Zahrada

Plánujeme zahradu aneb 7 aspektů, které promyslete dřív, než koupíte první rostliny

Není toho málo, na co je při budování zahrady třeba brát ohled. Kromě požadavků členů rodiny jsou to i mikroklimatické podmínky, nejbližší okolí i architektura domu.

Zahrada s terasou , okrasnými záhony a stromy a dřevěným stolem se židlemi
Zdroj: iStock

Už jste někdy přemýšleli, proč neexistují vedle katalogů vzorových domů i katalogy zahrad? Jednoduše byste do rukou vzali katalog, prolistovali ho a za nějaký poplatek si potom koupili plán zahrady. Nuže, tak by to nefungovalo.

Zatímco „dům“ je neživý a po zakou­pení plánu ho na pozemku můžete podle potřeby nasměrovat, rostliny jsou živé a jejich nároky na prostředí je zkrátka nutno respektovat, jinak nebudou na daném místě prospívat, v krajním případě vůbec nepřežijí.

Dříve než začnete přemýšlet o konkrétní výsadbě kolem vašeho domu, podívejte se i na širší souvislosti. Tedy na lokalitu, nejbližší okolí a světové strany. Další, co byste měli zohlednit, je dům, jeho velikost, orientace do zahrady a styl. Povídejte si doma o podobě zahrady a o tom, jak v ní chcete trávit čas.

1 Orientace podle světových stran

S orientací zahrady podle světových stran souvisí množství světla a stínu, který vrhají ploty, stavby či velké stromy. To pomůže vhodně situovat například zeleninové záhony, protože téměř veškerá zelenina je světlomilná. Naopak stín v poledne a v odpoledních hodinách bude vítán na místě, kde plánujeme sezení.

Rodinný dům s okrasnými záhony, stromy a trávníkem
Zdroj: iStock

2 Lokalita

Je rozdíl, zda řešíte zahradu v městském prostředí, na venkově, nebo na samotě u lesa. Každá zahrada je vlastně součástí nějakého celku, konkrétní lokality. Návrh může vycházet z prostředí, v němž se nachází, ať už je to venkov, město, nebo les.

Takto založená zahrada působí, jako by tu byla odjakživa, je v harmonii s okolím. Když ale není na co navázat v přímém okolí, zahradu tvořte jako samostatný svět. Inspirovat lokalitou se dá i při výběru rostlinných druhů. Tím, že zohledníte mikroklimatické faktory, si ušetříte mnoho práce, protože rostliny budou na daném místě dobře prospívat.

3 Přímé okolí

Přímé okolí rozhoduje i o tom, jestli můžete naplánovat zajímavé výhledy, například na protilehlou stráň, místní kostelík či nedaleký sad. To zahradu obohatí a přidá jí na jedinečnosti. O opak se budete snažit, chcete-li něco zakrýt, například sousedovy kůlny nebo rušnou cestu.

To se dá buď zelení, nebo umístěním pevného prvku, jakým je zídka s pergolou, altánek či zahradní domek. Podobně si můžete pomoci i ve větrné oblasti či mrazových kotlinách.

Zahradní posezení na dřevěné terase s dřevěnou zídkou
Zdroj: iStock

4 Vazby na dům

Fungovat musí i provozně-technická stránka zahrady, to znamená, které plochy budou zpevněné, odkud a kam povedou chodníky, co a jak bude osvětleno. Důležitá je bezpečnost, proto vybírejte povrchy, které nejsou po dešti kluzké, a osvětlete přístupové chodníky.

Prvky v zahradě, včetně záhonů a stromů, plánujte i s ohledem na výhledy z domu, abyste se těšili z pěkných scenérií i z oken. Při výběru materiálů do zahrady se inspirujte také stylem domu, případně materiálem a barvami použitými na fasádě. To zahradu s domem scelí do jednoho sourodého celku.

Dobře navržená zahrada je taková, která se od časného jara do pozdního podzimu stává druhým obývacím pokojem.

5 Životní styl

Jaký je váš životní styl, respektive jak chcete ve své zahradě trávit čas? Chcete plavat, slunit se, grilovat, číst, zahrádkařit či chovat slepice? Případně potřebují děti prostor na míčové hry?

Při plánování vycházejte v prvé řadě z potřeb všech členů vaší rodiny. Naplánujte velkorysý společný prostor, jde obvykle o terasu u domu, ale i zákoutí, kde se dá v klidu posedět a odpočívat. Klidně si sepište seznam. Později se k němu vraťte a přehodnoťte ho.

Opravdu využijete bazén, když větší část léta strávíte na cestách? Kolikrát za sezónu uvaříte ve venkovní kuchyni s drahým plynovým grilem? Možná zjistíte, že si vystačíte s malým přenosným a že místo bazénu a náročné péče raději vyrazíte k místnímu jezeru.

Malé děti jsou vděčné za jakýkoliv vodní prvek, byť by šlo i jen o dřevěnou káď s vodou či mini fontánku. V případě jezírka nebo bazénu ale dbejte na bezpečnost. Větší kompaktní trávník může být vhodný k různým sportovním aktivitám.

Zaníceným kuchařům by neměl chybět bylinkový koutek, co nejblíže ke kuchyni. Při umístění pevného krbu zohledněte obvyklý směr větrů a buďte tolerantní i k sousedům. Není na škodu, bude-li vchod do zahradního domku dobře viditelný z interiéru, podobně jako dětské prvky z kuchyně a společenské zóny.

Zvažte i potřebu praktických prvků, jako je kompost či vkusný zahradní domek s úložnými prostory. Uvažujte prakticky a dlouhodobě. Prvky, které se budou využívat jen několik let, například dětské hřiště, raději vystavějte z demontovatelných dílců.

žena se psem odpočívají na zahradě
Zdroj: iStock

Už od začátku byste měli mít jasno, kolik času budete chtít a moci věnovat údržbě zahrady.

6 Zahradní trendy

Ať už jste jejich zastáncem, nebo ne, jeden z hlavních trendů v současné zahradní architektuře hlásá návrat k přírodě. Ve výsadbě stromů to znamená využívání původních druhů, jakými jsou duby, olše, břízy nebo jeřáby, podle toho, co roste v blízkém okolí.

V módě jsou trvalky různých tvarů, struktur, barev a velikostí, promíchané s cibulovinami a okrasnými trávami. Ani dokonalý trávník zalévaný „chemií“ už není korunou zahrady. Přirozená příměs nízkých kvetoucích druhů, jakými jsou sedmikrásky nebo plazivý jetel, je vítána. Korunou zahrady tak může být naopak květinová louka.

7 První skici

Na řadu přijde i tužka a papír. Na čistý plán pozemku s domem zakreslete světové strany, směr převládajících větrů, případně vše, co sousedí se zahradou a mohlo by mít na její tvorbu vliv. Patří sem například pěkné výhledy, ale i sousedovy příbytky užitkových zvířat. Do takto upraveného plánu zkoušejte v několika variantách umístit vámi vybrané prvky, dokud nenajdete nejvhodnější uspořádání.

Text: redakce
Foto: iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů