Zahrada

MoravoSeed – osiva s tradicí od roku 1991

Jaro je sice ještě daleko, ale všichni, kteří si sami pěstují nejrůznější plodiny, vždy od přelomu roku spřádají plány na letošní výsevy a výsadby. Je přitom jedno, zda se jedná o klasické zahrádky, vyvýšené záhony a skleníky nebo jen malé balkony a terasy s omezenými možnostmi.

Salát ledový DEREL
Zdroj: MORAVOSEED CZ a.s.

Nabídka nejrůznějších osiv je dnes dostupná pro všechny pěstitele. Abychom zjednodušili výběr v nepřeberném množství variant, přinášíme výběr nejúspěšnějších novinek i osvědčených odrůd odzkoušených zahrádkáři.

Mezi jednu z prvních zelenin, které předpěstováváme, jsou celery díky jejich delší době klíčivosti a předpěstování. Ideální doba pro výsev je leden, ale ještě během února můžeme vysévat rané odrůdy bulvových celerů.

ASTERIX F1 je právě díky vegetační době 130 dnů od výsadby stále vhodný k aktuálním výsevům až do konce února. Jeho bulvy dorůstají do větší velikosti a dá se sklízet s celý i s natí již za 90 dnů od sázení.

Celer bulvový ASTERIX F1
Celer bulvový ASTERIX F1 | Zdroj: MORAVOSEED CZ a.s.

Termín výsadby volíme pečlivě, aby nedošlo k podchlazení sadby, tzv. jarovizaci a následnému nežádoucímu vybíhání do květu. Teplota nesmí poklesnout pod 5°C a to platí i při otužování sazenic ještě v sadbovačích.

Únor je ideálním obdobím pro výsadbu paprik, které jsou oblíbené mezi zahrádkáři a jejich pěstování se neustále rozšiřuje, stejně jako jejich sortiment. MoravoSeed udržuje v současnosti přes 60 odrůd paprik a z toho je 36 zařazeno v HOBBY sérii v malých barevných sáčcích. Ostatní jsou dostupné v kategoriích Volně vážené osivo nebo Balení pro profesionály, určených pro větší pěstitele.

Podle způsobu pěstování vybíráme i vhodné odrůdy. Většinu lze pěstovat ve sklenících a fóliovnících, včetně odrůd, určených primárně na pole. Polní papriky jsou převážně ranější a jejich rostliny stabilnější, takže lépe zvládají venkovní povětrnostní vlivy.

Paprika do foliovniku TONGUA F1
Paprika do foliovniku TONGUA F1 | Zdroj: MORAVOSEED CZ a.s.

Z novinek určených do skleníků stojí za vyzkoušení TONGUA F1 s jasně červenými úzkými a dlouhými plody o délce 25 – 35 cm a hlavně podmanivou sladkou chutí. Milovníkům pikantních jídel by neměla uniknout odrůda pálivého kozího rohu HARRIET s typicky hladkými, úzce trojúhelníkovitými plody které se dají sklízet už v žluto-zelené barvě v botanické zralosti, ale jejich síla vynikne při dozrání do červené barvy, kdy je obsah capsaicinu na dostatečně ostrých 10 – 30 tis. SHU.

Zajímavostí je novinka mini papriky RELA, která získává oblibu díky vysokému výnosu menších červených plodů o délce 8 – 10 cm a příjemné nasládlé chuti k využití jako svačinková paprika ve formě přílohy do svačinových krabiček. Její výhodou je také možnost univerzálního pěstování, včetně možnosti umístění na balkony a terasy v nádobách od 15 l. Z jedné rostliny lze potom sklidit 50-70 chutných papriček.

Paprika mini RELA
Paprika mini RELA | Zdroj: MORAVOSEED CZ a.s.

Další plodinou, kterou lze vysévat během února a dále pak od března ve všech formách je salát. Mezi první odrůdy vhodné k časným výsevům od ledna i dříve až do konce února je APOLLO s menší hlávkou o hmotnosti 100 – 150 g, na řezu s zelenožlutou barvou a křehkými listy, které oceníme jako první vydatnou sklizeň listové zeleniny.

Apollo je typicky jarní salát pro studené rychlení v nevytápěných sklenících a pařeništích. Pro celoroční pěstování je potom určen hlávkový salát ADINAL s rezistencí proti plísni salátové a virové mozaice salátu.

Salát hlávkový Apollo
Salát hlávkový Apollo | Zdroj: MORAVOSEED CZ a.s.

Z ledových salátů vyniká jedinečná novinka červeného ledového salátu DEREL s vysokým obsahem zdraví prospěšného antokyanu. Pro jarní a podzimní pěstování potom můžeme volit nový římský salát GALBA s delšími červenými listy, které lze sklízet i postupným česání a výborně se hodí do rozkrojených svačinových baget.

Kompletní sortiment osiv zelenin, květin, léčivých a aromatických rostlin je dostupný na www.moravoseed.cz

Logo MoravoSeed
Zdroj: MORAVOSEED CZ a.s.

ZDROJ: PR článek společnosti MORAVOSEED CZ a.s.