Hodí se na terasu nebo balkon, kde díky svému podlouhlému tvaru nezabere mnoho místa. Pokud ho svrchu překryjete agrofólií, poslouží vám na jaře jako minifóliovník. Konstrukci nad záhonem můžete též využít jako oporu na menší popínavé rostliny.
Salát nebo bylinky chutnají nejlépe, když si je sami vypěstujete. Výsledná úroda však nezávisí jen na intenzivní a pravidelné péči. V pěstitelském stolku můžete mladým rostlinkám zabezpečit vhodnější podmínky během nejcitlivějšího vývojového stadia a připravit je tak na sezonu.
Dřív, než minizáhon začnete stavět, určete si jeho správnou pracovní výšku, která bude pro vás co nejpohodlnější. V našem případě je to jen o něco méně než jeden metr. Aby byl záhon multifunkčnější a zabezpečoval vhodné podmínky i na předpěstování, boční stěny jsme zasklili hobby sklem a stříšku jsme vybavili odkrývací průhlednou agrofólií.
Dřív než začnete v záhonu pěstovat svoji oblíbenou zeleninu, nezapomeňte jeho dno vystlat průhlednou agrofólii, kterou po okrajích upevníte pomocí sponkovačky. Až potom můžete záhon naplnit substrátem a vysadit mladé rostlinky.

Na dno záhonu vložte menší větve, aby vytvořily drenážní vrstvu. Větve zachytávají přebytečnou vodu, a poskytují tak rostlinám podle potřeby vlhkost. | Zdroj: Jana Ardanová
Materiál
- dřevěná smrková deska 20 × 115 × 2000 mm (10 ks)
- dřevěný smrkový hranol 40 × 40 × 2000 mm (4 ks)
- bílá barva
- lazura na dřevo
- montážní lepidlo
- otočná kolečka, výška 70 mm (4 ks)
- tmel na dřevo
- hobby sklo, agrofólie
- tenké látky na upevnění fólie, délka 1 280 mm (2 ks)
- provázek
- šrouby s očkem (4 ks)
- zahradní substrát, sazeničky
Nářadí
- pokosová pila
- tužka, metr
- akumulátorový šroubovák
- bruska
- malý malířský váleček
- sponkovačka
- široký plochý štětec
truhlářské svorky - přímočará pila
Nákres

Zdroj: Viktor Mikovčák
Rozměry konstrukce: výška 1 195 mm, šířka 1 300 mm, délka 465 mm
- A Desky na záhon (4 ks na delší stěny, 20 × 115 × 1 300 mm, 4 ks na kratší stěny,
20 × 115 × 420 mm a 3 ks na dno záhonu, 20 × 115 × 1 260 mm); - B Spodní polička (3 ks,
20 × 115 × 1 300 mm); - C Svislé hranoly (4 ks, 40 × 40 × 900 mm);
- D Střešní vodorovný hranol (1 ks, 40 × 40 × 1 210 mm);
- E Střešní hranoly (4 ks, 40 × 40 × 320 mm);
- F Roštové hranoly (3 ks, 40 × 40 × 350 mm)
- G Příčné zpevňovací hranoly (4 ks, 40 × 40 × 350 mm)
Jak postupovat při výrobě záhonu
Řezání dílů. Na pile odřízněte desky (A), natřete je bílou barvou. Potom odřízněte desky (B), hranoly (C) a hranol (D) a natřete je lazurou na dřevo.

Zdroj: Jana Ardanová
Kratší boční stěny. Dvě desky (A) dlouhé 420 mm přišroubujte ke svislým hranolům (B) ve vzdálenosti 200 mm od horní části. Takto uděláte obě boční stěny.

Zdroj: Jana Ardanová
Delší boční stěny. Následně obě kratší boční stěny spojte s dlouhými deskami. Získáte základní konstrukci.

Zdroj: Jana Ardanová
Střešní hranoly. Na pile nastavte úhel 45° a odřízněte střešní hranoly (E). Na obou koncích musí mít požadovaný úhel. Hranoly přiložte na konstrukci a zakreslete přečnívající okraje, ty odřízněte.

Na odříznuté hranoly naneste lepidlo a vložte je do svorky na pravé úhly. Svorku utáhněte a nechte šest hodin tuhnout. | Zdroj: Jana Ardanová
Roštové hranoly. Mezitím otočte konstrukci dnem nahoru. Odřízněte tři hranoly (F), natřete je lazurou a upevněte jako rošt mezi přední a zadní stěny. Šroubky zahlubte a zatmelte.

Zdroj: Jana Ardanová
Kolečka. Na nohy uchyťte kolečka. Záhon otočte do původní pozice a na rošt položte desky na dno záhonu. V rozích vyřízněte otvor na nohy.

Zatmelené šroubky do desek přebruste a znova natřete bílou barvou. | Zdroj: Jana Ardanová
Upevnění střešních hranolů. Na nohy záhonu položte střešní hranoly (E). Upevněte je šroubky, v přední části je můžete jen přilepit, aby nebyly vidět šroubky.

Zdroj: Jana Ardanová
Zasklení. Na boční stěny konstrukce přiložte hobby sklo, zakreslete ho, přímočarou pilou vyřízněte a šroubky uchyťte na konstrukci. Boční stěny připojte v horní části hranolem (D).

Zdroj: Jana Ardanová
Galerie
Foto a realizace: Jana Ardanová
Schéma: Viktor Mikovčák
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů