Zahrada

Novinky v nabídce osiv plodové zeleniny MoravoSeed

Plodová zelenina patří k nejdůležitějším a také nejoblíbenějším druhům zeleniny. Zahrnuje druhy a odrůdy vhodné k přímému konzumu, přípravě sezónních jídel, ale také ke konzervaci či mražení. Dovolujeme si vám představit několik paprik, k jejichž vysetí je už nejvyšší čas, a také několik typů tvarově, barevně a především chuťově zajímavých rajčat.

Paprika THALIA F1
Zdroj: MoravoSeed

Paprika ORAHORN je raná odrůda oranžového beraního rohu s úzkými tenkostěnnými plody. Je určená pro pěstování na poli i ve skleníku k následnému nakládání celých plodů. Vhodně se barevně doplňuje s odrůdou REDHORN s červenými plody. Zavařené plody jsou potom skvělou přísadou na pizzu nebo přílohou k nejrůznějším gulášům.

YALA a RELA jsou odrůdy tzv. „baby“ neboli mini-papriky s malými žlutými a červenými lichoběžníkovitými plody o délce 8–10 cm a šířce 3–4 cm. Na jedné rostlině dozrává 50–70 sladkých plodů se silnou dužninou. Při společném pěstování mohou působit i velmi dekorativně, zvláště při pěstování v nádobách.

Papriky RELA a YELA
Papriky RELA a YELA | Zdroj: MoravoSeed

THALIA F1 je poloraná odrůda sladké papriky s dlouhými, žlutými, úzce trojúhelníkovitými plody o délce 20–23 cm a šířce 4–5,5 cm. Je určená přednostně pro pěstování v krytech. Plody jsou před dozráním středně zelené, ve zralosti sytě žluté s vysokým leskem. Vyniká zejména příjemně nasládlou chutí a vysokým výnosem plodů.

NELA F1 je raná hybridní odrůda s kvadratickými plody o průměrné hmotnosti 200 gramů. Je určena pro pěstování v krytech a v teplejších oblastech běžně i na poli. V technologické zralosti je barva zelenavě bílá, v botanické zralosti červená. Vzhledem ke své ranosti je využívána pro první sklizně zelenavě bílých plodů s příjemnou šťavnatou chutí.

Rajče DELIKANO F1 je raná výnosná tyčková odrůda lahůdkového rajčete. Červené plody jsou menší, podlouhlého tvaru o délce 5–7 cm a hmotnosti 40 gramů. Vynikají silnou dužninou, výbornou nasládlou příjemnou chutí a jemnou konzistencí. Plody jsou určené pro přímý konzum. Již během prvních pěstitelských zkoušek si tato odrůda získala oblibu u profesionálů i drobných pěstitelů.

Rajče Delikano F1 a paprika beraní roh Orahorn
Rajče Delikano F1 a paprika beraní roh Orahorn | Zdroj: MoravoSeed

SANMARO F1 je poloraná hybridní tyčková odrůda typu San Marzano s podlouhlými sladkými a masitými plody o délce 8–12 cm, určenými k přímé konzumaci, ale také k sušení a nakládání v oleji s bylinkami. Sušení lze provádět v běžných sušičkách na ovoce, ale gurmáni nedají dopustit na klasické sušení na letním slunci.

ORANO F1 je raná hybridní odrůda tyčkového koktejlového rajčete s kulatými plody o hmotnosti 30–40 g. Na jednom vijanu dozrává 12–14 sladkých plodů. Oranžová barva plodů přímo vyzývá k barevným kombinacím zeleninových salátů a obložených mís za pomocí dalších barevných variant rajčat, papriky a listových salátů.

Rajče tyčkové na pole Sanmaro F1 a BLACKBALL
Zdroj: MoravoSeed

ROSELADY F1 je poloraná hybridní odrůda semideterminantního rajčete s nižším růstem a velkými narůžovělými plody se silnou dužninou. Na jednom vijanu dozrává 6–7 vyrovnaných plodů o hmotnosti přibližně 150 gramů. Plátky rajčat lze využít při přípravě hamburgerů nebo do rozkrojených kulatých císařských housek – kaiserek v jednoduché, ale osvědčené kombinaci s máslem, kvalitní šunkou a tvrdým sýrem.

Závěrem zmíníme netradiční odrůdu opravdu černého rajčete s jasně červenou dužninou. BLACKBALL je tyčkové rajče s vijany o 8–10 plodech hmotnosti 60–70 gramů. Vzhledem k tmavé barvě plodů během celé doby růstu poznáme zralost podle jemného žíhání na „špičce“ plodu, které se postupně zbarví do červeného nádechu. Druhým ukazatelem zralosti je zaměkání plodů.

Zveme vás na naši stránku www.moravoseed.cz, kde objevíte spoustu dalších skvělých odrůd všech důležitých zelenin. Zároveň si můžete jejich osiva i nakoupit.

www.moravoseed.cz

Martin Kratochvíl

ZDROJ: PR článek společnosti MoravoSeed