Zahrada

Rekonstrukce zahrady v České Kanadě. Hlavním úkolem bylo propojit ji s krajinou a zachovat charakteristickou atmosféru

V přenádherné České Kanadě jsme byli přizváni k projektu rekonstrukce venkovské zahrady. Chalupu určenou na víkendové bydlení zdravil v pravidelných intervalech výletní vláček projíždějící kousek za plotem. Hned nám bylo jasné, že základním úkolem bude navrhnout, jak propojit zahradu s krajinou a probudit genia loci skrytého mezi stárnoucími smrky.

Zahrada je plná rostlin a stromů.
Zdroj: Atelier Za Mak, s. r. o.

Inspirací, která napověděla, jak se bude tento zahradní příběh odvíjet, nám byla nejen okolní krajina, ale i postupně se rozrůstající sbírka umění, která je velkou vášní paní majitelky, a samotná chalupa. Při její rekonstrukci totiž architekt propojil jednoduché linie současné architektury s tradičním tvaroslovím venkovské stavby. Pozemek s velikostí zhruba 1500 m² stoupá do mírného svahu a velkorysé sezení pod pergolou v bezprostřední blízkosti domu naznačuje, jak manželský pár s odrostlými dětmi rád tráví svůj volný čas.

Naší zásadou číslo jedna bylo především nepřehánět to s výraznější architekturou. U venkovské stavby je třeba dbát hlavně na poctivé materiály. Tuctovou zámkovou dlažbu možná snesete u městského domu, ale venkovské chalupě už vysloveně škodí. Chce to pevné dřevo, kámen, případně cihly, a když už beton, tak jedině v jeho nejryzejší podobě. Původní laťkový plot byl přesně tím detailem, který jsme samozřejmě chtěli zachovat, abychom místu ponechali původní ráz a příchuť vzpomínek. Kameny, které jsme našli na zahradě, jsme doplnili dalšími, které majitelé obstarali u místních traktoristů.

Plánování venkovských a krajinných zahrad vyžaduje precizní koncept a disciplínu při jeho dodržování.
Plánování venkovských a krajinných zahrad vyžaduje precizní koncept a disciplínu při jeho dodržování. | Zdroj: Atelier Za Mak, s. r. o.

Nenápadnost druhotných staveb

V rámci venkovských staveb je obzvlášť těžké vymyslet novou druhořadou praktickou stavbu tak, aby vypadala dobře a nepůsobila v místě cize. Kůlnu (úložný prostor na kola) jsme proto projektovali maximálně nenápadně, se zelenou střechou. Jednoduchost a architektonická pokora těchto stavbiček se vám vyplatí, a to v kontextu prakticky každého architektonického stylu.

Velkým úkolem pro nás bylo „vytáhnout“ rodinu dále do strmějších částí zahrady. Dvě úrovně pozemku jsme pohodlně propojili velkorysými schody. Kdyby byly úzké a nepohodlné, majitelům by se do zahrady moc nechtělo.

Dvě úrovně pozemku pohodlně propojili velkorysými schody.
Dvě úrovně pozemku pohodlně propojili velkorysými schody. | Zdroj: Atelier Za Mak, s. r. o.

Velké stromy a louka

Přehledný pozemek jsme se rozhodli rozdělit polopropustnou zelení a různé aktivity schovat do zálivů z lučních květin, keříků a stromů. Jsou to právě velké stromy, které zahradu dělají zahradou, a tak jsme namísto uschlých smrků, nešťastně zvolených původním majitelem, vysadili mnoho druhově vhodnějších ovocných stromů a bříz. Remízky a trvalkové záhony doplňuje ve vzdálenější části zahrady louka, další typický prvek venkovských zahrad. I když je neposekaná, místu nesmírně sluší. Dále v zahradě pracujeme kromě trvalkových záhonů i s principem extenzivního trávníku, osivo jsme nechali připravit na míru.

Majitelé sbírají umění, které se stalo jakýmsi kořením této zahrady, v projektu nechybí meditační lavička nebo v remízce schovaná „trucovna“. Toto místo si uchovává a nabízí nesmírnou energii. Stačí vyjít do zahrady.

Architekt vdechne zahradě život, může naplnit představy majitelů, ale skutečnou osobnost zahradě dodají až samotní majitelé.
Architekt vdechne zahradě život, může naplnit představy majitelů, ale skutečnou osobnost zahradě dodají až samotní majitelé. | Zdroj: Atelier Za Mak, s. r. o.

GALERIE

Autor: Renáta Gešvantnerová
Foto: Atelier Za Mak, s. r. o.
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů