Zahrada

Vše, co potřebujete vědět, když vybíráte zahradní domek

V garáži už nemáte dost místa na zahradní nářadí? Netrapte se přemýšlením, jak to všechno v ní uskladníte, a raději investujte do zahradního domku.

vybíráme zahradní domek

Určitě se vám investice vyplatí. Abyste uskladnili sekačku, vertikutátor, hrábě, rýč a jiné drobné nářadí, nepotřebujete žádnou velkou „budovu“.

Zcela vám stačí i domek s půdorysem o rozměrech 220 × 220 cm. Navíc když všechno pěkně poskládáte, zbude dostatek místa i na dětské sáňky, kola a jiné věci, které většinu roku jen překážejí. V garáži tak budete mít konečně dostatek místa. I to je důvod, proč zájem o zahradní domky stoupá. „Možností jeho provedení je samozřejmě více – v nabídce jsou domky z válcovaného plechu, z tvrzeného plastu, ale stará dobrá klasika – dřevo – stále vede, co se týče zájmu i zastoupení v našich zahradách. Dřevěné klasiky jsou po dlouhá desítiletí populární i v zahraničí, kde dokonce na střechy zahradních domků lidé instalují střešní zahrádku,“ uvádí Martin Čurda, zahradní architekt.

Jaký typ domku?

Jsou různé možnosti. Klasický materiál je dřevo, obligátní půdorys je čtverec. Na výběr jsou různé tloušťky východiskového materiálu a různé stavební technologie.

výběr zahradního domku: zahrada ze zahradním dřevěným domkem

  • Na střechy se nejčastěji používají asfaltové šindele, které jsou nejen lehké a praktické, ale ze sortimentu si můžete vybrat i jejich různou barvu. Střecha však může být i celodřevěná nebo pokrytá plechovým krytem ve tvaru šindelů.
  • Důležitý je vždy i převis, protože u malých staveb takovýchto rozměrů není odtok srážkové vody řešen plechovými okapy.
  • Při nákupu se zajímejte i o technologii stavby. Plánujete-li v domku uskladňovat i motorové pomocníky, vybírejte raději z dvouplášťových konstrukcí s betonovým základem. Jejich výhodou je i to, že mezi vnější a vnitřní dřevěnou stěnu lze vložit tepelnou izolaci. Pak si sem můžete uložit i dobře zazimované hlízy či některé typy suchých semen.
  • Kromě toho zde může být i okno, abyste měli uvnitř co nejvíce přirozeného světla. Ideální je, když v okně i ve dveřích je skleněná výplň z bezpečnostního skla silného alespoň 3 mm.
  • V případě, že si jen chcete uložit ruční nářadí, stačí i jednoplášťová konstrukce bez betonáže. Takovýto typ domku vám může odborná firma dodat a instalovat v průběhu jediného dne. Nepočítejte však s betonovou podlahou, domek vám ukotví v zemi pomocí zemních vrutů/šroubovacích kotev.
  • Na úplné minimum si můžete objednat malé plechové budky, které v zahradě skryjete za vysoký kvetoucí záhon.

Může se hodit: Stavíme na zahradě: Podsklepený zahradní domek

Konstrukční řešení

Rámová konstrukce

Většinou jde o jednoduchou rámovou konstrukci, opláštěnou velkoplošným materiálem, například dřevotřískovými deskami. Rámová konstrukce je obdobou panelového systému. Nosné stěny tvoří svislé sloupky vzdálené od sebe asi 50 cm a s vodorovnými trámy tvoří dřevěný rám. Ten je opláštěný deskovým materiálem, který zabezpečuje prostorové vyztužení celé stavby. Na opláštění jsou vhodné desky OSB, dřevotřískové desky nebo cementotřískové desky.

Panelová konstrukce

Dalším řešením může být panelová konstrukce. Ta se skládá z jednotlivých předem vyrobených dílců, což umožňuje velmi rychlou výstavbu. Panely se vyrábějí v různých tloušťkách, mohou obsahovat i tepelnou izolaci a parozábranu. Při stavbě domku z panelů se dílce vkládají na předem připravený základový práh z impregnovaného řeziva ukotvený do základové desky kotevními prvky.

Inspirujte se: Záhradní domek z ohýbaného dřeva

Srubová konstrukce

Posledním, často využívaným systémem u zahradních domků je srubová konstrukce. Nosnou stěnu srubové chaty tvoří trámy kladené na sebe vodorovně nebo tenčí fošny. Tyto prvky jsou navzájem spojeny v ložné spáře drážkou a perem nebo spojovacím materiálem. V rozích jsou spojeny přeplátováním s přesahujícím záhlavím. Srubové stavby jsou sestavované až na místě na připravené základy. Mohou být zateplené i nezateplené. Tepelná izolace se umísťuje dovnitř objektu nebo je možné zhotovit dvojité srubové stěny a mezi ně vložit izolaci s parozábranou.

Něco pro domácí kutily. Domek svépomoci

Současný trh však nabízí i možnosti, které vás nadchnou hned dvakrát. Především jednoduchým elegantním řešením, které snadno zapadne do každého typu zahrady, a tím, že si tu nádheru můžete poskládat zcela sami. Navíc ušetříte asi dvacet procent výdajů, které jste si na domek vyčlenili. Možný je i takový případ, že si jen připravíte plochu, vybetonujete základ a na něm vám montážní firma domek smontuje.

Nezapomeňte, že i dřevěný domek na nářadí podléhá ohlašovací povinnosti.

výběr zahradního domku: svépomocná stavba

A pokud si netroufáte pustit se do stavby zahradního domku sami, můžete si vybrat z nabídky mnoha firem, které se specializují na výrobu i montáž dřevěných zahradních staveb. Dokonce si můžete vybrat z jejich katalogů nebo dát postavit stavbu na míru. Tady už však počítejte s vyššími výdaji. V souvislosti s cenami nezapomínejte, že často ­bývají uváděny bez povrchové úpravy a montáže. Povrchová úprava je přitom buď úplná, nebo jen základní – zelený fungicidní nátěr či ochranná povrchová impregnace. Každopádně však můžete mít domek do velikosti půdorysu 200 × 300 mm už za jediný den, větší stavby bez betonového podkladu za dva dny. To je realizace, dodací lhůta je dva až čtyři týdny.


Velikost domku

Výběr velikosti domku jednoznačně závisí na tom, co všechno v něm chcete uskladnit. Určitě by tam však přednostně mělo být zahradní nářadí. To totiž budete mít takto vždy po ruce a nemusíte pro ně chodit daleko. Stejně tak i drobná mechanizace. Mnohem pohodlněji se vám vytáhne sekačka ze zahradního domku rovnou na trávník, než kdybyste ji měli vybírat z garáže a museli s ní manévrovat na travnatou plochu. Doslova pod jednou střechou takto můžete mít i pilu, vertikutátor nebo drtič zahradního odpadu. Ale nejen to. Je-li stavba kvalitní, nezatéká do ní a vnitřek nevlhne, můžete v zahradním domku skladovat i chemikálie, jako jsou hnojiva či postřiky. Klíček můžete mít jen vy, a tím pádem máte vyřešenu i otázku bezpečnosti. Je to totiž jistě mnohem bezpečnější, než kdybyste měli chemikálie v garáži v dosahu dětí či vašich čtyřnohých miláčků.

Text: Martin Čurda
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů