Zahrada

Jak Petr Rychlý k růžím přišel

V květnu letošního roku jsme natáčeli v Divadle na Fidlovačce pořad, ve které si moji přátelé zavzpomínali na léta naší spolupráce. Účast přijali dlouholetí spolupracovníci Receptáře, ale i kolegové zpěváci, moderátoři, herci, baviči a nechyběl ani sám Karel Gott. Přišli i moji sousedé – herec z Fidlovačky Petr Rychlý a její ředitel Tomáš Töpfer.

Položili jsme tenkrát divákům jednu hádanku: Zalévá Karel Gott ve svojí zdravici růže anebo trpaslíka? Odměnou za správnou odpověď byl zahradní traktor. Když jsme vyhlášení telefonické soutěže chtěli natočit, napadlo mě, že bychom mohli diváky trochu poplést, že to vyhlásíme s růžemi, když mistr zalévá trpaslíka. A domluvili jsme se s moderátorem zábavného večera Petrem Rychlým, že to uděláme u jeho domu. Známý pěstitel růží Václav Macháček z Kunratic sem přivezl k tomu účelu pár půdopokryvných růží v kontejnerech. Vyprávěl nám, že kvetou hodně dlouho a nemají žádné choroby ani škůdce. Růže jsme zasadili a Petr Rychlý se do nich zamiloval. Kvetly až do podzimu, ale chtělo by to osázet celý záhon! A tak vznikla reportáž o výsadbě půdopokryvných růží u Rychlých. Václav Macháček v ní vysvětlil, že růže se musí z těch kontejnerů vyjmout, v nich by napříště už jen živořily. Ze záhonu odstranit drny, zrýt, přidat kompost a teprve pak sázet. Teď na podzim se vyplatí používat k výsadbě prostokořené růže bez kontejnerů. Netřeba hnojit, to si necháme až na jaro. Ale je nutné keříky pořádně zalít a zálivku radši ještě do zámrazu zopakovat. A pro jistotu na zimu přikrýt čerstvě vysázené růže chvojím. A vy už teď víte jak Petr Rychlý k půdopokryvným růžím přišel.

Text k foto:

Jedna z kontejnerovaných růžiček bujně nerostla a Václav Macháček s nůžkami v ruce vysvětlil Petrovi Rychlému, že napříště musí vystřihnout planý výhon, který růži v růstu zabrzdil.

Článek z RPN č. 12/2011