Interiér

Oživte stinné kouty: Rostliny, které nevyžadují mnoho světla

Toužíte mít v domácnosti více zeleně, ale nemáte doma dost světla? Mnozí pěstitelé v tmavších domácnostech zkusí nejprve pěstovat některé (často náročné) druhy, a nakonec se pěstování pokojových rostlin nadobro vzdají. To však nemusí být váš případ. Existují druhy rostlin, kterým se bude dařit i při nižší intenzitě přirozeného světla.

Rostlina ve stínu
Zdroj: Shutterstock

Nedostatek světla a nesprávná zálivka společně bojují o první místo v úhynu pokojových rostlin. Rostliny, které mají nedostatek slunečního záření se vytáhnou, zeslábnou, a pokud se nezlomí, zahubí je první škůdce nebo choroba, se kterou se setkají.

Rostlina na stolku
Každá rostlina potřebuje jinou péči a vyžaduje jiné podmínky. | Zdroj: Shutterstock

Důležité je také zmínit, že žádná rostlina nedokáže přežít s absolutním nedostatkem světla. Níže uvedené druhy vám nicméně mohou pomoci zorientovat se v těch rostlinách, které zvládnou žít i dále od okna.

Kulkas zamiolistý jako typický zástupce

Kulkas zamiolistý patří mezi nejvýraznamnější druhy stínomilných pokojových rostlin. Je oblíbenou volbou pro tmavší místa, protože ve své domovině, východní Africe, roste pod korunami stromů.

Kulkas najdete v každém větším květinářství a za pravidelnou péči vás odmění tmavě zelenými dužnatými listy. Typicky roste z podzemních hlíz a nevyžaduje častou zálivku, která by mohla způsobit hnití kořenů. Čím dále je od zdroje světla, tím menší dávky vody potřebuje.

Kulkas zamiolistý
Obliba kulkase zamiolistého v posledních letech výrazně roste. | Zdroj: Shutterstock

Kulkas se výborně množí pomocí odlomených listů, které zapíchneme do substrátu na pokojové rostliny, v němž by se měl celý život pěstovat. Této rostlině jsou také připisovány výborné vlastnosti čisticí vzduch, i když tato informace není ověřena v pokojovém prostředí. Svou popularitu dokazuje i svou přítomností v záhonech větších nákupních center.

Aglaonema zvládne slabší světlo

Druhým adeptem vhodným pro tmavší část domácnosti je aglaonema, nazývaná též spící panna, která podobně jako kulkas roste pod korunami stromů (Asie). Při výběru mezi aglaonemami je vhodné si zvolit ty se zelenými listy, protože kultivary jiné barvy zpravidla vyžadují více světla.

Aglaonema roste kompaktně a je okrasná svými listy, které často rostou v trsech. Jak tato rostlina roste, opadají jí spodní listy, a tak se po čase může stát, že stonek zůstane nahý. V tom případě ji můžete zkusit „napasovat“ k substrátu, do kterého by se měla zakořenit.

Aglaonema
Aglaonema je vytrvalá rostlina s přímým nebo plazivým stonkem. | Zdroj: Shutterstock

Aglaonema se v mnoha znacích podobá difenbachii a podobně jako téměř všichni zástupci aronovitých je jedovatá. Obsahuje kyselinu šťavelovou a šťavelan vápenatý, které dráždí sliznice. Jestli vás však to neodradí, aglaonema bude ve vaší domácnosti ozdobou v těch místech, kde by jiné rostliny nevydržely.

Šplhavnici je poměrně náročné zahubit

Málokteré pokojové rostliny jsou tak odolné jako šplhavnice (Epipremnum), lidově a nesprávně nazývané potosem (pothos značí jiný druh méně rozšířené rostliny).

Konkrétněji jde o druh šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum), jejíž srdcovité listy se žlutým panašováním zná snad každý pěstitel. Svou popularitu si nepravý potos získal díky široké škále světla a vody, kterou snáší. Nejčastějším „zabijákem“ je opět přelití, tedy nadměrná péče od natěšeného pěstitele.

Epipremnum aureum
Šplhavnice zlatá pochází z ostrova Moorea ve Francouzské Polynésii | Zdroj: Shutterstock

Tato rostlina je ve své domovině mohutnou liánou, která se táhne po větších stromech. V domácnosti však téměř nikdy neroste do velkých rozměrů. Kdyby to u vás hrozilo, stačí rostlinu ostříhat a odřezky nechat zakořenit, čímž získáte násobně větší množství „potosů“. Šplhavnice se však může s pomocí opory táhnout po stěně, čímž vynikne její přirozený způsob života a listy se budou zvětšovat.

Mezi další oblíbené rostliny, které snesou nižší intenzitu světla, patří difenbachie, fíkusy, fitónie, drahokamové orchideje (vyšší vlhkost) nebo řasokoule (stolní akvárium).

Fotogalerie

Text: Matúš Puskeiler
Foto: Shutterstock