Zdraví

Konec holubů na balkóně: Efektivní tipy

Balkón je místem, kde rádi odpočíváme, relaxujeme s knihou v ruce nebo si vypijeme šálek kávy či dopřejeme chutnou snídani. Co však, když nám tuto idylku opakovaně narušují nezvaní návštěvníci? Na mysli máme holuby. Jejich přítomnost může přinášet více problémů, než bychom si na první pohled mysleli.

Holubi na balkoně
Zdroj: iStock

Trus, hluk a poškození majetku jsou jen některé z problémů, které mohou holubi způsobit. V tomto článku se podíváme na důvody, proč jsou holubi přilétající na balkón nepříjemní, a nabídneme vám praktické rady, jak s tímto problémem efektivně naložit. Prozradíme také, jak udržet oblíbené místo na relaxaci v dokonalém pořádku a čistotě.

Proč holubi přilétávají na balkón?

Holubi přilétávají na balkón hned z několika důvodů. Jedním z hlavních faktorů může být jídlo. Holubi jsou často přitahováni na místa, kde mohou najít potravu. Pokud na balkóně zůstávají drobné zbytky jídla, suchý chléb, semínka nebo jiná lákadla, mohou to vnímat jako potenciální zdroje obživy.

Dalším důvodem může být hnízdění. Mají-li holubi pocit, že na vašem balkóně najdou vhodné podmínky pro hnízdění a výchovu mláďat, mohou se rozhodnout osídlit vaši terasu. Toto může být způsobeno nedostatkem vhodných míst pro hnízdění v jejich přirozeném prostředí.

Holubi na římse
Zdroj: iStock

Balkón holubům může též poskytovat ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami, jakými jsou silný vítr, déšť nebo chlad. Holubi si mohou vybrat místo na vašem balkóně jako útočiště. V úvahu také připadá, že se holubi mohou někdy splést a přistát na balkóně náhodou.

Holubi jako nepříjemnost – důvody

Exkrementy

Holubi mohou na balkóně a terase po sobě zanechat velké množství trusu, který znečistí povrchy jako dlažbu, nábytek či různé předměty odložené na balkóně. To může znepříjemnit celý náš zážitek z relaxace na balkóně. Kromě trusem mohou holubi poškodit i jiné věci na vašem balkóně, jako jsou květináče, rostliny nebo jiné dekorace.

Balkon od trusu holubů
Zdroj: iStock

Hluk

Holubi a hrdličky mohou vytvářet hluk svým štěbetáním a vrkáním. To může působit obzvlášť rušivě, pokud se na balkóně snažíte pracovat nebo číst si.

Hygienické problémy

Přítomnost holubů může zvyšovat riziko přenášení nemocí, protože mohou být nositeli různých parazitů a bakterií.

Holub u kávy
Zdroj: iStock

Agresivní chování

Když se cítí ohroženi nebo hladovi, mohou holubi projevit agresivní chování vůči jiným ptákům, nebo dokonce lidem.

Nepořádek

Kromě trusu mohou holubi i rozhazovat různé materiály, například výplně hnízd, větve a podobně, což může vyústit do slušného nepořádku a nepříznivě ovlivnit vzhled balkónu.

Řešení problémů s holuby

Instalace ochranných sítí

Síťoviny nebo ochranné sítě jsou účinným způsobem, jak zabránit přistávání holubů na vašem balkóně. Můžete je instalovat nad balkónem nebo do prostoru mezi stěnou a zábradlím.

Použití odstrašovacích prostředků

Ve specializovaných prodejnách seženete různé odstrašovací prostředky, které můžete umístit na balkón. Tyto látky představují pro holuby nepříjemný pach nebo chuť a odradí je.

Fyzické překážky

Použití fyzických překážek, jako jsou kovové špejle nebo hroty, může též zabránit holubům v přistávání na balkóně. Důležité je, aby tyto překážky byly umístěny tak, aby zabránily přistání holubů, ale neohrozily je na životě.

Opatření proti holubům
Zdroj: iStock

Odstranění potenciálních zdrojů potravy

Zbavte se zbytků jídla, semínek a jiných lákadel, která by mohla ptáky přilákat. Ujistěte se, že balkón je čistý a očištěný od zbytků jídla, které slouží jako potrava.

Reflektory

Holubi mají tendenci vyhýbat se intenzivnímu světlu. Zavěšení reflektorů, především těch s pohybovým senzorem, může odradit holuby od přistání na vašem balkóně.

Ultrazvukové plašičky

Existují zařízení vysílající ultrazvukové signály, které jsou pro holuby nepříjemné. Tyto plašičky se umísťují přímo na balkóně a jsou poměrně dobře účinné.

Optické plašiče

Využívají odraz světla nebo odrazující vzory, které mohou holuby vystrašit nebo zmást. Mohou to být například barevné pásy, odrazová sklíčka nebo jiné podobné materiály, které umístíte na viditelném místě na balkóně. Holuby jejich přítomnost odradí a rozmyslí si, „kam že odbočí na nejbližší křižovatce“.

Zřejmě však nakonec přijdete na to, že nejúčinnější ochranou vašeho balkónu před holuby bude kombinace těchto opatření. Je důležité si uvědomit, že žádná z těchto metod nechce holubům ublížit. Spíše byste měli vytvářet prostředí, které holuby odstraší bez jakékoliv újmy na jejich zdraví.

Fotogalerie

Text: Lucia Gáborová
Foto: iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů