Zahrada

Co sázet podle orientace pozemku

Když poznáme, jaký typ stínu máme v zahradě, můžeme na konkrétní stanoviště vysadit správné rostliny.

rodinný dům se zahradou na polostínnem pozemku

Když jim bude na daném místě dobře, budou zdravější, vitálnější, odolnější a krásnější. To, jak je zahrada osluněná a přistíněná, závisí hlavně na její orientaci na světové strany. Nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je postavit se s kompasem k zadní straně domu (v případě, že je zahrada za domem) a podívat se, kde kompas ukazuje jih. Jižně orientovaná zahrada bude převážně celý den slunečná, zatímco v severní bude poměrně hodně stínu. Podstatné jsou také všechny vysoké prvky na ploše, které stín vrhají, jako je samotný dům, stromy, ploty, případně i prvky z přímého okolí, jako je kopec, okolní zástavba a podobně. Množství stínu se mění během dne podle toho, jak se mění postavení slunce vůči zahradě. A během roku se mění i velikost zastíněné plochy. V létě, když je slunce vysoko na obloze, předměty vrhají dost krátké stíny, naopak, zimní slunce na horizontu způsobuje dlouhé stíny. Proto dříve, než cokoli v zahradě vysadíte, jděte ven a zkoumejte, kolik slunečního světla je k dispozici, na kterých místech a v jakém čase během dne.

Hluboký stín

Nachází se pod jehličnatými stromy, na severní straně budov a plotů. Tato místa bývají v porovnání s okolím o něco chladnější. Bude se tu dařit rostlinám, které stín milují, nestačí, když se píše, že snesou i stín. Příkladem jsou kapradě, funkie, břečťan, konvalinka. Kvůli chladu se sem nehodí druhy, které vyžadují takzvané chráněné stanoviště.

Světlý stín

Ten najdeme například pod výsadbou listnatých stromů. Takovýto tlumený celodenní stín je ekvivalentem přibližně tří hodin přímého slunečního svitu. Navíc, v sezóně, kdy je strom olistěný, je stínu víc, na podzim a během zimy se k půdě a rostlinám dostane víc slunce. Toto stanoviště je ideální pro lesní rostliny, například sasanky, prvosenky, kakosty, barvínek, které kvetou brzy na jaře, než se k nim sluneční paprsky dostanou. Obvykle se tu dobře daří i druhům, které snášejí plný stín, naopak to neplatí.

Částečný stín

Ve většině zahrad jsou plošky, na které dopadají sluneční paprsky část dne (od 3 do 6 hodin denně) podle toho, ve kterém ročním období se slunce pohybuje po obloze. Líbí se tu kontryhelům, kakostům. Jsou i rostliny, které například nemají rády dopad paprsků na kořenovou část, například plaménky, což také při výsadbě zohledníme.


Jižní orientace

Pro jižní orientaci je typické velké množství slunečního svitu, nejednou i sluneční úpal. Sluneční paprsky dopadají na zadní fasádu domu. Vstupní část domu směřuje na sever a tady bude většinu dne stín. Když se postavíme zády k zadní straně domu, tak hranice pozemku napravo bude orientovaná na východ a bude dostávat ranní slunce, zatímco část pozemku nalevo směřuje na západ a bude osluněná odpoledne a podvečer.

zahrada s růžemi orientovaná na jih

Tipy na výsadbu

Plné slunce snáší mnoho druhů rostlin, patří k nim růže, levandule, šalvěje, perovskie, okrasné trávy, rudbekie, rozchodníky. Stínomilné druhy se dají vysazovat v omezeném množství.

Severní orientace

Ani na sever orientovaná zadní strana domu však nebude stále v hlubokém stínu. Najdou se tu i místa s hlubokým stínem. Do mírného stínu se hodí různé panašované či žlutolisté druhy a kultivary, kterým plné slunce obvykle spálí listy.

rodinný dům se zahradou s hortenziemi

Tipy na výsadbu

Úspěch zde budou mít lesní rostliny – čemeřice, plicníky, sněženky a později rostou dál i ve stínu. Tyto druhy jsou také ideální na plošky s pouze ranním sluncem. Využít se dají i popínavky, například přísavníky, břečťany, popínavá hortenzie, z keřů tu mohou dobře prosperovat kdoulovec japonský, klasické hortenzie, vilín, lýkovec, z trvalek kapradě, funkie, pomněnkovce.

Východní orientace

Zahrada orientovaná na východ je osluněná především ráno a dopoledne. Bude se tu dařit druhům, kterým vyhovuje částečný stín a které potřebují ochranu před silným poledním sluncem. V podvečerním stínu vyniknou hlavně druhy s bílými květy, které obvykle i intenzivně voní.

růžový plamének na plotě

Tipy na výsadbu

Rostliny, které si poradí s ranním sluncem, jsou například plamének alpinský, barvínek a dřišťál. Okrasný tabák má rád večerní stín a zahradu provoní.

Západní orientace

Tyto zahrady jsou ve stínu ráno a dopoledne a osluněné jsou odpoledne a večer. Sem vybereme rostliny, které jsou schopné vydržet polední a odpolední slunce a teplo během letních měsíců. V zimě je ranní stín ochranou pro některé druhy rostlin.

matka s dítětem v zahradě během západu slunce

Tipy na výsadbu

Těmto místům bude vyhovovat většina rostlin vhodných na plné slunce, navíc například magnólie.

Tip na článekChodníky, cesty a terasy v zahradě

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů