Zahrada

Rozrazil: Přizpůsobivá trvalka, které nevadí větrné stanoviště a odolá i mrazům

Tyto bohatě kvetoucí něžné trvalky jsou nenáročné na pěstování, a tak mohou být spolehlivou součástí moderních i venkovských trvalkových záhonů.

Rozrazil
Zdroj: Shutterstock

Rod rozrazil (Veronica)

Je poměrně rozsáhlý a několik druhů roste přirozeně v naší přírodě, odkud semínka vítr často zavane do zahrádek. Jde o přizpůsobivé plazivé až vyšší trvalky.

Šlechtěné odrůdy pěstujeme pro květy, které se objevují od května do června, ale i pro pěkné, svěže působící olistění. Kromě volné půdy se dají pěstovat ve vegetačních nádobách, a to buď samostatně, nebo v kombinovaných výsadbách.

Květy vyrůstají podle druhu jednotlivě, nebo jsou uspořádány v soukvětích. Na ideálních stanovištích vytvářejí rozrazily hustě olistěné trsy a každoročně potěší záplavou květů. Suchá souplodí středně vysokých a vyšších druhů jsou ozdobou záhonů během zimního období.

Průběžně přibývají nové odrůdy, které charakterizují atraktivnější květy. Nejčastěji jsou v různých odstínech modré, ale součástí sortimentu jsou i odrůdy s bílými, fialovými nebo růžovými květy.

Stanoviště

Rozrazily potřebují slunná místa, v polostínu málo kvetou a ve stínu se jim nedaří vůbec. Vyhovuje jim běžná propustná a přiměřeně vlhká, ne příliš suchá zahradní půda. Neměla by tedy déle prosychat a nesmí být ani smáčená. Nemusí být příliš výživná, protože rozrazily tolerují i nižší obsah živin. Nevadí jim ani větrné stanoviště a jejich předností je výborná odolnost proti mrazu.

Rozrazil na slunečném místě v zahradě
Zdroj: Shutterstock

Kalendář výsadby, kvetení a množení

Výsadba s koř. balem: březen – září
Kvetení: květen – červen
Množení dělením: červen – září

Výsadba

Hlavním obdobím výsadby je jaro. Sadit s neporušeným kořenovým balem se dají i kvetoucí jedinci. Důležité je nezapomínat na jejich pravidelnější zavlažování. Brzy na jaře nebo na podzim můžeme dělit starší trsy a takto si je rozmnožit.

Aby byl porost rozrazilů atraktivnější a v kombinovaném záhoně vynikly, vysazujeme do skupiny více kusů z jednoho druhu nebo odrůdy. Při umísťování do záhonů zohledňujeme výšku a šířku růstu.

Péče

Každoročně brzy na jaře můžeme kolem rozrostlých jedinců rozsypat prosetý kompost. Nutný je i přísun vláhy, hlavně během sušších a teplejších dnů. Jednou za tři až čtyři roky je třeba trsy středně vysokých a vyšších druhů rozdělit, čímž je „zmladíme“. Suché nadzemní části nestříháme na podzim, ale až brzy na jaře. Rozrazily netrpí nemocemi ani škůdci.

5 druhů do vaší zahrady

Galerie

Rozrazil plazivý (Veronica repens)

Tento odolný, půdopokryvný a rychle rostoucí druh s jednoduchými světle modrými květy může na slunných místech s výživnou a mírně vlhkou půdou nahradit trávník. Roste i ve skalkách a květinových zídkách, u schodů a mezi nášlapnými deskami.
v. × š.: 10 × 20 cm

Rozrazil hořcovitý (Veronica gentianoides)

Atraktivní středně vysoký druh se světle modrými květy potřebuje dostatek slunce a vlhčí půdu. Vynikne v květinových záhonech, v přírodních výsadbách a u jezírek. Vhodné je soustředit spolu více rostlin.
v. × š.: 50 × 30 cm

Rozrazil klasnatý (Veronica spicata)

Bohatě kvetoucí druh s několika pěkně kvetoucími odrůdami mívá nejčastěji sytě růžové nebo fialové květy. Po odkvětu a ořezání zbytků květů rozkvete ještě jednou. Uplatní se v moderních zahradách a v nádobách.
v. × š.: 45 × 30 cm

Rozrazil šedý (Veronica incana)

Jde o oblíbený a často pěstovaný nižší druh s modrými květy uspořádanými v soukvětích a se zajímavými stříbřitými listy. Hodí se do skalek a květinových zídek.
v. × š.: 40 × 30 cm

Rozrazil rakouský (Veronica austriaca)

Vytváří souvislé nižší porosty. Každoročně bohatě kvete sytě modrými květy. Potřebuje dostatek slunce, zásaditou až neutrální půdu. Rozroste se ve skalkách, ve štěrkových záhonech a v květinových zídkách.
v. × š.: 30 × 30 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů