Zahrada

9 tipů, jak za víkend vytvořit ze své zahrady dokonalý prostor pro letní lenošení

Jednoduché nápady, s jejichž pomocí dosáhnete velké změny, jsou vždy ty nejlepší. Ty naše dokážete realizovat sami, a navíc i s minimálním rozpočtem.

Zahrada s lavičkou, kovovým stolkem a židlí a okrasnými záhony
Zdroj: Shutterstock

Jediné, co potřebujete, je trocha plánování a několik šikovných triků. Nový nátěr, malý vodní prvek či překrytí nevábného zákoutí promění jakoukoliv zahradu nebo terasu v klidné útočiště či stylové posezení pod širým nebem. Nápady, které jsme pro vás posbírali, jsou tak jednoduché, že je budete moci realizovat za víkend i bez toho, že by vás stály „majlant“.

1 Vyčistěte prostor

Uklízení sice vaší zahradě nepřidá nic nového, ale zbavením se všech zbytečností a nepořádku z minulé sezóny vdechnete exteriéru nový život. Roztřiďte si pomůcky a nářadí, vyčistěte terasu. Schovejte všechno, co nepotřebujete mít stále na očích. Vzpomínáte na ten rozbitý plot, který jste měli v plánu opravit ještě na podzim? Nyní čas na jeho opravu konečně nadešel.

2 Vytvořte si cestičky

Projděte se po zahradě novým chodníkem. Vyzkoušejte elegantní trik, při kterém poskládáte betonovou dlažbu s mírným rozestupem a štěrkem vyplníte zbylé plochy. Kombinovaný zahradní chodníček je skvělým řešením, máte-li nízký rozpočet. S trochou zručnosti si ho navíc dokážete udělat i sami, takže ušetříte dvojnásobně.

3 Kouzelné minijezírko

Vodní prvek dodá malé zahradě pohyb, světlo a odlesky a do prostoru může přilákat ptactvo a hmyz. Na vytvoření dekorativního jezírka se dá použít velký květináč, sud od vína, vanička nebo starý hrnec. Použijete-li dřevěný sud, rozprostřete dovnitř fólii, která zabrání unikání vody.

Do nádoby nasypte zeminu nebo štěrk s kameny. Rostliny umístěte do nádoby spolu s květináčem nebo předělte část zeminy spe­ciálním oddělovačem.

Minijezírko s lekny v nádobě
Zdroj: Shutterstock

Velikosti, tvary i barvy kombinujte s odvahou. Čím rozmanitější budou rostlinky i květináče samotné, tím lépe.

4 Vyrobte si barový pult

Zbyly vám betonové tvárnice z přestavby? Vytvořte si z nich jednoduché barové místo k sezení. Přidejte pohodlné barové židle, slunečník a můžete pozvat hosty. Líné usrkávání míchaných nápojů v příjemném stínu a při družném rozhovoru se stane vaším víkendovým rituálem. Připravte se na to, že u tohoto stolu nikdy nebudete sami.

5 Hrajte si s květináči

Máte rostliny v květináčích? Změňte perspektivu jejich jednoduchým přeskupením. Větší položte na zem, menší zvedněte do výšky. Můžete je zavěsit na zídku, položit na stojan nebo na stolek.

Kompozice různých druhů rostlin v květináčích je skvělý způsob, jak vytvořit působivé zátiší při odpočinku venku. Navíc pomocí nich dokážete poměrně jednoduše vyplnit všechna prázdná místa či nezajímavé kouty na terase a dodat jim zeleň a barvu.

6 Instalujte zahradní sprchu

Naše léta jsou stále teplejší a začínají pořád dříve a dříve. Jak však přežít vlny veder bez bazénu? Rychlé osvěžení na počkání nabídne jednoduchá venkovní sprcha, kterou si můžete instalovat například v odlehlém koutě zahrady.

Nepotřebuje mnoho místa a splní svůj účel. Pokud vás studená voda neláká, sáhněte po solárním ohřevu. Z teplé vody se budete moci těšit zhruba od dubna až do září.

Zahradní sprcha
Zdroj: Shutterstock

Solární sprchu umístěte na slunné místo. Nezapomeňte na směsnou baterii – v horkých dnech může totiž teplota v ní stoupnout až na 60 °C.

7 Upcyklujte

Máte-li omezený rozpočet, nákup nového zahradního nábytku může být celkem problém. Nezoufejte. Dejte dohromady staré desky nebo palety, které stačí přebrousit a nalakovat. Místo nožiček přidejte praktická kolečka, díky nimž nábytek v případě nepohody rychle přenesete a schováte.

8 Posviťte si

Dlouhé letní večery se bez osvětlení prostě neobejdou! Nespoléhejte jen na zář z ohniště. Bodová světla umístěná pod stromy či směrovaná do jezírka vytvoří nádherné noční scenérie. Romantickou atmosféru vytvoříte několika LEDkovými lucernami, které rozmístíte na terase – na zem, okno či na stolek.

Snad nejuniverzálnějším osvětlením je dlouhý světelný řetěz. Můžete ho omotat kolem zábradlí, zavěsit na slunečník či na dřevěné trámy nad stůl. Strop teplých žlutých světel může změnit venkovní terasu v pohádkovou říši pod širým nebem.

Strom s lucernami
Zdroj: Shutterstock

Máte-li u terasy mohutný strom, zkuste girlandu s LEDkovými světýlky omotat kolem kmene. Výsledkem budete okouzleni.

9 Pěstujte ze zbytků

Odřezky ze zeleniny nemusí končit jen v odpadkovém koši. Využijte je! Stačí zřezat jejich vrchní část a uložit je do sklenice s vodou. Mladé zelené lístky můžete nechat vyrůst z několika druhů zeleniny – z mrkve, petržele, bílé ředkvičky, římského salátu, řapíkatého celeru, mladé cibulky či pórku.

Objeví se v průběhu několika dnů, což může být zároveň atraktivní domácí projekt i pro děti. Později je můžete zasadit do půdy, kde budou dále růst. Tento proces lze opakovat víckrát.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů