chůze naboso

Pokud je vám horko a potřebujete instantní ochlazení, pak výborným krokem je, abyste si zuli boty a chodili bosí. Díky odpařování potu z nohou dochází k okamžitému ochlazení kůže a krve v chodidlech. Krevní cévy následně rozvádějí takto ochlazenou krev do dalších částí těla, takže nám to navozuje pocit chladu.

Chladivý obklad na noc

Chtěli byste se vyspat, ale horko v pokoji vám nechce dopřát poklidný spánek? Vezměte si na pomoc obyčejnou bavlněnou ponožku. Tu naplňte rýží, zavažte ji gumičkou či provázkem, aby z ní rýže nevypadávala, a vložte ji na cca dvě hodiny (předtím než půjdete spát) do mrazáku a nechte zamrazit. Nakonec ji zasuňte mezi vaše prostěradla. Tento jednoduchý, ale účinný trik vám pomůže vytvořit dokonale chladnou lóži. Rýže má hustou a škrobnatou konzistenci, takže chlad uchová po opravdu dlouhou dobu.

Autor: Claudia Kornelová
Foto: Shutterstock
Zdroj: How to Keep Your House Cool Without A/C | Budget Dumpster, How to keep your room cool in summer WITHOUT AC or cooler! – Times of India (indiatimes.com), 30 Tricks to Cool Down a Room and Sleep in the Heat (greatist.com)