Interiér

Na tyto pokojovky si dejte pozor, pokud máte děti nebo domácí mazlíčky

Mnohé pokojové rostliny jsou tvarově krásné, mají nádherné květy, vůni, barvu. Některé jsou dokonce léčivé – jako aloe vera či bylinky. Když však máme v domácnosti zvířata, nebo do rodiny přibyl potomek, měli bychom být velmi opatrní, čím zkrášlujeme interiér.

Jedovaté pokojové rostliny pro děti a zvířata

Filodendrony – nejoblíbenější domácí rostliny

Krásné rostliny s pevnými listy, které vytvoří v interiéru kousek džungle. I díky tomu, že se snadno pěstují, patří k nejpopulárnějším pokojovým květinám. Pozor však, protože obsahují krystaly oxalátu vápenatého, které jsou toxické prolidi a zvířata. Když ho chcete míti přesto doma, vyberte si závěsnou alternativu, aby na něj nedosáhla zvířata ani děti. Nezapomínejte pravidelně zkracovat dlouhé výhonky.

U lidí jsou po zkonzumování části listu nebo stonku, naštěstí, jen mírné reakce – dermatitida, otok úst a trávicího traktu. Pokud by však dítě snědlo větší množství rostliny, může dojít až k úmrtí.

Na kočky a psy má jed z filodendronu závažnější vlivy, stačí, když snědí málo. Výsledkem jsou prudké křeče, záchvaty, bolest a otok. Zdá se, že pro kočky je ještě toxičtější než pro psy.

Podobné toxické účinky majíi další příbuzní filodendronů: syngoniea difenbachie.

Potosovec zlatý – pokojová rostlina pro nezkušené?

Na jedné straně ano, protože nevyžaduje speciální péči, na druhé straně ne. I když je tato popínavá rostlina velmi dekorativní i díky zajímavě tvarovaným listům, a dokonce dokáže čistit vzduch, může způsobit nepříjemnosti lidem i zvířatům.

Není extrémně toxická, ale při náhodné konzumaci jsou výsledkem otoky  rtů, jazyka, hrdla, zvracení, průjem, pálení úst, podráždění kůže.


U domácích zvířat má vážnější následky: způsobuje slintání, dušení, otok úst a jazyka, ztížené dýchání a žaludeční těžkosti. Může vésti k selhání ledvin a následné smrti.

Lilie a jejich odrůdy

Lilie mají nádherné květy, proto jsou oblíbené uvnitř i venku. Ne všechny jsou toxické, zpravidla jsou toxičtější pro domácí zvířata než pro lidi. Nejtoxičtější odrůdy jsou: kornoutice africká, lilie velkokvětá, lilie Rubrum, lilie Tiger, denivka, asijská lilie.

Jejich konzumace u lidí způsobuje podráždění žaludku, zvracení, bolesti hlavy, rozmazané vidění a podráždění kůže.

Pro kočky jsou všechny části rostliny významně toxické. Mezi příznaky otravy patří zvracení, letargie a nechuť do jídla. Může to vést až k selhání ledvin a jater, následně k úmrtí.

Jedovaté pokojové rostliny pro děti a zvířata: Lilie

Oleandr – jedna z nejnebezpečnějších okrasných rostlin

Oleandr vypadá jemně a nevinně, ale je tak silně toxický, že požití medu vyrobeného z jeho nektaru způsobuje příznaky otravy.

Už při konzumaci jednoho listu byla hlášena úmrtí dospělých. Děti jsou náchylnější, oleandr jednoduše nepatří do domácnosti s malými dětmi. Otrava se u lidí projevuje arytmií, závratěmi a třesem.

Kočky a psi po požití oleandru trpí také arytmií, zvracením a studenými končetinami.

Tchýnin jazyk – oblíbenec ze starého režimu

Tchýnin jazyk nechyběl za socialismu zřejmě v žádné domácnosti. Dnes se opět dostává do našich interiérů, hlavně kvůli schopnosti čistit vzduch. Stejně tak má estetickou hodnotu. Mnozí stále věří, že dokáže chránit dům před škodlivými vlivy. Dokud ho nedáme do úst, anebo do něj nekousnou domácí zvířata.

Prolidi je úroveň toxicity této rostliny relativně nízká a vyvolává krátkodobé příznaky: bolest v ústech, slinění a nevolnost. Ve zřídkavých případech vyvolá kožní dermatologickou reakci i při doteku.

Prokočky a psy je tchýnin jazyk nebezpečnější: vyvolává nadměrné slinění, bolest, nevolnost, zvracení a průjem.

Náš tip: Hned při nákupu pokojové rostliny zkontrolujte označení na etiketě. Většina zahradních center upozorňuje na toxicitu rostliny přímo symbolem na štítku. Když si nejste jisti, zeptejte se odborného personálu.

Text: SabínaZavarská
Foto: iStock
Zdroj: dengarden.com