Interiér

Břečťan jako skvělá pokojovka? Nevadí mu méně světla, snadno se pěstuje a čistí vzduch

Jako pokojová rostlina je břečťan dost přehlédnutelný, protože je venku tak běžný, že působí až příliš obyčejně. Tento odolný druh však má co nabídnout.

Břečťan v interiéru
Zdroj: Shutterstock

Nenáročný a užitečný břečťan

Je vhodný především pro začátečníky, kterým se pěstování pokojovek příliš nedaří. Zároveň je ideální do chladných prostor a do místností s nedostatkem přirozeného světla. I když je dostupný v několika kultivarech s listy s různým podílem bílých i žlutých tónů, do tmavých koutů upřednostníme raději zelené listy.

Obsahují totiž nejvíce chlorofylu, a dokážou tak nejlépe využít to málo dostupného světla. Výhonek břečťanu s kořínky si dokonce můžeme vykopat v zahradě ne­bo v přírodě (mimo chráně­ná území) a zasadit ho do květi­náče. Pokojovou rostlinu tak získáme prakticky zadarmo.

Podle poměrně známé studie NASA o schopnostech pokojových rostlin čistit vzduch v interiéru od škodlivin z roku 1989 patří k takovým rostlinám i břečťan. Ze vzduchu vychytává především benzen a formaldehyd.

Při pěstování v květináči mu můžeme poskytnout oporu, na kterou ho postupně vyvazujeme a obtáčíme, nebo ho necháme viset směrem dolů. Převislost můžeme i cíleně využít, když potřebujeme změkčit nepříjemně působící rohy.

Břečťan v makramé
Zdroj: Shutterstock

Květináč může také viset ze stropu na lankách nebo v makramé. Pro dosažení divokého vzhledu se dají na stěnu, strop nebo na spodní stranu polic použít průsvitné samolepicí háčky, na které budeme výhonky věšet a uchytávat.

Více mu vyhovují chladné místnosti, dobře se mu bude dařit na místech, kde se neudrží pokojovky s tropickým původem. Dokonce snese i průvan. Nemá rád přemokřený substrát, proto ho vždy mezi zálivkami necháme mírně proschnout.

Odpustí nám, i když zapomeneme na zálivku. Pokud chceme, aby zůstal kompaktní, řežeme ho každých pár týdnů. Kromě toho průběžně odstraňujeme odumřelé či poškozené lis­ty.

Každé jaro ho můžeme přesadit do o něco většího květi­náče nebo ho rozdělíme, a vytvoříme tak další rostlinu. No­vé rostliny si snadno vypěstujeme i pomocí mladých vý­hon­ků. Rozmnožit ho takto může­me kdykoliv během roku, ale nejvhodnější je na to jaro.

Stanoviště

Břečťan trpí v horkém, suchém, centrálně vyhřívaném vzduchu, v tom případě ho pravidelně rosíme, abychom se vyhnuli usychání listů. Více mu vyhovují chladné místnosti. Používáme ho i na vyplnění tmavých rohů.

Břečťan je vhodný druh pro vytvoření stylové kokedamy.

Břečťan na okně
Zdroj: Shutterstock

Péče

V létě substrát udržujeme vlhký, v zimě zaléváme jen střídmě, aby úplně nevyschl. Pomáháme ho ovíjet okolo pevné opory nebo ho necháme viset. Řez snáší velmi dobře.

Pozor, při požití je toxický pro většinu domácích zvířat, proto ho umístíme na taková místa, kde k němu nemají přístup.

Jak břečťan množit potápěním

1 Nádobu naplníme víceúčelovým substrátem. Povrch vyrovnáme a jemně utlačíme. Mezi okrajem nádoby a povrchem substrátu má zůstat asi jeden centimetr volného prostoru. Nádobu ponoříme přibližně na 10 minut do vody, aby substrát dobře zvlhnul, a necháme odkapat přebytečnou vodu.

Množení břečťanu potápěním
Zdroj: Jason Ingram

2 Delší výhonek stále spojený s rostlinou položíme na substrát a „připneme“ ho k němu kouskem drátu dlouhým cca 10 cm, který jsme ohnuli do tvaru písme-na U. Substrát udržujeme vlhký. Po několika týdnech začnou z výhonku růst nové kořínky. Ještě chvíli počkáme, následně ho odstřihneme od mateřské rostliny a vysadíme do nového květináče.

Text: Miranda Janatka
Foto: isifa/Shutterstock, Jason Ingram
Zdroj: Gardeners‘ World, časopis Zahrada prima nápadů