Zdraví

Přepískli jste to s pobytem na slunci? 13 tipů, čím ošetřit spálenou kůži

Léto nás láká trávit více času venku a plnými doušky si užívat teplé počasí a slunce. Někdy ale podceníme situaci a dárek v podobě červené kůže nás nemine. Co s tím? Jak ji ošetřit?

žena s červenou spálenou kůži od slunce
Zdroj: Shutterstock

Co si budeme lhát, důležitá je prevence, tedy udělat vše pro to, abychom se spálení vyhnuli. A od toho moudré hlavy vymyslely opalovací kosmetiku. Ale někdy se zkrátka spálení nevyhneme, protože podceníme sílu slunce, trávíme na něm víc času, než je vhodné, a v hodinách, kdy je nejsilnější, a místo pomalého a postupného nabírání snědé kůže volíme raději jednorázovou akci s neblahými následky. Jak se říká, kdo maže, ten jede, a kdo nemaže, ten zbytek dovolené stráví v přítmí hotelového pokoje a prožívá osobní rudé peklo. Holt, vitamín D se dá vpravit do těla i méně bolestně.

Léto prostě pravidelně začíná 50 odstíny červené a mnozí z nás jsou nepoučitelní. Co dělat, aby se nám ulevilo? Čím popálenou kůži ošetřit?

1 Syrový bílek

Je na spáleniny vynikající, protože zchladí kůži a také ji zklidní. Postižené místo namažte a nechte několik minut působit. Poté opatrně setřete vlažnou vodou.

2 Aloe vera

Tato rostlina chladí, zklidňuje, vyživuje a regeneruje pokožku, což je přesně to, co v tu chvíli potřebujete.

Jestli vám roste doma v květináči, není nic jednoduššího než kousek odříznout a gelem uvnitř rostliny potřít spálenou pokožku. U větší plochy vyndejte gel z listu pomocí lžíce, rozmixujte a naneste na kůži.

Také se dá sehnat aloe gel, který koupíte v drogerii nebo lékárně. V krajném případě zafunguje i krém s obsahem aloe vera.

Aloe vera
Zdroj: Shutterstock

3 Brambory

Fungují stejně jako okurka. Plátky brambory přiložte na popáleniny a kůži s ní opatrně potírejte, anebo rozmixujte oloupanou bramboru (ideálně vychlazenou) a tuto kaši naneste. Opakujte několikrát denně.

4 Kokosový olej

Natřete s ním postižená místa.

5 Mrkvový olej

Kromě toho, že se používá právě na podporu opálení, je vhodný také na ošetření spálené pokožky, protože ji uklidňuje a výborně „stahuje“ začervenalou barvu kůže.

6 Kysané zelí

Stejně jako jogurt obsahuje kysané zelí hodně probiotik, které pokožku zklidní. Vychlazené kysané zelí naneste na spálené místo, nechte působit 20–30 minut a opláchněte. Použít lze i samotnou šťávu ze zelí – namočte do ní hadřík a přiložte na postižená místa jako obklad.

7 Okurka

Kolečka vychlazené okurky položte na spálenou pokožku, anebo okurku rozmixujte, přeceďte a získanou šťávu nalijte do formy na led. Vyndejte jednu kostku a potírejte kůži, dokud se led nerozpustí.

okurky v misce
Zdroj: Shutterstock

8 Mléko

Vatové tamponky namočte do studeného mléka a potřete pokožku.

9 Med a ovesné vločky

Smíchejte med a jemné ovesné vločky. Tuto pastu naneste na spáleniny a nechte 10 minut působit.

10 Jogurt nebo tvaroh

Vychlazený jogurt (ideálně probiotický) nebo tučný tvaroh namažte na kůži a nechte působit 5–10 minut, dokud nezteplá. Poté smyjte vlažnou vodou.

Obklady z mléka, kefíru či syrovátky

nalevání kefíru
Zdroj: Shutterstock

Mléčné produkty vám se spálením pomohou. Kromě tvarohu či jogurtu také můžete na pleť dávat obklady z mléka, kefíru či syrovátky.

Nanášejte tak často, jak to jde.

Také můžete použít:

  • Bílý jogurt s vejcem: do jogurtu přidejte vajíčko, rozšlehejte a naneste na kůži. Směs pokožku ochladí, hned vám bude lépe.
  • Jogurt s okurkou: kombinace jogurtu s nastrouhanou salátovou okurkou krásně chladí a hydratuje.

11 Bylinky

  • Heřmánek: má protizánětlivý účinek, zklidňuje
  • Máta: ulevuje od bolesti
  • Zelený čaj: stejně jako máta vám pomůže zmírnit bolest

Bylinný obklad

Lžíci heřmánku/máty/zeleného čaje zalijte vroucí vodou, nechte 20 minut louhovat. Přeceďte a dejte vychladit do lednice. Vezměte čistý ručník, namočte ho do čaje a přiložte na spálenou kůži. Opakujte tak často, jak to půjde.

Pro maximální účinek použijte směs ze lžíce máty, heřmánku i zeleného čaje.

Obklad z máty, levandule a jitrocele

Do hrnku vody dejte 2 lžíce sušené máty, levandule a jitrocele. Přiveďte k varu a nechte vychladnout.

12 Levandulový olej

Levandulový olej a levandule
Zdroj: Shutterstock

Olej jemně vetřete do pokožky. Místo potírání je lepší nakapat olej na prsty a opatrně vklepat.

13 Chladivé polštářky

V lékárně a dalších obchodech se dají koupit gelové polštářky. Možná je už doma máte, tak je dejte vychladit a přiložte na pokožku.

Co dělat, když je kůže spálená

Pokud je pokožka natolik spálená, že se na ní objeví puchýře, navštivte lékaře, výše uvedené rady by vám byly více na škodu než k užitku.

  • Několik dnů po spálení bude kůže stále rozpálená, a proto je dobré ji chladit. Můžete se často, ale krátce sprchovat studenou vodou anebo nosit mokré oblečení.
  • Po celou dobu léčby spálené kůže se sluníčku důsledně vyhýbejte.
  • Pijte dostatek tekutin. Pro správnou hydrataci těla a doplnění minerálů je skvělá kokosová voda.

Text: Veronika Poláčková
Foto: isifa/Shutterstock
ZDROJ: proalergiky.cz, mojezdravi.cz, zdravy-zivot.zdravi.cz