Zahrada

Předpěstování zeleniny a květin je v plném proudu aneb 10 tipů, jak při výsevu nepochybit

Vysévání je hlavním způsobem rozmnožování zeleniny a květin. Pokud budete postupovat podle těchto pokynů, úspěšnému pěstování už nic nestojí v cestě.

první výsevy zeleniny
Zdroj: Shutterstock

1 Semenáčky včas vyjednoťte

Vzešlé semenáčky v pěstitelských miskách je třeba včas vyjednotit, jinak budou co nevidět vzájemně soutěžit o světlo a živiny. V zásadě platí, že čím dříve jsou mladé rostlinky vyjednocené, tím kratší přestávku budou mít v růstu.

Ideální čas na jednocení je, když se rostlinkám vytvoří tři až čtyři klíční lístky. Opatrně uchopte mladou rostlinu mezi prsty za vrch listů a pomocí speciální pinzety zvedněte kořínky ze substrátu. Rostlinku ihned přeneste do připravené nádoby se zahradním substrátem a udržujte ho stále vlhký.

2 Tlumené klíčení

Některé druhy klíčí jen po působení mrazu a chladu. Tyto druhy vyžadují teplotu 0–5 °C několik týdnů. Sem patří: javor, kdoulovec, lilie, tulipány, petrklíče. Silný mráz na přerušení klidu semen potřebují hořec (Gentiana), čemeřice (Helleborus) a jiné. Jednotlivé druhy této skupiny rostlin se vysévají už na podzim a přezimují ve volné půdě.

Zálivka osiva pomocí rozprašovače
Zdroj: Shutterstock

3 Osivo správně zalijte

Drobná semínka některých rostlin jsou často tak lehká, že tíha zálivkové vody je dostatečná na to, aby je z půdy zdvihla a odplavila. Výsevy byste proto měli zalévat pomalu konvičkou skrz jemnou sprchovou hlavici nebo pomocí rozprašovače.

Taktéž je třeba před zálivkou zasetá semínka zatlačit do substrátu pomocí dřevěné desky a jemně je zatížit přesátým pískem. Takto zalité výsevy zakryjte průhledným krytem a každý den kontrolujte vlhkost půdy. Semena totiž nesmí při klíčení vyschnout.

4 Klíčení na světle, nebo ve tmě?

Při klíčení má kromě vlhkosti a tepla rozhodující úlohu světlo. Zatímco některé druhy bezpodmínečně potřebují na klíčení světlo, jiné klíčí jen ve tmě. Ve většině případů naštěstí platí pravidlo: drobná semínka, jako má například mrkev, salát, zvonky či šalvěj, se vysévají mělce (klíčí na světle) a větší osivo, jako má například kukuřice nebo černuška, zase o něco hlouběji (klíčí ve tmě).

5 Vysévání pomocí písku

Když jsou semínka příliš malá, můžete je smíchat s pískem, a takto vysévat. Vyhnete se tak nepravidelnému rozmístění semen, které může nastat při plošném vysévání. Navíc díky písku na tmavé půdě snáze zkontrolujete rozložení výsevu.

6 Výsevným substrátem podpoříte růst kořínků

Na vysévání do výsevných misek či sadbovačů byste měli použít jen speciální substrát určený na vysévání nebo předpěstování. Takové substráty na rozdíl od běžné zeminy neobsahují žádné živiny. Mladé klíčící rostlinky je tak musí aktivně hledat.

Mladá rostlina
Zdroj: Shutterstock

Během tohoto procesu vyvíjejí silné kořínky, aby si splnily svoje nutriční potřeby. Po několika týdnech budou však už potřebovat pravidelný přísun živin, aby mohly dále růst.

7 Výsevné disky a pásy

Výsevné disky jsou velmi oblíbené na pěstování kuchyňských bylinek, zatímco vý­sevné pásky s mrkví, salátem či letničkami se používají na vysévání venku na záhoně. Jejich výhodou je, že semena jsou rovnoměrně rozmístěná ve speciálním papíru vyrobeném z přírodních surovin, který se v půdě rychle rozpadne.

Důležité však je, aby tyto výsevné pomůcky měly dobrý kontakt s půdou a aby nevysychaly. Z tohoto důvodu musíte disky i pásky ihned po vložení do půdy navlhčit, a nakonec zeminu dobře utlačit.

8 Nevysévejte příliš brzy

Pokud nemáte skleník či zimní zahrádku, neměli byste s předpěstováním zeleniny a květin začínat příliš brzy. Na okenním parapetu je intenzita světla na pěstování silných sazenic sotva dostačující před začátkem března.

Malé semenáčky mají při nedostatku světla tendenci stárnout. Při hledání dostatečného světla vytvářejí tenké výhonky s malými žlutými lístky. Problémům se dá vyhnout přisvětlováním umělým světlem nebo výrazně nižší teplotou okolí. V nevytápěných sklenících bez dosahu mrazů se doporučuje setba před polovinou února.

Výsevy v rozestupech
Zdroj: Shutterstock

9 Dávejte pozor na vzdálenosti

Pomocí nataženého provázku dodržíte nejen doporučenou vzdálenost mezi řádky, ale zelenina, která roste přesně v řádcích, jednoduše v záhoně lépe vypadá. Správně dodržené rozestupy jsou zejména předpokladem zdravého vývoje rostlin.

10 Preferujte zeleninu a květiny

V tomto období je možné předpěstovat sazeničky všech druhů zeleniny, které mají dlouhý čas klíčení. Podobně jsou na tom i některé balkónové letničky, jako například muškáty. Předpěstovat se vyplatí i rostliny, jejichž sazeničky ohrožují v záhoně slimáci.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů