Poradna Zahrada

Jakou rostlinou zpevnit prudký svah ve stínu? Stavte na břečťan

Dotaz: Na konci léta jsme na zahradě upravovali terén u lesa v hlubokém stínu. Svah je ovšem poměrně příkrý a jen tak něco na něj nepůjde vysadit. Jaké rostliny se do takového prostředí hodí a zároveň dokáží zpevnit svah?

břečťan
Zdroj: Shutterstock

Odpověděla: Lucie Peukertová

Ačkoliv se může zdát výsadba okrasných trvalek nejvhodnější, raději zvolte jisté řešení v podobě poléhavých popínavek nebo keřů. S hlubokým stínem si perfektně poradí břečťan popínavý (Hedera helix), který si snadno i sami nařízkujete z matečních výhonů. Řízky ale odebírejte spíše na jaře nebo v létě, neměly by být příliš čerstvě narašené, ale naopak dobře koření ty polodřevnaté.

Břečťan během let pokryje i příkrý svah. Na jeden metr čtvereční postačí vysadit dvě až tři rostliny. Můžete ho kombinovat i s plošnou výsadbou tlustonitníku klasnatého (Pachysnadra terminalis) a na menší, ideálně méně příkré plochy pak můžete vysadit i barvínek menší (Vinca minor). I tato polodřevnatá „trvalka“ si se svahem dobře poradí, do ostrého svahu ovšem raději volte břečťan nebo tlustonitník.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů