Zdraví

Kaleidoskop zajímavostí o zdraví

Krize může prodloužit život

Studie pracovníků Michiganské univerzity o zdravotním stavu Američanů v různých obdobích zjistila překvapivou věc: Během velké hospodářské krize třicátých let se prodloužila délka jejich života.

A tak zatímco v roce 1929 byla průměrná délka života Američanů jen něco málo přes 57 let, v roce 1933 už to bylo více než 63 let, a to napříč nejrůznějšími skupinami obyvatel bez rozdílu pohlaví. Naproti tomu v letech největšího ekonomického růstu úmrtnost stoupala. A vysvětlení? V časech konjunktury jedou podniky naplno, což pro pracovníky znamená velké množství práce, z toho plynoucí stres a následně i pití alkoholu a kouření. Během krize je práce méně, zvolní tedy pracovní tempo, lidé déle spí, jsou více s rodinou a přáteli, nemají peníze na alkohol a cigarety… Podobné výsledky přitom ukázaly výzkumy i v jiných zemích, například v Japonsku, Španělsku a Švédsku.

S hubnutím pomůže kiwi

Kiwi je nejen vitaminová bomba, ale skutečně pomáhá hubnout! Sto gramů kiwi totiž obsahuje pouhých 0,6 g tuku a reprezentuje tedy jen 256 kJ. Je lhece stravitelné a přitom vás dostatečně nasytí. Vitamin C navíc podporuje spalování tuků. Sníte-li jedno kiwi, dodali jste svému tělu doporučovanou denní dávku céčka, ale také velmi potřebný hořčík. Tato kombinace stimuluje svalstvo a podporuje činnost srdce. Při nákupu vybírejte středně tvrdé plody, které se při stlačení trochu poddají, ne však příliš měkké ani natlučené. Skladujte je při pokojové teplotě, za pár dnů ovoce ještě zesládne. Nejjednodušší je kiwi jíst rozkrojené napůl a vybírat dužinu lžičkou. Chutná jak samotné, tak v ovocných salátech, hodí se i do rýžových jídel nebo jako náplň do palačinek.

Mobily versus rakovina

Několik studií z posledních let naznačuje, že časté používání mobilu může zvyšovat riziko rakoviny mozku a při nošení v kapse kalhot také sterilitu. Novějšího data je tvrzení vědců z Izraele, jež mezi tato nebezpečí přiřazuje i zvýšené riziko rakoviny v ústní dutině. Časté používání mobilů pak údajně zvyšuje i pravděpodobnost výskytu nádoru příušních žláz – po pěti letech až o 50 procent! Nádor se navíc objevuje nejčastěji na té straně hlavy, kam telefon přikládáme nejčastěji. Nejpřekvapivější se může zdát zjištění, že popsané jevy více ohrožují lidi z řidčeji osídlených oblastí, tedy z venkova. Řidší síť vysílačů totiž nutí telefon pracovat výkonněji, má-li zachytit signál, takže i dopad jeho působení na lidské zdraví bývá výraznější.

Článek z RPN č. 10/2011