Interiér Zahrada

Jak si doma ve skleněné nádobě vytvořit tropickou minizahrádku

Aktuálním trendem v pěstování interiérových rostlin jsou tropické minizahrádky. Poradíme vám, jak si je vytvořit. Pěstování rostlin v pokojových sklenících bylo velmi oblíbené už v minulosti. V poslední době se tento atraktivní způsob opět vrací.

Jak vytvořit tropickou minizahrádku ve skleněné nádobě
Jak vytvořit tropickou minizahrádku ve skleněné nádobě
Foto: Shutterstock

Výběr rostlin

V současnosti se můžeme setkat se zajímavými rostlinnými kompozicemi ve skleněných nádobách. I když se často takto nabízejí kaktusy a sukulenty, tyto suchomilné rostliny se nehodí pro tento způsob pěstování. Ideální jsou všechny druhy rostlin, které pocházejí z tropů. Nabídka je dnes poměrně rozsáhlá. Vyplatí se sáhnout hlavně po nižších a kompaktně rostoucích jedincích (například pestrolisté fitónie, podrostovka, popínavý fíkovník, korálovka, pepřinec). Máme-li k dispozici větší nádoby, můžeme si do nich vysadit i miniaturní druhy orchidejí, drobné kapraďorosty (například plavuňky, knoflíkovky, dále maranty, piley, drobnolisté begonie a bromélie). Prostředí, které vytváří vnitřek skleněné nádoby, je vhodné i pro masožravé rostliny, nádherně se tu rozrostou. Vysazujeme vždy menší, mladé a dobře zakořeněné jedince. Před výsadbou se přesvědčíme o jejich výborném zdravotním stavu.

minizahradka

Nádoba

Tropické rostliny výborně prospívají v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí a v teple. To jim běžné bytové podmínky nezaručí. Umístěné běžně v bytě chřadnou, zasychají, většinou rychle hynou. Pokud je však umístíme do relativně uzavřeného prostředí nádoby, ukážou se ve své plné nádheře. V průhledné skleněné lahvi, nejlépe s širším hrdlem, vzniknou zakrátko optimální mikroklimatické podmínky, což se projeví na bujnějším růstu.

Použít můžeme i staré akvárium, různé skleněné baňky a staré demižony. Nádoby vyčistíme, a pokud to jde, i vydezinfikujeme, abychom předešli pozdějším problémům spojeným s choroboplodnými zárodky a vyšší vzdušnou vlhkostí vzduchu.

Pěstování

Nádoba, kde je vysazena tropická minizeleň, nesmí být úplně uzavřená, stačí jen částečně. Z vlhkého substrátu se vypařuje voda, sráží se na stěnách nádoby a pomáhá vytvářet hodnotné mikroklima. Zmíněné druhy toto prostředí milují. Vysazujeme je do rašelinového substrátu. Na dno nádoby dáme drenážní vrstvu a přisypeme trochu dřevěného uhlí jako prevenci hniloby. Rostliny vysazujeme s kořenovým balem, ne příliš nahusto. Důležité je, aby měly dostatek prostoru na rozrůstání. Po výsadbě je zalijeme a umístíme na světlé místo mimo dosah přímých slunečních paprsků.

Péče

Důležité je rostliny zavlažovat, ale dáme pozor, aby nedošlo k extrémnímu promo­čení substrátu. Vedlo by to k přílišnému rosení skla a též k hnilobě kořenů. Přihno­jování není nutné, aby se rostliny nerozbu­jely. Pravidelně je čistíme od suchých, žlutých a poškozených listů a stonků. Přerostlou zeleň zaštipujeme a stříháme. Přibližně jednou ročně nádobu vyprázd­níme, opět vyčistíme a nově vysadíme, klidně i dopěstovanými trsy. Přebytky můžeme vysadit do obyčejných květináčů.

minizahradka

Kousek tropické zeleně ve skle

Materiál

  • pokojové rostliny
  • korálovka
  • fitónie
  • podrostovka
  • plavuňky
  • rašelinový substrát – 5 l
  • drenážní vrstva
  • říční štěrk nebo keramzit
  • trochu dřevěného uhlí
  • trochu mechu

Nářadí

  • zahradnická lopatka
  • pracovní rukavice
  • nůžky
  • konvička s vodou
  • nádoba na odpad

Postup práce

Drenáž

Na dno skleněné nádoby dáme asi 5 cm vysokou vrstvu říčního štěrku či keramzitu. U menších nádob může být vrstva menší.

minizahradka

Substrát

Na drenáž nasypeme tenkou vrstvu dřevěného uhlí a na ni pěstitelský substrát, nejlépe rašelinový, čerstvý a mírně vlhký.

minizahradka

Rostliny

Do jedné nádoby vysadíme přiměřené množství efektních rostlin původem z tropů, které mají v oblibě vyšší vlhkost vzduchu.

minizahradka

Výsadba

Rostliny vysadíme s kompaktním kořenovým balem do připravených jamek. Nevadí, když se bal poruší, ve vlhku rostlina rychle zakoření.

minizahradky

Zálivka

Vysazenou zeleň v nádobě důkladně zalijeme. Použijeme odstátou vodu s pokojovou teplotou. Dáme pozor, abychom substrát nepřemočili.

minizahradky

K vytvoření působivé tropické zahrádky můžeme použít zajímavé nádoby z recyklovaného skla.

Minizahrádky

Při volbě rostlin vsaďte na rozmanitost. Vyberte si i z nabídky pestrolistých druhů, které dlouhodobě nahradí kve­toucí rostliny. Nejlepší období pro za­ložení výsadby je zima nebo brzké jaro. Nabídka je v tomto období rozmanitá.

Víte, že … v typické tropické oblasti je velké teplo a vlhko? Tropický pás je někdy ztotožňován s podnebím rovníkových deštných pralesů. Rostliny, které zde žijí, jsou těmto podmínkám přizpůsobeny. Protože mnohé z nich pěstujeme jako pokojové, snažíme se jim tyto podmínky napodobit. Zaléváme odstátou vodou a celoročně zajistíme přiměřenou, spíše vyšší teplotu. Důležité je zvlhčování vzduchu buď pravidelným a častým rosením na list, nebo postavením květináče na kamínky v misce, které jsou neustále ponořeny ve vodě. Vhodnou alternativou je právě pěstování ve skleněné polouzavřeným nádobě.


Text, návrh a realizace Daniel Košťál
Foto Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj Zahrada prima nápadů