Zahrada

Dřišťál je nenáročný keř s dekorativními listy i žlutými květy. Jakou péči potřebuje?

Dřišťály jsou nenáročné keře. Dobře odolávají mrazům i znečištěnému městskému ovzduší.

Dřišťál
Zdroj: Shutterstock

V okrasných výsadbách má táto dřevina pevné místo už mnoho let. Vybírat se dá z velkého množství druhů i kultivarů, včetně stálozelených. Opadavé dřišťály jsou nejpoutavější během podzimu, kdy se listy intenzivně zbarvují a jejich barevnost se mění. Rostou pomalu až středně rychle.

Nejznámější z nich je dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii). Jde o přizpůsobivou dřevinu. Ocení ji začínající pěstitelé, ty zkušenější osloví kultivary s netradičním tvarem. Jeho různé kultivary se liší charakterem růstu (kompaktní, nebo rozložitý), barvou listů (purpurová, žlutá, oranžová, zelená), ale i výškou.

Vzrůstově nízké kultivary jsou vhodné pro pěstování ve skalkách a vegetačních nádobách. Středně vysoké se zase pěkně uplatní ve skupinách s jinými dřevinami, v předzahrádkách, v živých plotech, ve větších květinových záhonech. Kromě dekorativních listů se na jaře objevují i žluté květy.

Ty jsou intenzivně navštěvovány včelami, což je další důvod, proč se pro tento keřík rozhodnout. Na podzim se plody zbarví dočervena. Dřišťál Thunbergův výborně reaguje na řez, tvar či velikost keře si můžeme upravit podle svých představ.

Dřišťál s červenými plody
Dřišťál s červenými plody | Zdroj: Shutterstock

Stanoviště

Vyhovuje mu běžná zahradní půda a slunné místo, barva listů je tu intenzivnější. Poroste však i v polostínu. Po dobrém zakořenění snese krátkodobě i sucho.

Výsadba

S neporušeným kořenovým balem jej vysazujeme během celé sezony, avšak nejvhodnější je jarní a raná podzimní výsadba. Místo pěstování předem důkladně připravíme.

Kalendář výsadby a řezu

Výsadba (s kořenovým balem): březen – říjen
Kvetení: květen – červen
Řez: červen – červenec

Péče

Nedávno vysazené jedince pravidelně zavlažujeme, po zakořenění už intenzivní přísun vláhy nevyžadují. Na jaře je můžeme přihnojit vícesložkovým hnojivem. Hustotu, celkovou vitalitu a atraktivitu těchto dřevin podpoříme každoročním řezem. Na nemoci a škůdce netrpí, s výjimkou nevhodného stanoviště, kde se na jejich listech mohou objevit houbové choroby.

Zajímavé kultivary

Dřišťál Thunbergův ‘Golden Rocket’ (Berberis thunbergii)

Přitažlivý kultivar sloupovitého tvaru s listy zlatožluté barvy, která se na podzim mění v ohnivě červenou. Rozzáří záhon, zaujme v předzahrádce nebo i na menším dvoře. Poroste i ve větším květináči. Potřebuje spíše polostín.
v × š: 150 × 60 cm

Dřišťál Thunbergův ‘Harlequin’ (Berberis thunbergii)

Kompaktní kultivar využijeme v menších zahradách, na okraji záhonů či v nádobách. Na purpurových listech se vyskytují nápadné růžové skvrny. Během podzimu se barva listů zintenzivňuje a zviditelňují se i červené plody.
v × š: 100 × 60 cm

Dřišťál Thunbergův ‘Admiration’ (Berberis thunbergii)

Zakrslý kultivar Admiration patří k těm nejkrásnějším. Jeho purpurové listy jsou na okraji žlutozelené. Potřebuje slunné místo, ale ne s celodenním silným sluncem. Vynikne ve skalce, pěstovat se dá i v nádobách. Citlivě reaguje na nadbytek vláhy v půdě.
v × š: 40 × 40 cm

Dřišťál Thunbergův ‘Atropurpurea’ (Berberis thunbergii)

Tradiční a dlouho pěstovaný kultivar se hodí do volně rostoucích i tvarovaných živých plotů. Listy se na podzim pěkně zbarvují. Kvete bohatě a plody krášlí keř i po opadání listů. Dobře snáší sucho.
v × š: 180 × 150 cm

Dřišťál Thunbergův ‘Erecta’ (Berberis thunbergii)

Pozoruhodný sloupovitě rostoucí dřišťál se sytě zelenými listy. Ocení ho pěstitelé, kteří hledají něco málo běžného. Vynikne na dvoře, v předzahrádce či v květináčích. Nesnáší zamokřenou půdu.
v × š: 150 × 50 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů