Zahrada

7 dřevin, které v zahradě vyniknou díky své okrasné kůře

Zima nemusí být nutně jen šedá a bílá, už při samotném plánování zahrady myslete na to, že i v tomto období byste se mohli těšit z krásných barev. Ty zastoupí například i dřeviny s okrasnou kůrou.

shutterstock 1588867804
Zdroj: Shutterstock

Dřín krvavý ’Midwinter Fire‘ (Cornus sanguinea)

Jeho nevýrazná květenství vás zřejmě moc nezaujmou, krása tohoto vzdušného keře spočívá v pestrých výhonech. V tomto případě se mladé výhony barví do žlutooranžových tónů. Dříny dříve nazývané svídy mají jen minimální nároky na stanoviště.
Výška: 2 m

Dřín výběžkatý ’Flaviramea‘ (Cornus stolonifera)

Hráškově zelené výhony jsou největší ozdobou keře, který poroste dobře na slunci i v polostínu a který si poradí i se suchem i méně kvalitní půdou. Nejvíce vynikne ve skupině. Výraznou barvu si zachovávají jen mladé výhony, staré barvu postupně ztrácejí.
Výška: 3 m

Javor šedý (Acer griseum)

Středně vzrůstný opadavý strom s průměrem koruny okolo čtyř metrů se hodí i do středně velké zahrady. Na tomto javoru zaujme především medově zbarvená odlupčivá borka. Spolehlivě mrazuvzdorný, na slunce a do kvalitní půdy. Roste velmi pomalu.
Výška: 7 m

Javor šedý
Zdroj: Shutterstock

Javor Davidův (Acer davidii)

Další zástupce javorů s okrasnou borkou, který se navíc pochlubí i purpurově červeným zbarvením listů na podzim. Jeho největší „ozdobou“ je opět borka, kterou doplňují světlé znaky. Potřebuje kyselou půdu bohatou na rašelinu a slunce nebo lehký polostín.
Výška: 15 m

Třešeň tibetská (Prunus serrula)

Ačkoliv tato třešeň obalí v dubnu a květnu bílé květy, nebudou to zřejmě ony, co vás na této dřevině zaujme. Už z dálky je totiž dobře viditelná sytě červená lesklá borka, která z tohoto stromu dělá perfektní solitér. Často je to dekorativní vícekmen. Poroste nejlépe na slunci v dobře propustné půdě.
Výška: 12 m

Platan javorolistý (Platanus acerifolia)

Pokud si pořídíte na svou zahradu platan, počítejte s tím, že to bude jednou opravdu velký strom, který navíc rychle roste. Šířka koruny mnohdy dosahuje i 20 m, takže se určitě nejedná o strom do malé zahrady. Borka platanu je zelenošedá a odlupuje se v typických deskách.
Výška: 25 m

Bříza černá (Betula nigra)

Severoamerický druh břízy zdobí světlá, medově hnědá odlupčivá borka, která vytváří efekt hrubého povrchu kmene. Vyžaduje plné slunce a kvalitní živnou půdu, která může být i silně kyselá. Díky výraznému vzhledu to bude vždy zajímavý solitér nejen do trávníku.
Výška: 20 m

Galerie

Jak se starat o okrasné keře

  • Většina dřevin, které uvádíme v přehledu, je na stanoviště poměrně nenáročná, žádná z nich ale neporoste dobře v mokré půdě. Zemina by měla být naopak dobře propustná. Při výsadbě rostlinám dopřejte přídavek rozloženého kompostu, který jim zaručí dobrý start.
  • Kaliny, zimokvět, zimolez i abéliovník jsou na řez nenáročné, mahonii můžete po letech řezem i razantně zmladit. Naopak opravdu opatrní buďte při péči o jasmín, řezem odstraňujte spíše mrazem poškozené výhony, jinak nechte rostlině volnost.
  • Péči o rostliny výrazně zjednodušíte mulčováním povrchu půdy kůrou, štěpkou nebo štěrkem.

Do skupin i jako krásný solitér

  • Pozice solitéru bude nejlépe sedět hlavně vzrůstným stromům s dekorativní borkou.
  • Dobrou volbou budou ale také do trvalkových záhonů, sem raději volte stromy s menší výškou, jako je javor šedý.
  • Dříny s dekorativními výhony vypadají během léta poměrně nenápadně, protože v této době kryjí barevné výhony zelené listy. Hra barev se rozehraje až po jejich opadu. Abyste ale jejich sytou barvu udrželi, je nutné keře každý rok prořezat a odstranit nejstarší větve, které pak nahradí mladé výhony.

Text: Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů