Zdraví

Indická očista jídlem jí pomohla zbavit se migrény! Může pomoci i vám! Jak to probíhá? + recepty pro lepší trávení

Většina nemocí má příčinu v překyselení organismu a nedostatku výživných látek. Někdy stačí změnit stravovací návyky a obtíže rychle pominou.

Papírový talíř se zdravým jídlem
Zdroj: Shutterstock

Jaro je pro změnu ideálním obdobím. Pročištěné tělo lépe odolává jarní únavě, migrénám, které přicházejí se změnou počasí a nastartuje se i hubnutí. Svoje zkušenosti s ajurvédskou očistou organismu má i bývalá moderátorka Andy Timková, kterou můžete znát ze slovenské TV Markíza. Do Indie odešla, aby potlačila příznaky silné migrény, která ji dlouhé roky trápí, a po třech týdnech přišla nejen plná síly, energie, ale i s recepty na harmonizaci těla, lepší trávení a vitalitu.

Andy Timková
Andy Timková, propagátorka zdravé výživy | Zdroj: Miro Pochyba

Dlouhá léta se věnuje zdravé stravě a „léčbě jídlem“, což je vidět nejen na její štíhlé postavě, kterou by jí mohli závidět i třicátnice, ale i na krevním obrazu, když jde na pravidelnou lékařskou prohlídku. Vyzkoušela na sobě účinky zeleného ječmene a chlorely, díky kterým má hodnoty cholesterolu jako miminko. Nedávno se rozhodla pro pobyt na tradiční ajurvédské klinice.

„V Indii platí, že kuchař je lékař a lékař je kuchař,“ říká Andy, která si pobyt darovala k šedesátce. „Čím je člověk starší, tím víc má tělo zanesenější toxiny a nepříjemné pocity, které musí řešit. Dlouhé roky bojuji s migrénou – a to byl hlavní důvod, proč jsem se rozhodla vycestovat do Indie a vyhledat tam pomoc. Po vyšetření jí naordinovali panchakarmu – to je způsob očisty.

Co se v Indii naučila?

Na začátku je potřeba připravit tělo tak, aby se co nejrychleji začalo zbavovat toxinů. „Olejovali mě zevnitř i zvenku, aby se toxiny nasměrovaly do gastrointestinálního traktu. Na klinice si vyráběli originální olej, kterým nás každý den natírali.“ Takto na první poslech to vypadá na příjemný relaxační pobyt, ale Andy nás vyvede z omylu. „Nečekejte rozmazlování těla a duše, na klinice panuje spartánský režim. V šest ráno nám lékařka přinesla speciální bylinkový nápoj nepříjemné chutě, kterým se nastartuje čištění zevnitř a detox.

Následovalo čištění dutin, napaření se, masáž tváře a kloktání horké vody se solí. K snídani byla vždy rýže se zeleninou, většinou mrkví, a indickým chlebem papadamem. Dopoledne masáž olejem. Po čtyřicetiminutové masáži jsem přešla na parní koupel.“ Poslední týden dostávala k večeři i přepuštěné máslo ghí jako lék na migrénu.

„Jídlo, které je ‚předepsáno‘ lékaři k terapii, bylo na klinice střídmé. Když se ohlásil hlad, zachránila mě rýžová voda. Detox trvá sedm, nebo čtrnáct dnů, pod lékařským dozorem, protože se mohou objevit ještě silnější bolesti hlavy. Nedoporučuje se žádná fyzická aktivita ani koupání v moři.“ Andy čas na klinice využila nejen k rozhovorům o léčbě jídlem. Požádala o návštěvu kuchyně, kde doslova nakoukla do hrnců. „V Indii se vaří velmi jednoduše.

Základem je rýže, vařená zelenina ochucená kořením, které je bohatým zdrojem důležitých látek pro zdraví.“ Moderátorka po návratu na Slovensko doplnila svoji kuchyni římským kmínem, kardamomem, hořčičnými semínky, kurkumou, koriandrem a v mrazáku má vždy po ruce i zelené lístky kari.

Recepty na lepší trávení

Hokaidová hustá polévka s rýží

Ingredience pro Hokaidovou polévku s ryží
Ingredience pro Hokaidovou polévku s ryží | Zdroj: Miro Pochyba

Ingredience: hokaido, rajčata, česnek, batáty, kurkuma, hořčičná semínka, cibule, máslo

Postup:

  1. Hokaido, rajčata a česnek osolíme, opepříme, pokapeme olivovým olejem a necháme péct v troubě 30 minut.
  2. Koření si v rozdrtíme v hmoždíři, na přepuštěném másle orestujeme, než se rozvoní, potom přidáme batáty a mrkev, osolíme, ochutíme kurkumou, povaříme v tlakovém hrnci cca 20 minut, potom přidáme pečenou zeleninu a rozmixujeme.

Hustá mrkvovo-zázvorová polévka

Hustá mrkvovo-zázvorová polévka
Hustá mrkvovo-zázvorová polévka | Zdroj: Miro Pochyba

Ingredience: zázvor, mrkev, lístky kari, římský kmín, hořčičná semínka černá a světlá, sůl, přepuštěné máslo nebo kokosový olej

Postup: Koření orestujeme na přepuštěném másle, přidáme nakrájenou mrkev, zázvor, nastříháme koriandr a vše necháme dusit do měkka. Podává se s indickými plackami naan, které se dají koupit mražené ve specializovaných obchodech.

6 bojovníků (nejen) pro lepší trávení

Indické a asijské koření
Indické a asijské koření | Zdroj: iStock
  • římský kmín: Má protizánětlivé účinky, zabraňuje průjmům a nadměrnému pocení. Zlepšuje a stimuluje trávení, pomáhá i při konzumaci těžších jídel, omezuje nadýmání, zlepšuje vstřebávání minerálních a stopových prvků, působí proti bolesti břicha, průjmu, zvracení, pomáhá prokrvení a při problémech kardiovaskulárního původu, podporuje chuť k jídlu.
  • kardamom: Je považován za bojovníka proti infekci. Olej ze semen kardamomu může být schopen ničit bakterie a houby. Kardamom je účinný při snižování vysokého krevního tlaku a má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. V ajurvédě se používá jako lék na zažívací obtíže. Oleje z kardamomu mohou mít pozitivní vliv na žaludeční vředy.
  • hořčičná semínka: Jsou dobrým zdrojem vlákniny, která zlepšuje trávení v těle. Snižují počet migrénových záchvatů. Obsah selenu v hořčičných semínkách navíc poskytuje organismu dobrou odolnost proti tvorbě rakovinových buněk. Hořčík s vápníkem pomáhá podporovat zdraví kostí a zabraňuje poškození kostí spojenému s menopauzou.
  • kurkuma: Je považována za nejzdravější koření. V ajurvédské medicíně se používá k léčení zánětů a nádorů, má významné antioxidační a protizánětlivé účinky. Pomáhá při poruchách trávicí soustavy, posiluje žaludek, podporuje vylučování žluče, ovlivňuje pozitivní procesy při zánětlivých poškozeních kloubů, posiluje imunitu, příznivě působí při astmatu a zahlenění, účinná je při kvasinkových infekcích.
  • koriandr: Používá se jako stimulant trávení. Semena koriandru mohou též pomoct léčit nevolnost a průjem. K dosažení těchto výhod pijte čaj vyrobený ze semen, přičemž semena je třeba louhovat v horké vodě 15 až 20 minut, sceďte a můžete pít. Koriandr též zmírňuje příznaky artritidy. Pomáhá v boji proti určitým infekcím a chorobám způsobených potravinami.
  • lístky kari: Jsou užitečné proti obezitě. Zabraňují hromadění tuku v tkáních a zlepšují odstraňování a vstřebávání glukózy. Snižují též vstřebávání tuků ze stravy. Působí proti nadýmání.

GALERIE

Text: Renáta Gešvantnerová
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů
Foto: Miro Pochyba, Shutterstock, iStock