Zahrada

Sekačky a mulčovače VARI: sázka na jistotu a 45 let tradice

Mnozí z Vás jistě v této době řeší

Výroba sekaček na vysokou trávu začala v Libici nad Cidlinou již v roce 1969 a do segmentu bubnových sekaček VARI vstoupilo uvedením adaptéru Samson 56 pro stavebnicový malotraktor, který se s dílčími změnami vyrábí dodnes. Program jednoúčelových sekaček si zákazníci oblíbili hlavně díky modelu Adela, který se začal prodávat v roce 1999 – stroj nabídnul velmi masivní rám, řezaný laserem, dále pak zaujal šikovně poskládanými ovládacími prvky, dvojitým lisovaným diskem se spodním splazem na ložisku nebo vysokým krytem sečení z termoplastického materiálu. Nechyběla kvalitní převodovka s nápravou a volnoběžnými náboji. Pro pohon byl zvolen úsporný a dnes již osvědčený motor Honda GCV 160E.

Pro zahradu i sad

Dnešní modelová nabídka bubnových sekaček VARI 3.generace zachovává prvky strojů generací předchozích, avšak přichází s novými revolučními konstrukčními celky. Jmenovat můžeme například krytí sekacího disku ze zinkovaného ocelového plechu, tuhou hnací nápravu s odpojitelným pohonem pojezdových kol nebo nový prostorový rám s torzní tuhostí vyšší až o 20%. Výrobce však zachoval osvědčené celky – čtyřnožový sekací disk s vyztužením v místě uložení nožů (T-Bar), čelisťovou brzdu pohonu disku, ergonomická řidítka s měkčenými pracovními plochami a snadným ovládáním nebo hnací řetězec se značkovými kevlarovými řemeny Optibelt.

Sekačka DS-521 Agatha vybavená motorem BS 675EX

Disk sekaček VARI je dvojitý, spodní část pak uložená na ložisku. Vpravo vidíte uložení nože T-Bar.

Základním modelem nabídky bubnových sekaček je DS-521 Agatha. Jedná se o bubnovou sekačku na 6“ kolech se záběrem 58,5 cm a tuhou hnací nápravou, která jako první přinesla inovativní krytování žacího disku. Je to sekačka ideální pro sady a zahrady střední velikosti. Stroj se prodává hned s třemi motory – s novým OHV motorem XP 200 vychází na skvělých 16 990 Kč. Motor nabídne především vyspělou koncepci, vyniká jedním ložiskem klikové hřídele a litinovou vložkou válce. Zdvihový objem 196 ccm zajistí dostatek točivého momentu při sečení vysoké trávy a nízkou spotřebu. Prostřední verze za 19 990 Kč je osazena motorem BS 675EX s automatickým sytičem, jedná se o léty osvědčený a nenáročný pohon s rozvodem SV a nízkou spotřebou paliva. Třetí a nejdražší verze s cenovkou 20 990 Kč láká vysoce moderním motorem Honda GCV 160E, který zaujme především pokrokovou konstrukcí v čele s rozvodem OHC,  díky čemuž dosahuje vysokého točivého momentu a nízké spotřeby paliva.

Sekat nebo mulčovat?

Druhou a výkonnější verzi představuje zbrusu nový model BDR-620 Lucina Max. Jedná se o převratný stroj, co se použitelnosti týče. S 8“ koly výborně zvládá i kopcovitý terén a je-li tráva opravdu velmi vysoká, můžete si zvolit jednu ze dvou rychlostí (2 a 2,8 km/h), přičemž rychlosti jako takové řadíte jednoduše pouze přehozením řemínku na druhý pár řemenic, oproti konkurenčním strojům k tomu však nepotřebujete žádné nářadí. Lucina Max je v základní výbavě dodávána jako bubnová sekačka se záběrem 62 cm a dvěma motory, BS 850E s autosytičem na bázi technologie Ready Start nebo OHC Hondu GCV 190A. Oba motory mají shodný zdvihový objem 190 ccm a vysoký točivý moment pro nejtěžší práci. Oproti starší generaci Luciny nabízí nový přírustek do rodiny ,,bubnovek“ demontovatelný žací disk, místo něj je možno zapojit mulčovací adaptér VM-580 se záběrem 58 cm, který místo vodicího kola přichází s ostruhou, snižující nároky na údržbu. Do budoucna jistě příjdou další užitečné adaptery. Lucina Max stojí 25 990 Kč, pokud toužíte po pořízení stroje i s adaptérem pro mulčování, zaplatíte přijatelných 29 990 Kč.

Sekačka BDR-620 Lucina Max, motor BS 850E. Na obrázku vpravo je mulčovací adaptér VM-580.

Konstrukční detaily Luciny Max: převodovka pojezdu má za studena válcovaný a povrchově upravený šnek, systém řazení rychlostí je jednoduše řešený a spolehlivý.

Největší bubnovou sekačku VARI prezentuje BDR-1200, což je vysoce vyspělý dvoububnový stroj na velké plochy se záběrem 120 cm, žací jednotka disponuje možností stranového výkyvu vůči rámu stroje v rozsahu 10°.Tato sekačka má laserem řezaný prostorový rám, výškově i stranově nastavitelná řidítka, nezávislé směrové brzdy 10“ kol pro snadné otáčení, převodovku Peerless s rychlostmi 5+R a převod mezi bubny za pomocí dvou převodovek s kuželovým soukolím, které jsou mezi sebou spřaženy kardanovou hřídelí.

Dvoububnová sekačka BDR-1200, se dvěma bubny jde práce od ruky

Detaily BDR-1200: vlevo – pohon a převody mezi žacími bubny; uprostřed – ergonomická řidítka s ovládacími prvky; vpravo – profesionální motor Honda GXV. Řada prvků je společná s mulčovačem F-700.

K pohonu byl zvolen profesionální traktorový motor Honda GXV 390, vynikající snadným startem a na svůj zdvihový objem 387 ccm kultivovaným chodem. Motor je určen pro těžké nasazení, nechybí mu tedy valivé uložení klikové hřídele, litinová vložka válce, dvojitý vzduchový filtr nebo nucené mazání. Sekačka vychází na 74 990 Kč, přičemž pro práci na velkých plochách je možno připojit bržděnou sedačku AV-650.

Mulčování: zbavte se starostí s posečenou vysokou trávou

Mulčování je moderní bezodpadová metoda údržby travnatých ploch. S mulčovačem stačí, když posečete dvakrát až třikrát do roka, speciální nůž a tvarovaná pracovní komora zajistí, že veškerý posečený porost bude dokonale rozsekaný na drobné kousíčky, které se za krátkou dobu rozloží. Dochází tak k uzavřenému koloběhu, kdy živiny jsou zpět vraceny do půdy a nevytváří se odpad, který je zapotřebí zlikvidovat.
Mulčovače a vyžínače VARI mají moderní konstrukci, díky které si můžete dovolit pracovat  nejen na rovných, ale svažitých pozemcích, taktéž nevadí ani drobné náletové dřeviny nebo značná výška porostu. Všechny ovládací prvky jsou snadno dostupné a vhodně umístěné pro jednoduchou obsluhu.

Základním modelem z řady mulčovačů je vyžínač Hurricane F-550, jenž zaujme již na první pohled nadčasovým designem a hodí se na udržování zahrad a sadů.

Vyžínač Hurricane F-550B při sečení velmi vysokého porostu

Rám stroje je koncipovaný stejně jako u bubnových sekaček Agatha/Lucina. Sekací komora ze zinkovaného ocelového plechu zajišťuje díky zkoseným bokům dokonalé rozmělenění sekané hmoty a jako pracovní nástroj je použit  58 cm široký masivní nůž GATOR od renomovaného výrobce Oregon. Nůž je při vypnutí pohonu zastaven čelisťovou brzdou.  Revoluční vodicí ostruha nahrazuje přední kolečko – výhodu představuje možnost 16 stupňů nastavení výšky strniště v rozsahu 4 až 9 cm a také nižší nároky na údržbu. Výrobce má toto řešení dokonce chráněné v databázi OHIM. Tuhá hnací náprava pohání 6“ kola s možností vypojení ze záběru, nechybí ani dvě rychlosti pojezdu 1,8 a 2,4 km/h, řazené přehozením řemínku. Všechny hnací řemeny jsou vyrobeny německou firmou Optibelt. Řidítka mají ergonomicky rozmístěné ovládací prvky, přičemž páky pro zapínání sečení a pojezdu zaujmou hlavně malými ovládacími silami. Koncovky rukojetí disponují měkčením a vzduchovými komorami pro snížení vibrací.  Vyžínač Hurricane F-550 je v nabídce se dvěma motory, BS 850 E nebo Hondou GCV 190A. Cenově vychází na velmi přijatelných 24 990 Kč resp. 25 990 Kč.

Detaily vyžínače F-550: vlevo – kolo s vypojitelným pohonem; vpravo – žací skříň a vodicí ostruha

Pro ty, kteří chtějí používat tento velmi vydařený stroj v náročných podmínkách často, je k dispozici verze Hurricane F-550 INOX, nabízející nerezovou žací skříň a poloprofi motor Honda GSV 190A – oproti GCV nabídne dvojitý vzduchový filtr, litinovou vložku válce a dvě valivá ložiska klikové hřídele. Za takto vybavený vyžínač pro náročné zaplatíte stále velmi příjemných 27 490 Kč.

Pro velmi náročné uživatele nebo služby v menších obcích výrobce připravil model Hurricane F-600B vybavený silným motorem BS 950E se zdvihovým objemem 223 ccm a záběrem sečení 60 cm. Základem tohoto stroje je masivní, laserem řezaný prostorový rám a žací komora s nožem Oregon GATOR dokonce nepostrádá ani odklopitelnou bočnici pro snadné čištění po práci. Řidítka můžete u tohoto modelu nastavovat nejen výškově, ale i stranově. Výška sečení se nastavuje centrálně z místa obsluhy v šesti polohách. Pojezd je řešen mechanickou převodovkou Peerless 3+R a kolíčkovým diferenciálem, zajišťujícím snadné otáčení. Pojezdová kola mají velikost 8“. Ke standartní výbavě dále patří lité řemenice, kevlarové řemeny Optibelt s prodlouženou životností nebo již tradiční čelisťová brzda nože. Stroj stojí 49 990 Kč, v kompletu s bržděnou sedačkou AV-650 pak 53 900 Kč.

Poloprofi mulčovač Hurricane F-600B vybavený motorem BS 950E

Nejvýkonnější mulčovač Hurricane F-700 představuje ideální řešení pro vysoce náročné zákazníky z řad měst a obcí. Podobně jako u předchozího modelu je i zde použit prostorový rám, řezaný laserem. 10“ kola jsou hnána přes převodovku Peerless 5+R, samozřejmostí je kolíčkový diferenciál, nůž GATOR, čelisťová brzda pohonu sečení,  odklopitelná bočnice pro snadné čištění nebo stranově i výškově nastavitelné rukojeti. Záběr stroje činí 68 cm a díky celkové masivnosti není problémem sekat i porosty s výškou kolem 150 cm. K pohonu slouží profesionální motor Honda GXV 340 s litinovou vložkou válce, valivým uložením klikové hřídele a nuceným mazáním. Mulčovač F-700 vychází na 69 900 Kč, při zakoupení s bržděnou sedačkou zaplatíte 73 900 Kč. Pro zimní údržbu komunikací je možno mulčovač dovybavit i sněhovými řetězy a shrnovací radlicí.

Profi mulčovač Hurricane F-700 při práci

Mulčovače VARI dosahují ve své třídě nejmenšího travního zbytku a proto jsou vyhledávanými pomocníky zejména u náročných zákazníků.

Vyzkoušejte si stroje VARI na předváděcích akcích a kempech a poznejte jak má stroj správně pracovat. Papírové technické parametry nejsou tak důležité jaké reálný výkon a především výsledek práce který za strojem zůstane, tak se nejlepé pozná kvalitní a promyšlený výrobek.

Více informací, technických dat a fotografií naleznete na webových stránkách VARI.