Zahrada

Jak si vyrobit chodník za domem

Pokud máte novostavbu, tento problém dobře znáte – na jedné straně je za domem povinný odstup 2 m. Pokud z této šířky odpočítáte drenáž budovy, zůstává žalostně málo na jakékoli zahradní řešení.

chodník za domem

Kontrolní seznam

Materiál

 • říční štěrk
 • tkaná geotextilie
 • podkladový makadam
 • plastové obrubníky
 • plastové klíny na obrubníky
 • betonová dlažba

Nářadí

 • kovové kolíky
 • rýč
 • lopata
 • hrábě
 • kladivo
 • rukavice
 • metr
 • vodováha

Postup práce

1 Budoucí chodník si nejdříve vyměříme a vytyčíme kovovými kolíky. Pokud nemáme dost zbylé dlažby, šířku chodníku vytyčíme podle šířky dlaždic.

zahradní chodník

2 Ukladání nasucho
Celý chodník si můžeme vyložit dlaždicemi předem. Odzkoušíme si ideální rozestupy a zjistíme, zda je dlažby dost.

zahradní chodník

3 Podloží
Dlaždice odklopíme a v závislosti na předcházejícím měření zpod nich vyjmeme zeminu na lůžko z jemného makadamu v tloušťce 3 cm.

zahradní chodník

4 Plastový obrubník
Vyrovnané podloží vytyčíme plastovým obrubníkem, jaký se používá na oddělení záhonů od trávníku. Obrubník nefixujeme nastálo.

zahradní chodník

5 Tkaná geotextilie
Na vyrovnané podloží klademe tkanou geotextilii, která zabrání, aby nám v chodníku časem prorůstal plevel. Fixujeme ji obrubníkem.

zahradní chodník

6 Položení
Na geotextilii poklademe dlaždice, abychom mohli v dalším kroku zafixovat obrubník a geotextilii. Ověříme si přitom rozestupy a výšky.

zahradní chodník

7 Fixování obrubníku
Nyní můžeme definitivně zafixovat obrubník plastovými klíny tak, aby co nejtěsněji přiléhal k dlaždicím.

zahradní chodník

8 Sypání podloží
Dlaždice odklopíme a po celé délce chodníku nasypeme podloží z jemného makadamu, minimálně však do výšky cca 3 cm.

zahradní chodník

9 Zafixování
Na připravené lůžko dlaždice definitivně položíme a zafixujeme. Měly by do chodníku sednout jako ulité. Průběžně kontrolujeme spád.

zahradní chodník

10 Zásyp
Mezi uložené dlaždice nasypeme říční štěrk se stejnou frakcí, jaká je použita v drenáži budovy. Zásyp dorovnáme na úroveň drenáže.

zahradní chodník

Dobré rady

Problémové místo

Úzký dlouhý prostor za domem je doslova ztracená půda a nevyužité místo. Mnozí si tam ukládají dřevo do krbu či používají „hluchý“ prostor jako skladiště materiálu. Někteří se snaží i zde pěstovat rostliny, dokonce trávník. Na místě dlouhém i desítky metrů, úzkém něco přes 1,5 m a často i trvale zastíněném však takováto snaha často ztroskotává. Každopádně, tento prostor by měl být vždy průchodný.

Dlažbový chodník

Využít zbytkový materiál, jako jsou betonové dlaždice z vjezdu na pozemek, je to nejefektivnější řešení. Tím, že chodník dáme do výšky obrubníků drenáže budovy, docílíme širší pochozí plochy chodníku a využijeme i štěrkovou drenáž, která ubírá místo. Dvoumetrový odstup tak můžeme podélně rozdělit na chodník, který s šířkou drenáže dosáhne téměř 1 m a stává se tak komfortně průchodným i pro kolečko, navíc zůstane 1 m široký pás, kam můžeme zasadit produkční rostliny. Například maliny, ostružiny či borůvky.

Bez pojivového materiálu

Chodník dokážeme vybudovat i bez betonování, takže údržba ani případná demontáž není žádný problém. Chodník je jednoduchý na realizaci, flexibilní a demontovatelný. Prasklá dlažba se dá snadno vyměnit za jinou. Spolu s drenáží domu snadno a rychle vytvoříme pevnou a stabilní pochozí plochu po celé délce budovy na problémovém místě za domem.

Nás tip
Už při plánování myslíme na to, že dlaždice budou nakonec na úrovni betonového obrubníku a v rovině mírně klopené směrem od budovy.

Text: Martin Čurda
Foto: František Laššák