Interiér

Řasokoule jsou nenáročné vodní rostlinky, které si zamilujete. Jak o ně pečovat?

Pokud se tyto zelené koule líbí i vám a uvažujete o jejich pořízení, čtěte dál, dozvíte se totiž, jak se o ně starat, co potřebují a mnoho dalšího.

Řasokoule v ruce
Zdroj: Shutterstock

Řasokoule neboli „marimo“ se v posledních letech staly velmi oblíbenými „doplňky“ mnoha domácností. Proč? Zkrátka vypadají hezky, péče o ně je velmi snadná a každému domovu dodají punc jedinečnosti, protože ve vodě, která je jejich přirozeným prostředím, působí velmi uklidňujícím dojmem.

Co jsou to vlastně řasokoule?

Botanický název pro řasokoule marimo je Aegagropila linnaei. Obecný název marimo je japonský výraz pro „koule z mořských řas“. Malé zelené kuličky, které mohou na první pohled působit jako mech, ve skutečnosti mech vůbec nejsou, ale jedná se o řasy.

Ve svém přirozeném prostředí žijí tyto kuličky na dně studených jezer v Japonsku a na Islandu a jsou chráněným druhem.. Svůj krásný kulatý tvar si udržují působením vln.

Z tohoto důvodu, pokud si budete chtít mechové koule koupit, snažte se vybírat ve vybraných obchodech s rostlinami a akvaristickými potřebami ty, které jsou pěstovány v tuzemsku metodami šetrnými k životnímu prostředí.

K řasokoulím se váže stará japonská legenda. Dcera náčelníka japonského kmene obývajícího říční území Akan, se zamilovala do obyčejného chlapce. Jelikož její rodiče vztahu nepřáli, zamilovaní se rozhodli utéct. Při útěku však nešťastně spadli do řeky a utopili se.

Traduje se, že jejich duše spojené věčnou láskou, se přeměnily na zelené řasové kuličky a společně se plavily po dně. Proto jsou řasokoule v Japonsku považovány za symbol věčné lásky a prý dokážou vyléčit i zlomené srdce.

Jak pečovat o řasokoule

Řasokoule je vynikající rostlinou pro začínající pěstitele. Aby se vaším řasokoulím dobře dařilo, přinášíme vám několik tipů pro péči.

Řasokoule pěstujeme v nádobě s čistou vodou. Tam si budou poklidně plavat nebo klesnou ke dnu. Pro jejich počáteční pěstování nebudete potřebovat velkou nádobu či akvárium. Jen dbáme na to, aby nebyly kuličky v nádobce moc nahuštěné (ať mají všechny dostatek prostoru).

Řasokoule
Zdroj: Shutterstock

Následná péče o řasokoule není vůbec náročná. Umístíme nádobu mimo sluneční paprsky, do polostínu nebo stínu. Přímé, jasné světo může způsobit, že řasokoule zhnědnou. Běžné světlo v domácnosti je v pořádku. Pokud je však v místnosti tma, položíme nádobu do blízkosti pěstebního světla nebo plnospektrální žárovky.

Voda

Řasokoule jsou vodní rostliny, což znamená, že musí žít ponořené v chladné vodě. Ideálně by se měla pohybovat mezi 10 – 30 °C. V teplejších měsících měníme vodu častěji za chladnou, nebo do akvária přidáme kostku ledu, která vodu zchladí. Co se typu vody týká, tak nejsou příliš vybíravé, jediné, co musíme dodržovat, je, aby voda byla pouze sladkovodní.

Bez obav tedy můžeme použít vodu z vodovodu, stejně tak jim ale vyhovuje i voda ze studny, destilovaná nebo dešťová voda. Nejlepších výsledků dosáhneme, když budeme vodu měnit každé dva týdny a den předtím ji necháme odstát, aby chlor stihl vyprchat.

Máme-li tvrdou vodu, můžeme použít i filtrovanou, neperlivou stolní či minerální vodu nebo vychlazenou převařenou vodu.

Pokud si všimneme, že se na hladině začaly tvořit řasy, vyčistíme nádobu důkladně kartáčem. Stejně tak při čištění můžeme řasokouli jemně zmáčknout, abysme z ní vyplavili všechny zachycené nečistoty.

Hnojení

Řasokoule nevyžadují žádné doplňkové hnojení. Tyto úžasné a fascinující rostliny si vytvářejí potravu pomocí fotosyntézy, a tak nepotřebují doplňovat živiny, aby se jim dařilo. Rostou pomalu, takže se nemusíte obávat, že by během jednoho roku přerostly nádobku, ve které je pěstujete.

Rostliny vyrostou o 5 milimetrů za rok a nakonec dosáhnou maximální velikosti 5 až 13 cm v pěstebních nádobách nebo 20 až 30,5 cm v podmínkách přírodních (jezera, ve kterých normálně žijí).

Řasokoule
Zdroj: Shutterstock

Běžné problémy s řasokoulemi

Kromě toho, že některé kuličky hnědnou kvůli přílišnému nebo naopak nedostatečnému světlu, občas se také stává, že vyplavou na hladinu nebo ztrácejí svůj kulatý tvar.

Rostlina se vznáší

K vznášení řasokoulí dochází v důsledku zachycených vzduchových bublin v řasách rostliny. Aby se opět potopily, jemně je stiskněte, aby vzduchové bubliny praskly. Řasokoule následně klesne na dno nádoby během několika dní.

Řasokoule se rozpadají

Řasokoule se množí dělením, takže se jedná o přirozený proces tvorby dalších rostlinek. Když se rozdělí, je třeba rostliny častěji koulet, aby měli opět pěkný kulatý tvar.

Rostlina ztratila svůj kulatý tvar

Svůj tvar může řasokoule ztratit v důsledku nedostatečného pohybu vody. Nezapomeňte, že v jejich přirozeném prostředí je kulaté udržuje právě pohyb vln.

Proto je nesmírně důležité, abyste v nádobě, ve které se nacházejí, vířili vodu, aby se napodobilo toto jejich přirozené prostředí a udrželi jste tak jejich tělo pěkně kulaté. Pomáhá jim to také v tom, že díky víření se točí dokola, a tak dostávají světlo po celém obvodu. Pokud se na jednu stranu řasokoule nebude dostávat světlo, zhnědne.

Aby si řasokoule zanechaly svůj kulatý tvar, můžete je také jemně převalovat na dlani sem a tam. Řasokoule jsou živé organismy a potřebují vaši lásku!

Malé řasokoule v rukách
Zdroj: Shutterstock

Jak rozmnožovat řasokoule

Řasokoule se množí dělením. Rozřízněte kuličku napůl a vytvarujte ji do tvaru koule. Možná budete muset použít provázek, abyste udrželi tvar koule, dokud se neujme. Takto nově vytvořenou/svázanou kouli umístěte do misky s vodou a alespoň jednou týdně ji otočte, abyste podpořili růst po celém obvodu. Nezapomeňte ji pravidelně převalovat na dlani, aby se zachoval její tvar.

7 otázek a odpovědí o řasokoulích

Jsou bezpečné pro domácí zvířata?

Samotné rostliny jsou neškodné. Dávejte si však pozor na vodu, ve které žijí. Ta může být znečištěná a nebezpečná pro domácí mazlíčky. Nehledě na to by byla velká škoda, kdybyste nechali svou kočku nebo psa hrát si s řasokoulemi, jelikož je mohou snadno poškodit (nebo dokonce sníst, protože pro zvířata vypadají jako hračka ve formě skákacího míče).

Jak by měly zdravé řasokoule vypadat, působit a vonět?

Zdravé kuličky mají tmavě zelenou barvu a krásně kulatý tvar. Na dotek by měly působit jako mírně pevný tenisový míček, který po zmáčknutí trochu povolí a po puštění se „vytlačí“ zpět. Vůně se může lišit.

Většina řasokoulí (když jsou venku z vody) má lehkou mechovou, zemitou vůni. Někteří lidé ji dokonce vnímají jako vůni „čerstvě posekané trávy“. Pokud vaše řasokoule tyto vlastnosti nemá, může mít problém, který je třeba odstranit.

Jsou vhodné pro akvárium?

Mnoho lidí zajímá, jestli si mohou své řasokoule vložit do akvária, kde pěstují rybičky. Odpověď zní ano. Řasokoule jsou vítaným doplňkem sladkovodních akvárií a nikterak nevadí, pokud je budete mít v jedné nádrží spolu s rybkami. Přirozeně totiž pohlcují toxické dusičnany ve vodě a fungují jako miniaturní filtry, které vodu čistí.

Řasokoule v akváriu
Zdroj: Shutterstock

Jaká je její životnost?

Největší řasokoule na světě má v průměru asi 95 cm a dnes je jí již více než 200 let!

Jak dlouho vydrží bez vody?

V ideálních podmínkách vydrží bez vody po dobu jednoho měsíce. Nedoporučuje se je však držet bez vody po delší dobu.

Jak mohu pomoci řasokouli růst rychleji?

Můžete jim pomoci snížením teploty a zlepšením kvality vody.

Může přežít v plně uzavřené nebo zakryté láhvi?

Ano, řasokoule mohou přežít i v plně uzavřených nebo přikrytých lahvích. Uzavřené lahve totiž mohou zabránit vniknutí prachu a dalších škůdců, kteří by mohli řasokouli ublížit! V takovém případě je ale nutné vodu měnit častěji.

Zpracovala: Claudie Kornelová, redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroje:

  • Kniha Moss Ball Bonsai – Satoshi Sunamori
  • Kniha – Miniature Moss Gardens – Megumi Oshima, Hideshi Kimura
  • Kniha – Simons Pond Advice – Simon Van der Velde
  • Kniha – Plant, House plants, choosing, styling, caring – Gynelle Leon
  • Kniha – A Family Guide to Terrariums for kids – Patricia Buzo
  • Kniha – Terrain : the Houseplant Book : An Insider’s Guide to Cultivating and Collecting the Most Sought-after Specimens – Melissa Lowrie
  • Plantizia.sk