Zahrada

Výběr drtiče: víceúčelový stroj poslouží nejen na podzim

Donedávna byly dominanatou našeho trhu benzinové

Stavebnicový stroj je velmi dobrým řešením pro všechny, kteří nějakým způsobem obhospodařují větší pozemek. Jedním z nejlepších řešení je VARI systém, léta známý výrobek, dnes modifikovaný multifunkční produkt, který navazuje na úspěchy svých předchůdců. Nový drtič Kajman jsme již vyzkoušeli na jaře, ale jeho pravý čas přichází teď na podzim. Co svému uživateli nabídne?

Základem je motor s převodovou skříní. Pohonná jednotka, vybavená motory Honda nebo VARI, byla před dvěma lety důkladně zmodernizována, přišly nové vodicí rukojeti a lehčí příruba, nechybí ani antivibrační systém. Přenos síly z motoru je za pomocí odstředivé spojky o průměru 80 mm. Převodová skříň pro pohon aktivních adaptérů je malá, vybavená šestipalcovými koly a vypínatelným jak pojezdem, tak i náhonem příslušenství. Za příplatek je možno mít i verzi se zpátečkou. Základem je litinová skříň s ozubenými koly, šnek pohonu pojezdu je z výroby kalený a za studena válcovaný. Připojování příslušenství je možné bez využití nářadí, pouze se náhon adaptéru zasune do hrdla skříně, kde ústí hřídel s vícedrážkovou spojkou.

Drtič Kajman se připojuje právě do uvedeného hrdla převodovky, kterou lze použít i pro pohon sekačky, mulčovače, obraceče sena, sněhové frézy a dalšího příslušenství. Není problém zpracovat větve o průměru až 5,5 cm a dotazy, zda rázy nebo déletrvající vypnutí pojezdu neškodí převodovce, byly zodpovězeny: rázy jsou tlumeny pružným klínovým řemenem, vypnutí pojezdu také nevadí. Je možno také volit dvě velikosti síta, přes který materiál prochází – čím je síto jemnější, tím drcení důkladnější. Stroj si také sám částečně materiál vtahuje. Adaptér stojí na ocelovém rámu.
Podle nás se jedná o produkt, který u nás prakticky nemá obdoby: má kvalitní základ, širokou škálu příslušenství a na víceúčelový stroj i příznivou pořizovací cenu. Drtič je možno využít v průběhu celého roku, nejčastěji na jaře a v podzimu, kdy se náhle vyskytne větší množství větví k likvidaci.