Zahrada

Jak na údržbu a uskladnění zahradního nářadí před zimou

Před zimou je třeba myslet nejen na přípravu zahrady na tohle roční období, ale také na správnou údržbu našeho nářadí, kterým o ně pečujeme. Všichni přece chceme, aby nám na jaře zase hezky sloužilo a my se s ním mohli pustit do práce. Jak na to? Čtěte dále.

Zdroj: Shutterstock

Odstraňte nečistoty

Nářadí vyrobené z železa a oceli je poměrně náchylné ke korozi. Proto bychom na něm neměli zbytečně nechávat zbytky zeminy ani rostlin a nářadí pravidelně čistit. Na pomoc si vezměte mýdlovou vodu nebo vodu se saponátem, a po omytí nářadí důkladně otřete suchým hadrem a nechejte ho pořádně oschnout.

Pryč se rzí

Před zimou je pak důležité zaměřit se také na odstranění rzi. S tím vám pomůže ocelový kartáč, případně vyzkoušejte “odrezovače”. Ty na nástroje naneste štětcem, nebo je do nich klidne ponořte – v případě, že to jejich velikost umožňuje. Mechanicky očištěné plochy potom ošetřete olejem.

Rezavé zahradní nářadí
Zdroj: Canva

Nabruste ostří

U železných nástrojů (rýče, motyky, sekyry apod.) zkontrolujte i jejich ostrost. V případě, že jsou ztupené, nabruste je například s pomocí kotoučové brusky nebo ručními pilníky (nejlépe začněte s hrubším a jemnějším dočistěte). U seker použijte brousek, který je pro ně speciálně určený. Uvidíte, že s takto ošetřeným nářadím vám půjde práce na zahradě mnohem snáz.

V případě zahradnických nůžek zkontrolujte, jestli se lehce otevírají a při jejich čištění se zaměřte i na hůře dostupná místa. Ostří v případě potřeby obrouste speciálním brouskem a opět ošetřete olejem – ten aplikujte i do třecích ploch. Pokud chcete nůžky vyčistit opravdu důkladně – rozeberte je, všechny části očistěte, čepele naostřete a vše zase poskládejte.

Samostatnou kapitolou jsou nože sekaček. Při jejich ošetření a broušení se musíte řídit návodem podle toho, jaký typ sekačky doma máte. Jestli se na větší údržbu a revizi sekačky necítíte, s klidem ji svěřte specializované firmě, která se vám o ni postará.

Kontrola dřevěných násad a topůrek

Klasické dřevěné násady se časem opotřebují, mohou uhnívat a ztrácet na své pevnosti. To vše vede ke zhoršení kvality či dokonce ke zlomení. Brát ohled na jejich stav se vyplatí i z důvodu vlastní bezpečnosti, abyste si při práci s nekvalitní násadou nebo topůrkem nezpůsobili úraz.

Prasklá násada na zahradním nářadí
Zdroj: Canva

U dřevěných násad a topůrek:

  • Dbejte na jejich pevné usazení. Pokud jsou uvolněné, upevněte je například klínky.
  • Odstraňujte z nich třísky.
  • Prasklé násady/topůrka ihned zpevněte nebo rovnou vyměňte.
  • Použijte pro ošetření olejový nátěr na dřevo.

Uskladnění zahradního náčiní

Malé motyčky a obdobné pomocníky může dát do nádoby s hrubozrnným pískem a trochou oleje.

V případě nástrojů, u kterých by se písek mohl dostat do štěrbin, například u zahradních nůžek, vyzkoušejte uložení na nádoby s říčními kameny nebo jemnými oblázky.

Delší a větší nástroje umístěte na stěnu zahradního domku nebo kůlny s pomocí háčků, šroubků či nástěnných držáků.

Cílem je mít všechno náčiní hezky a přehledně uspořádané, mimo zem a případnou vlhkost. Důležité také je, aby uskladňovací prostory byly dobře větrané.

Pořídit se dají i nejrůznější upevňovací sady, držáky a stojany. Vše záleží na vás, vašich preferencích a případné zručnosti, pokud byste si takový stojan chtěli vyrobit sami.

Text: Bára Kocmánková
Foto: Canva, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů