Dílna a hobby Zahrada

Moderní a inteligentní zahradní domek? Dá se to! (video)

Majiteli záleželo především na tom, aby u jeho domu stála vkusná stavbička, která zpříjemní vzhled malé zahrady. Záměr mu vyšel na sto procent.

zahradní domek

Malý domek je postaven tak precizně jako velká chata. Zateplený a vybavený topením i osvětlením!

Materiál (celkově 105 172 Kč)

základová deska 6 968 Kč
asfaltový penetrační lak 250 Kč
lepidlo na asfaltované pásy 465 Kč
asfaltovaný pás 825 Kč
Ytong, 150 mm 9 730 Kč
překlad Ytong 1 135 Kč
lepidlo na Ytong 278 Kč
roxor do věnce, 6 mm 190 Kč
beton (věnec a sloup) 415 Kč
okno 2 570 Kč
montážní pěna 180 Kč
závitové tyče M12 216 Kč
izolace 516 Kč
osvětlení
dřevěný obklad 2 580 Kč
instalační materiál 14 200 Kč
montážní pěna, závitové tyče, šrouby, rozpěrky (hmoždinky), polystyren…
dřevo na dveře 900 Kč
závěsy (panty) 1 755 Kč
zámek 2 065 Kč
plexisklo na dveře a bok 4 775 Kč
desky OSB na boky 1 032 Kč
materiál na záhon 5 162 Kč
střecha 3 355 Kč
krytina, plechy a izolace
elektřina 3 097 Kč
moduly pro Fibaro 8 775 Kč
hliníkové profily 8 775 Kč
kompozitní desky 12 980 Kč
sádrokarton 1 800 Kč
podlaha uvnitř 4 645 Kč
OSB, parkety, pěna, lišty…
trámy střecha 2 035 Kč
OSB desky na střechu 1 678 Kč
675 × 2 500 mm
patky do země 438 Kč
s kotvicí patkou pod sloup
nohy 1 385 Kč
dřevěné, 12 × 12 cm

Nářadí

pokosová pila
přímočará pila
kotoučová pila s vodicí lištou
fréza, šroubovák
vibrační bruska
vrtačka, nůžky na plech
nářadí na zdění
pilka na pórobeton
elektrikářské nářadí

Dobré rady

  • Zahradní domek jsme se rozhodli postavit k malému modernímu rodinnému domu na malém pozemku, abychom měli kam odložit sekačku, kolo, nářadí a v zimě nechat přezimovat některé rostliny. Od začátku měl sloužit jako malý sklad – nebyl plánován jako dílna a též bylo jasné, že chceme, aby byl pěkný zevnitř i zvenčí.
  • I když je to možná neobvyklé, u podobných staveb je nejdůležitější design, praktičnost je až na druhém místě. Na začátku spracujeme design domku, nakreslíme si několik variant.
  • Rozhodli jsme se pro betonový základ, stěny z Ytongu a dřevěný strop. Rozměr zděné části je 2 × 3 m, celkový rozměr domku je 3,8 m × 2 m. V části, kde je dřevěný obklad, je přístřešek na zašpiněné nářadí jako rýč, motyka, kbelík.
  • Za domkem je vyvýšený záhon, který je jeho součástí. To byla podmínka, protože sme chtěli mít v zahradě malý záhon.
  • Základ jsme kopali do hloubky asi 60 až 70 cm. Použili jsme kari rohož. Beton jsme si dali dovést a uložili ho pomocí čerpadla betonu („putzmeistrem“).
  • Na betonový základ přišel asfaltový penetrační nátěr a na něj „ipa“ (asfaltovaný pás), který jsme dali rovnou na celou betonovou desku. Zdili jsme z Ytongu tloušťky 15 cm.
  • Pomocí dřevěných tyček a provázku jsme si naměřili budoucí stavbu tak, abychom měli pravé úhly. Důležité je, aby seděly uhlopříčky. Následně jsme nalepili roh, který je nejvýše, a ostatní dali do roviny k nejvyššímu bodu. Postupně jsme zdili jednotlivé řady lepidlem určeným na Ytong.
  • Horní vrstvu pórobetonových tvárnic jsme vyřezali do tvaru U a do mezery jsme dali betonářskou ocel (roxor) a zalili betonem. Tím jsme zpevnili stavbu. Do věnce jsme zalili i závitové tyče M12, na které jsme nasadili dřevěné pozednice; na ně přišly příčné trámy 80 × 60 mm.
  • Pozednice je na jedné straně vysoká 10 cm a na druhé 6 cm, čímž vytvoříme mírný sklon střechy. Na to přišly příčné hranoly 80 × 60 mm. Na levé straně přečnívají kvůli otevřenému přístřešku (prodloužení zastřešení). Z boku je střecha domku prodloužená. Na vrch následně přišly desky OSB s perem a drážkou tloušťky 18 mm.
  • Vytvořili jsme tak malé venkovní zastřešení pro zahradní nářadí. Z jedné strany podepřené sloupem z hranolu 12 × 12 cm. Pod ním je zabetonovaná patka, na které je osazen.
  • Deskami OSB jsme z boků uzavřeli otvory, které vznikly kvůli střešním trámům po obvodu domku. Na střechu jsme položili hydroizolační pásy vyrobené na bázi asfaltu a po stranách oplechování z antracitového plechu, který jsme si dali ohnout na míru.
  • Jako krytinu jsme použili asfaltový šindel černé barvy. Po bocích jsou spáry vytmelené střešním tmelem. V domku je jedno okno 80 × 60 cm. Zevnitř bílé, zvenčí antracitové barvy.
  • Vyvýšený záhon je připojen k domku z boční strany, která je méně viditelná při pohledu zezadu. Na jedné straně je našroubovaný do domku, z druhé sedí na zemních vrutech. Je zhotoven ze smrkových latěk tloušťky 30 mm. Uprostřed je vyztužen dvěma příčnými hranoly, které jsou uchyceny v domku. Domek je odizolovaný od záhonu dvěma vrstvami hydroizolačního asfaltového nátěru, který jsme použili i jako nátěr proti odstřikující dešťové vodě po obvodu celého domku do výšky asi 30 cm.
  • Dřevo záhonu je natřeno dvěma vrstvami lazury. Z vnitřní strany záhonu je nopová fólie.
  • Na materiál fasády jsme využili kompozitní panely tloušťky 3 mm. Jde o sendvičové panely (hliníkový plech z obou stran a uvnitř plastové jádro), které jsem lepil polyuretanovým lepidlem na bázi MS polymerů na hliníkový rošt. Nechtěl jsem je šroubovat, aby nebylo vidět žádné díry po šroubech.
  • Na stěny jsme přišroubovali hliníkové profily 60 × 30 mm, pod které jsme ještě uložili pěnový pás, jenž se používá na SDK profily. Mezi profily jsme vkládali 3 cm silný polystyren.
  • Montáž tatranského profilu. Na levou část domku jsme našroubovali nejprve hranoly s tloušťkou 35 mm a potom nerezovými šrouby tatranský profil, který jsme napustili olejem na dřevo Osmo. Mezi hranoly jsme opět vložili polystyren tloušťky 30 mm.
  • Přes okno jsme přeložili mříž, vyrobenou z ocelového profilu 30 × 30 mm, a dali jsme ho upravit práškovou antracitovou barvou.
  • Zárubeň na dveře je vyrobená ze smrkového hranolu 140 × 60 mm, do kterého jsme zafrézovali drážky na skryté dveřní závěsy zn. Tectus 360. Následně jsme nařezali kompozitní panely na požadované rozměry.
  • Dveře jsme vyrobili ze smrkových hranolů, s rozměry 30 × 50 cm, mezi něž byl vložený polystyren. Z vnitřní strany jsme nalepili panely jako na fasádě a z vnější strany plexisklo černé barvy silné 3 mm.
  • Totéž plexisklo jsme použil i na část přední strany domku. Slouží to jen jako designový prvek.
  • Protože majitelé mají celý dům inteligentní se systémem Fibaro, chtěli ho rozšířit i na zahradní domek. Čili elektřinu v domku jsme od začátku plánovali komplikovanější, než běžně v zahradních domcích bývá. Domek bude inteligentní.
  • Máme tak pět zásuvek. Inteligentním systémem lze ovládat čerpadlo a jednotlivé okruhy závlahy (vypínače jsou pod elektrickou skříňkou), dále osvětlení uvnitř – bodová světla i předpřípravu na pás LED, jakož i venkovní osvětlení pod přístřeškem z boku domku (a ještě osvětlení rostlin v zahradě, které budu realizovat příští rok).
  • Topení je zabezpečeno keramickým panelem, který je taktéž ovládán Fibarem. V domku je umístěno „oko“ – senzor, který měří teplotu, světlo, pohyb a otřes, díky kterému se ovládá teplota. Také je připojen na domovní alarm. Zámek na dveřích je elektromagnetický, jaký se obvykle používá u vchodových dveří do paneláků. Vše se dá ovládat i pomocí aplikace v telefonu a měnit nastavení na dálku.
  • Strop je zateplen minerální vlnou tloušťky 80 mm ve dvou vrstvách. Následně jsme na strop připevnili konstrukci na sádrokarton. Ve stropu jsou otvory a kabeláž pro bodová světla LED. Sádrokarton je i na stěnách. K jeho upevnění jsme použili polyuretanovou (PUR) pěnu. Následně byli spoje a kouty upravené páskou a tmelem. K oknu jsme přimontovali plastovou parapetní desku.
  • Stěny a strop jsme namalovali bílou omyvatelnou barvou, zatím ve dvou vrstvách.
  • Na podlahu byla uložená dvaadvacetimilimetrovou desku OSB, kterou jsme též nalepili pěnou PUR. Pěnovou podložku z polyetylenu (PE) jsme položili pod laminátové parkety určené pro zvýšenou zátěž. Okolo podlahy jsou na stěnách přišroubovány příchytky a na nich upevněny parketové lišty.

Text, foto: Miroslav Skokan
Kresby: Ing. arch. Igor Siviček, MSc.
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů