Zahrada

Novinka pro sečení, orbu i další práce

Rodinná česká společnost DAKR, s. r. o., je známá pro svou snahu realizovat vesměs zcela nové nápady. Z vývoje, který si zajišťuje vlastními kapacitami, často vzejdou nová a originální řešení. Impulzem pro vznik nového stroje přitom mohou být náměty od zákazníků, které firma systematicky sbírá na výstavách, při komunikaci s uživateli, prodejci a z dalších zdrojů.

DAKR tak v minulosti uspěl, když začal vyrábět jednoosé bubnové a diskové sekačky, nebo například přípojnou sedačku s řízenou natáčecí nápravou.

Inovace posilují jméno

„Žádná z těchto novinek nezklamala, naopak díky nim se daří posilovat jméno firmy v České republice i v zahraničí. Rok 2017 byl úspěšným milníkem. Podařilo se nám přijít s novou pohonnou jednotkou Panter FD-5, o který všichni fandové malé komunální a zahradní techniky několik let projevovali vážný zájem, jelikož na trhu chyběl. Jedná se o moderní nosič, který v dané cenové relaci nemá konkurenci, a to především s ohledem na to, kolik různých prací je s ním možné vykonávat. Uplatní se na loukách, polích, či při letním i zimním úklidu chodníků a cest,“ připomíná jednatel firmy DAKR Ing. Karel Dančák.

Pohonná jednotka Panter FD-5 je multifunkční dvouosý, tedy čtyřkolový, nosič, chcete-li malotraktor, který umožňuje připojení různých pracovních nástavců, které jsou kompatibilní se dalšími stroji DAKR Panter. FD-5 je kompaktní, stabilní a vyznačuje se minimálními nároky na údržbu. Proto je určený pro široké spektrum uživatelů. Obsluha má k dispozici 15 koní výkonu, které naplno vždy využije, neboť hydrostatická převodovka umožní rychlost pojezdu regulovat plynule v rozmezí 0 až 10 km/h. Dobrou trakci pak jistí manuálně ovládaná uzávěrka diferenciálu.

Zajímavá technická řešení

Specialitou nové „efdépětky“ je přídavný chladicí systém s čerpadlem, který udržuje olej v hydropřevodovce na provozní teplotě, a to i při větších a déle trvajících zátěžích, jako je například orba, převážení nákladu, ale také sečení a mulčování v náročném, kopcovitém terénu. Díky tomuto technickému řešení se povedlo rozšířit oblast použití hydrostatických převodovek pro aplikace, u nichž by jinak pravděpodobně docházelo k přehřívání oleje. Použitá hydrostatická převodovka TuffTorq K62 umožní i v zátěži plynule měnit rychlost, což je v porovnání s mechanickými převody mnohem komfortnější.

Dalším pozoruhodným příkladem promyšlené konstrukce tohoto stroje je řešení předního závěsu s více klouby a systémem nadlehčení přes sestavu nastavitelných pružin. Čelně upnuté pracovní nářadí klade při překonávání terénních nerovností výrazně nižší odpor, než je tomu u doposud známých systémů. Všechny čelní nástavce proto bez zadrhávání kopírují terén, tak zvaně plavou. Díky tomu naši konstruktéři výrazně snížili i nároky na trakční sílu malotraktoru, což má pozitivní dopad na plynulost jízdy, namáhání rámu i spotřebu. S ohledem na výběr předního nářadí a zejména jeho hmotnost lze předepínacím šroubem zajistit optimální míru nadlehčení. Je tak možné snížit sílu, kterou obsluha musí vynaložit pro zdvihání pracovního nástavce například při přejezdu.

Trefa do vkusu klientů

Panter FD-5 navazuje na zákazníky ověřenou řadu stavebnicových pohonných jednotek Panter. Nová pohonná jednotka díky tomu ihned disponuje širokou škálou vyzkoušených pracovních nástavců.

Se strojem FD-5 lze vykonávat následující činnosti: bubnové a diskové sečení, obracení a hrabání sena, nožové a cepákové mulčování, provzdušňování trávníků, převážení nákladů, zametání nečistot se sběrem, frézování a odhrnování sněhu, rozmetání soli a umělých hnojiv, orba, vláčení a kypření půdy, vyorávání brambor.

ZDROJ: PR článek společnosti DAKR spol. s r. o.