Zahrada

Pro břečťan najdete využití v každé zahradě. Co dělat, abychom jeho růst udrželi pod kontrolou?

Už od dávných dob je pokládaný za symbol věčnosti. Jeho barevné kultivary rozjasní tmavé kouty či přidají efektní převislý rozměr výsadbám v květináčích.

Břečťan
Zdroj: Shutterstock

Je to dlouhověká, přizpůsobivá a po zakořenění nenáročná dřevina. Na rovině se plazí po terénu a průběžně se zakořeňuje; na svislé plochy se šplhá, přičemž se o podklad přichytává přísavnými kořínky.

Vždyzelené listy břečťanu (Hedera) vyniknou zejména během zimy. Na tmavých souplodích starších nestříhaných jedinců obvykle hodují ptáci. Souplodí se vyvinou začátkem zimy ze soukvětí.

Břečťan je často spojený zejména s ponurým lesem. Zvláštní nostalgickou atmosféru však navozuje i v zahradě, kde se snadno může vymknout kontrole a dostat se i tam, kde to nebude žádoucí. Pokud ho však budeme zastřihávat, udělá nám velkou službu.

Využít je ho možné na překrytí nevzhledných zdí, plotů, a jiných problematických míst, na založení zelené fasády, na obrost treláží a pergol nebo na svahy jako půdopokryvnou rostlinu. Kromě původního druhu je k dispozici mnoho zajíma­vých kultivarů, které se odlišují velikostí, tvarem či barvou listů.

Pozor ale, mnohé z nich jsou choulostivější a v našich podmínkách rostou jen na chráněných místech v teplejších lokalitách. Tato dřevina by neměla chybět ani v přírodních zahradách, protože poskytuje domov mnoha užitečným živočichům.

Zahrada v zimě s břečťanem
Zdroj: Shutterstock

Kalendář výsadby a řezu břečťanu

Výsadba: březen, duben, srpen, září
Rozmnožování odřezky: srpen, září
Řez: duben – září

Stanoviště

Stín, ale i polostín, je to, co mu vyhovuje nejvíce. Půdu potřebuje mírně zásaditou, humózní, propustnou a mírně vlhkou, po zakořenění však snese i sucho. Panašované odrůdy potřebují více světla, a současně mají vyšší nároky na vlhkost půdy.

Výsadba

Ideální čas na výsadbu je koncem léta nebo na začátku jara.

Péče

Nově vysazené rostliny zavlažujeme, později si vystačí s vláhou ze srážek. Přihnojování není potřeba. Pravidelným řezem a ostřiháváním nových výhonků ho udržíme na místech a v rozsahu, jaký mu určíme. Po vysa­­­ze­­ní roste pomalu, později poměrně intenzivně.

Výběr 5 kultivarů

Břečťan popínavý ‘Erecta’ (Hedera helix)

Méně obvyklý kultivar rostoucí vzpřímeně, vytváří husté elegantní keříky. Má tmavší srdíčkovité listy. Je pěstitelsky nenáročný, vyžaduje dostatek místa a viditelné umístění. Uplatní se v moderních výsadbách.
v × š: 1−2 × 1 m

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Domácí druh, který tvoří souvislé a hustě olistěné porosty. Snáší nedostatek světla a poradí si i v místech, kde se jiným rostlinám nedaří. Hodí se na ozelenění fasád a jako náhrada trávníku ve stínu.
v × š: 25 × 3 m

Břečťan popínavý ‘Sagittifolia‘ (Hedera helix)

Kultivar s hluboce vykrajovanými, menšími a sytě zelenými listy s pěti cípy. Roste pomaleji, má rád zásaditější půdu. Vynikne na plotech, pergolách a na všech dobře viditelných místech, dočasně i v závěsných nádobách.
v × š: 3–5 × 1–3 m

Břečťan popínavý ‘Gold Heart‘ (Hedera helix)

Zajímavý, výrazně žlutě panašovaný kultivar s jemně růžovými mladými stonky. Tvoří husté porosty. Mladé výhonky jsou elegantně převislé. Hodí se na ploty, treláže a slouží na zakrytí nevzhledných míst. Potřebuje více slunce a vlhka.
v × š: 2–5 × 1–3 m

Břečťan popínavý ‘Glacier‘ (Hedera helix)

Pozoruhodný a osvědčený kultivar vyniká trojúhelníkovými listy s krémově bílou kresbou na okraji. Listy působí, jako by byly pokryté tenkým ledem. Je rychle rostoucí, hustě olistěný a spolehlivě odolává mrazům.
v × š: 3 × 2 m

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů