Interiér

Lopatkovec podle feng-šuej vnáší do prostoru harmonii. Jak ho pěstovat?

Poklidnou atmosféru pomůže vnést do interiéru nenáročný lopatkovec. Podle odborných studií dokáže dokonce ze vzduchu eliminovat některé zdraví škodlivé látky.

Lopatkovec v obývacím pokoji
Zdroj: Shutterstock

Lopatkovec (Spathiphyllum wallisii)

Patří k nejméně náročným pokojovým rostlinám. Mezi hustými trsy listů vyrůstají stonky s atypickými květy ve tvaru lopatky, podle nichž rostlina získala i svůj název. Lopatkovec vyžaduje rozptýlené světlo a v interiéru se mu bude dařit na místech, která by pro nedostatek světla jiné druhy nezvládly.

Když rostlinu zapomeneme jednou či dvakrát zalít, „ozve se“ zvadlými listy. Pak stačí květináč nechat pořádně nasáknout vodou a listy se znovu postaví. Podle učení feng-šuej vnáší do prostoru harmonii a umocňuje pozitivní energii. Pokud se rostlině budeme věnovat, občas ji přesadíme a použijeme i hnojivo na kvetoucí pokojové rostliny, jednou za rok se odmění zajímavými květy.

Tip: Při dělení rostliny dbáme na to, aby každý vysazený trs měl dostatek kořenů.

Lopatkovec pochází z lesů Kolumbie a Venezuely, kde se mu dostává jen rozptýleného světla a dostatečné vlhkosti. Tato exotická stálezelená rostlina vnáší do domácností jakéhokoli typu jednoduchou eleganci. Lesklé listy vyrůstají průběžně celý rok, v zimních měsících pomaleji.

Dá se pěstovat samostatně, ale i ve větších nádobách společně s jinými druhy, které mají podobné nároky. Květy jsou ve skutečnosti velmi malé, nacházejí se ve větším množství hustě přitisknuté na květním stonkům. Nápadný je bílý listen, vyrůstající zpod květenství.

Lopatkovec
Zdroj: Shutterstock

Rozkvétají postupně, takže se květní stonek s listenem udrží poměrně dlouho. Po odkvětu začne stonek hnědnout – tehdy jej odstraníme. Od jara do podzimu přihnojujeme podle návodu zvoleným hnojivem na pokojové rostliny.

Lopatkovec je znám také díky schopnostem čistit vzduch. Podle studie NASA z roku 1989 je schopen z interiéru eliminovat škodlivé látky, jako jsou benzen, formaldehyd a oxid uhelnatý. Když rostlina zhoustne a vidíme, že se listy v květináči „tlačí“, případně zespodu vyrůstají kořeny, je čas přesadit ji do trochu větší nádoby a přidat nový substrát. Alternativou je její rozdělení, čímž vytvoříme několik samostatných rostlin.

Stanoviště

Lopatkovec sice toleruje i poměrně málo světla, kvetení však podpoří o něco světlejší stanoviště s nepřímým světlem.

Péče

Prach z listů můžeme stírat vlhkým hadříkem. Rostlině prospívá i občasné osprchování vlažnou vodou.

Upozornění

Máme-li psa, rostlinu umístíme výše, mimo jeho dosah, je totiž toxická pro zvířata. I v kočičí domácnosti promyslíme, jak ji umístit, aby se k ní kočka nedostala.

Jak lopatkovec množit

Že lopatkovec vyžaduje přesazení, poznáme podle kořenů: vyrůstají z dírek zespodu květináče. Den před rozsazováním ho dobře zalijeme. Potom rostlinu i s kořenovým balem vyjmeme z květináče. Prsty zatlačíme na kořeny, aby se rozvolnily.

Přesazování lopatkovce
Zdroj: Shutterstock

Rostlinu rozdělíme do trsů, kořeny od sebe opatrně táhneme a jemně je uvolníme, aby se co nejméně potrhaly. Pokojové rostliny koupené v supermarketech jsou často pěstovány jako shluk několika samostatných rostlin, proto se lépe dělí.

Pokud máme jen jednu rozrostlou rostlinu, postupujeme opatrněji. Dáme si záležet, aby měl každý trs zachovalou část kořenů. Přiměřeně velké květináče naplníme asi do poloviny substrátem pro pokojové rostliny a do každého zvlášť vložíme jeden trs. Obsypeme substrátem a upěchujeme. Postavíme do misky a vydatně zalijeme.

Text: Miranda Janatka
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Gardener’s World, časopis Zahrada prima nápadů