Zahrada

Jak na správný řez ovocných dřevin (video)

Dobře a čistě vedený řez zajistí přístup slunečních paprsků a vzduchu do koruny. Příliš husté stromy totiž snáze podléhají chorobám a škůdcům, ovoce je méně kvalitní a hůř se skladuje.

jak na řez ovocných dřevin
Zdroj: Shutterstock

Kdy řezat

Vždy dodržujte termíny zimního řezu u jednotlivých druhů. Malvice lze prořezávat již od ledna, často až do dubna, v případě peckovic raději počkejme, až přejdou poslední mrazíky. U teplomilných druhů (meruňka) můžete s řezem počkat až do doby po odkvetení. Řez se dá potom přizpůsobit množství nasazených plodů – pokud jich je mnoho, lze řezat více a hlouběji, pokud je násada slabá, můžete naopak korunu hluboko ořezat, aniž byste se připravili o ovoce.

Nezapomínejte

Staré rány potřebují na zahojení i několik let. Každý rok je kontrolujeme a obnovíme na nich víčko z vosku či balzámu.

Praktické tipy

Zimní řez

Vykonává se brzy na jaře. Důvodem zimního řezu je především údržba tvaru koruny a dobrého zdravotního stavu celého stromu.

Letní řez

Nejčastěji se vykonává hned po sběru úrody. Podpoří násadu květů v další sezóně. Do poloviny června se letním řezem zkracují nové výhony. Na peckovicích se takto podpoří vyšší násada květů.

Které větve odstranit

Poškozené, polámané a usychající větve, nemocné — napadené houbami. Ty, které se kříží a překážejí si v dalším vývoji.

Které větve ponechat

Plodonosný obrost — výhony s květními pupeny. Příliš mnoho plodonosného obrostu strom vyčerpává, takže se urodí velké množství nekvalitního ovoce, případně plodnost stromu velmi kolísá.

Výchovný řez

Dělejte ho jen na nově vysazených a mladých ovocných stromcích. Jeho úkolem je dát jim vhodný tvar a při­vést je co nejrychleji do fáze plodnosti.


Udržovací řez

Vykonává se pro vyšší plodnost během života stromu. Ta je nejdůležitější.

Omlazovací řez

Vykonávejte ho při projevech stárnutí (příliš husté koruny, usychající větve). Jeho posláním je tvorba nových výhonů s tzv. plodonosným obrostem, které ještě ponesou nějaký čas kvalitní ovoce.

Text: Stanislav Botur
Foto: Baumax, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů