Zahrada

Dodržujte tato 3 pravidla a jiřiny bohatě pokvetou až do prvních mrazů

Obrovská rozmanitost odrůd a obzvlášť dlouhé období kvetení. Takové jsou jiřiny. Díky našim třem profesionálním tipům vás budou jejich květy těšit od července až do prvního mrazu.

zalévání jiřin
Zdroj: Shutterstock

Milují slunečné teplé polohy a výživnou půdu. Do nádob jsou vhodné zejména menší odrůdy, větší zase vyniknou ve smíšených záhonech. Jiřiny rostou v průběhu let bujněji a huňatěji, zimní uskladnění jejich hlíz se proto určitě vyplatí.

Pravidlo 1: Správné přezimování

Jiřiny nesnášejí mráz, proto jejich hlízy musíme na zimu uskladnit ve sklepě. Po odkvětu, nejpozději však po prvním nočním mrazu, vyjměte hlízy z půdy, vytřeste z nich zeminu a uložte volně do vzdušných bedýnek. Následně je třeba je přikrýt novinami, aby hlízy tak rychle nevyschly.

Pravidlo 2: Odkvetlé květy

Pokud je budete pravidelně odstraňovat, zabráníte možnému napadení plísněmi v deštivém období, ale zároveň podpoříte tvorbu květin. Odkvetlé stonky odřízněte až po další dobře vyvinutý pár listů. Jiřiny opět vypučí a za několik týdnů také vykvetou.

Stříhání odkvetlých květů jiřin
Zdroj: Shutterstock

Pravidlo 3: Správná zálivka

Jiřiny, které pěstujete v květináčích, jsou náchylné k přemokření. Spíše si poradí s přílišným suchem než nadměrným vlhkem. Proto jim zajistěte drenáž, aby voda odtékala, sypký substrát a zalévejte je teprve tehdy, když substrát vyschne do hloubky několika centimetrů.

Text: Monika Šestinová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů