Zahrada

Přírodní materiály do zahrady: Kámen, dřevo, kov

Zahrada představuje náš druhý domov a zejména v sezóně zde s radostí trávíme velké množství času. Abychom se na zahradě cítili dobře, měla by být vybavená podobně jako byt. Pouze rostlinná složka nestačí. Ostatní prvky jako lavičky, stolky, můstky nebo zahradní plastiky dodají prostoru útulnost a styl.

Hodně vypovídají i o vkusu majitele a v podstatě slouží jako naše vizitka. Současné trendy se hodně orientují ekologickým směrem a vyznačují se návratem k přírodě a přírodním materiálům. To je určitě dobře, při zkrášlování vlastní zahrady bychom vždy měli být šetrní i k přírodě okolo. Přírodní materiály, které jednoznačně vedou, jsou dřevo a kov v mnoha úpravách a podobách. V případě zahradního nábytku je důraz kladen na pohodlí a jednoduché čisté linie. Z barev vede tmavě šedá a modrá.

Jako zajímavé posezení se dá využít i skleníková konstrukce.

ČEMU ZAHRADU PŘIZPŮSOBIT

Zahradní doplňky, stavby a styl bychom vždy měli přizpůsobit konkrétní zahradě. Venkovské zahrady, louky a malé městské zahrádky potřebují jiný přístup než zahrada ve městě. Velmi záleží i na architektuře domu, který zahrada obklopuje. S materiály a jednotlivými prvky to příliš nepřeháníme, jednodušší kombinace vítězí před sbírkou pěkných jednotlivostí. Celá zahrada se může nést v jednom duchu nebo ji rozdělíme do několika tematických celků.

PŘÍRODNÍ MATERIÁLY:

Kámen

Kámen jako přírodní materiál je vhodný téměř do každé zahrady. Můžeme využít krásné kusy jako solitéry, zakomponovat je do výsadby nebo například do skalky. Svůj půvab mají i na sucho ložené zídky, které mohou doplňovat skalničky. Vysazujeme je do spár v kamenech již při stavbě zídky. Nejlepší je použít kámen, který je pro danou lokalitu typický nebo se na vaší zahradě přirozeně vyskytuje. Přírodní kameny příliš nekombinujeme, používáme nejlépe jeden základní druh, případně větší kusy doplníme drtí či štěrkem, který se barevně k základnímu kameni hodí. Pískovec, opuka a břidlice patří k osvědčeným druhům.

Cihly

Cihly představují nesmrtelnou stálici. Objevují se v zahradách po řadu let, typické jsou pro zahrady Anglie nebo Holandska. Jako krásná kulisa pro zahradní výsadbu poslouží pěkná cihlová zeď domu nebo plotu. Z cihel můžeme stavět i dekorační zídky, které slouží k rozdělení a členění zahradního prostoru. Klasická oranžová cihla působí teplým, domácky útulným dojmem. Vedle této klasiky dnes některé firmy nabízejí nádherné cihly v mnoha zajímavých barevných tónech, strukturách a s různými charaktery povrchu. Z cihel se může stavět nejen do výšky, ale i plošně. Jsou perfektním materiálem i na cestičky, obrubníky nebo schody.

Terasa z exotického dřeva – krásně ji doplňují velkolisté trvalky.

Dřevo

Dřevo se objevuje čím dál tím víc i na terasách a balkonech. Dřevěné podlahy jsou krásné a moderní. Na použitý materiál jsou kladeny velké nároky. Dřevo musí být trvanlivé, odolné a dostatečně tvrdé. Hodí se k domům v klasickém i moderním stylu. Vybírat můžeme z domácích i exotických dřevin. K těm nejlepším patří Massaranduba, Teak, IPE, Cumaru, Garapa nebo Merbau. Dřevěné terasy vyžadují pravidelnou údržbu a opakované natírání oleji, aby dřevo nevysychalo a neztrácelo svou barvu. I když po čase podlaha podlehne patině, nevadí, často tím ještě získá na osobité kráse.

Palety

Vedle kvalitního tvrdého dřeva se uplatňuje i recyklace zejména dřevěných palet. Z paletek se dají snadno uvolnit jednotlivá prkna a pak z nich i svépomocí vytvořit jednoduchý nábytek. Křeslo nebo stolek se dá složit i z celých palet, aniž bychom je rozebírali. Pokud máte větší pozemek, ovocný sad nebo louku, budou se paletové lavičky hodit právě sem, třeba pod korunu starého stromu. Zbroušením povrchu prken pásovou bruskou dostane paletka zcela jiný charakter, objeví se barvy i kresba dřeva. Palety se dají využít i v interiéru bytu nebo třeba kavárny.

Velmi pohodlný je také proutěný nebo ratanový nábytek. Moderně působí v šedé barvě, romantickému posezení prospěje bílá a krémová.

ODBORNÍK RADÍ

Daniela Dušková, autorka

Dalším způsobem, jak ztvárnit vlastní zahradu, je stylizovat ji ve smyslu oblíbeného místa nebo krajiny, kterou máme rádi a která nás inspiruje. Často se výborně vytváří malá pouštní zahrada, lesní koutek nebo přímořská zahrada. Zkuste se zamyslet, kde se cítíte dobře a jaká krajina se vám líbí. Podle zvoleného tématu potom výsadbu doladíme odpovídajícími doplňky.

Mořská zahrada

NETRADIČNÍ MATERIÁL

Zapojte fantazii. Kromě klasických materiálů můžete z přírodnin využít kdeco.

  • MECHOVÁ ZVÍŘÁTKA

Pokud chcete do zahrady vnést trochu humoru, můžete ji ozdobit mechovými zvířátky. Z drátů a králíkářského pletiva vytvarujeme libovolný tvar zvířete a vycpeme pevně mechem. Zvířátka je nejlepší umístit do stinné části zahrady nebo k vodní ploše. Aby mech zůstal stále pěkně zelený, měli bychom jej čas od času pokropit.

  • ZAHRADA NEBO PLÁŽ

Do zahrady inspirované pláží a báječnou letní dovolenou určitě přijde písek, valouny, dřevěná plážová lehátka, slunečník a trocha modré barvy. Chybějící moře může připomínat stěna modré barvy. Do takové zahrady se určitě budou hodit suchomilné traviny. Nebojte se použít i skleněné dekorační láhve.

  • STÁVAJÍCÍ STAVBY

Na zahradě si můžeme vyhrát i se stávajícími stavbami, takové posezení pod konstrukcí zahradního skleníčku je perfektní nápad. Doplníme robustním stolem a pohodlnými křesly.

  • RÁKOSOVÉ PRUTY

Jsou pevné a zároveň pružné, dá se s nimi doslova čarovat. Můžeme z nich vytvořit loubí, tunely, různé prolézačky, lavičky, dokonce i zahradní altánek. Pruty řežeme brzy na jaře ještě před tím, než začnou vrby rašit. Proutí svazujeme a splétáme podle potřeby a zapichujeme do vlhké půdy.  Pokud je půda tužší, pomůžeme si rýčem. Zálivka pomůže dobrému zakořenění. Vrbové pruty rychle pustí kořeny a obrazí mladými listy. Mladou zeleň můžeme podle libosti tvarovat nůžkami nebo vyvazovat. Vrbové proutí se hodí do venkovských, přírodně pojatých zahrad i do měst. Ideálně doplní i dětský koutek nebo zahradu a hřiště u mateřské školky.

Text a foto: Daniela Dušková :: Odpovědná redaktorka: Lucia Pristachová Hô-Chí