Zahrada

7 dobrých rad, jak správně vybrat ovocný stromek

Sezóna výsadby ovocných stromků je opět zde. Poradíme vám, jak při jejich výběru neudělat chybu.

sběr jablek

1 Zvažte, co chcete

Ovocné stromy jsou trvalé kultury, na jednom místě je pěstujeme dlouhá léta, dokonce desetiletí. Proto je důležité důkladně zvážit, co konkrétně chcete pěstovat. Stromy a keře nesaďte bezhlavě, předem si promyslete, kolik a čeho chcete vypěstovat. Později se totiž může stát, že nebudete vědět, co s úrodou, nebo budete mít některého druhu nadbytek a jiného nedostatek.

2 Odrůdy pro danou oblast

Každá odrůda se vyznačuje geneticky podmíněnými vlastnostmi, které ji předurčují k pěstování v určitých polohách a naopak limitují pro polohy jiné. Proto, hlavně pokud bydlíte ve středních či severních pěstitelských regionech nebo speciálních pěstitelských polohách, zjistěte si předem, kterým odrůdám se v takovýchto podmínkách daří. A týká se to nejen odrůd, ale i druhů samotných.

ovocný sad

3 Přihlížejte k odolnosti

Odolnost odrůd je dnes velmi důležitý faktor výběru. Na trhu existuje velké množství odrůd rezistentních vůči nosným chorobám. A právě tyto byste měli při výběru upřednostňovat. Například pro dva kilogramy plodů je nesmysl stříkat stromek angreštu proti americkému padlí, když jsou dnes na trhu dostupné desítky kvalitních odrůd odolných vůči této chorobě.

4 Výběr vhodné podnože

Už před koupí se rozhodněte, v jakém pěstitelském tvaru budete stromy pěstovat. Na tomto základě se totiž vybírá podnož. Pro stromky, které plánujete pěstovat v klasických korunkových tvarech, vyberte výpěstky na silnějších podnožích. Naopak pro intenzivněji zahuštěné výsadby vyberte výpěstky na slaběji rostoucích vegetativních podnožích.

5 Pozor na opylovací poměry

Toto je velmi často zanedbávaný krok vedoucí k tomu, že léta pěstujete stromy bez jakékoli úrody. Mnohé ovocné druhy jsou vysloveně cizosprašné, a proto předem vybírejte odrůdy vzájemně se opylující. Pokud chcete z určitého druhu do své zahrady pouze jeden strom, sáhněte do portfolia samosprašných odrůd. Pokud daný druh samosprašnými odrůdami nedisponuje, je nezbytné vysadit alespoň dvě různé odrůdy nebo si pomoci jinak – přeroubovat pár větví či přemluvit souseda k pěstování kompatibilní odrůdy.

6 Jen certifikovaný materiál

Do zahrady vysazujte zásadně certifikovaný materiál, který prošel stanovenými rostlino-lékařskými kontrolami. Takovýmto výsadbovým materiálem disponují prakticky všechny oficiální ovocné školky, zahradní centra a certifikovaní prodejci. Všichni jsou pravidelně kontrolovaní příslušnými úřady. Vyhněte se necertifikovanému materiálu. Je sice lákavé vysadit si levný výpěstek od místního zahrádkáře nebo stromek, který vám daroval laskavý strýček, často jsou však právě tyto výpěstky zdrojem nebezpečných nákaz. A pro ušetření několika korun je škoda infikovat si zahradu.

různe odrůdy ovocných stromů

7 Pozor na zdravotní stav

Pokud kupujete stromky v zahradním centru, důkladně zkontrolujte jejich zdravotní stav. Výpěstky, které se tam dostávají, už sice kontrolou prošly, o čemž svědčí i oficiální úřední návěsky na nich, ale něco se mohlo stát cestou, při vykládání nebo během doby, kterou stromky tráví ve školce. Zdravé výpěstky by měly být mechanicky nepoškozené, nenapadené chorobami a škůdci, s dobře vyvinutým kořenovým systémem a jejich kůra by měla být pevně napnutá.

Přečtěte si také: Plánujete kácení stromů? Na co byste určitě neměli zapomenout?

Tipy na závěr

Plán výsadby archivujte

Vypracovaný a zrealizovaný plán výsadby si odložte a archivujte, může se hodit. Po pár letech například vyhyne strom, který se vzájemně opyloval s jiným, a vy nebudete vědět, čím ho při opětovné koupi nahradit. Nebo pes zničí jednu ze sazenic rakytníku a vy nebudete tušit, zda to nebyl právě opylovač. Myslíte si, že si to zapamatujete? Věřte, že ne. Rozhodně to za tu chvilku času stojí a v dnešní počítačové době je to záležitost jednoho malého souboru.

Koupě na internetu

Pokud sáhnete po nabídce některého internetového obchodu, ani v takovémto případě nemusíte kupovat zajíce v pytli. Kupujte od firem, se kterými už máte z minulosti dobré zkušenosti. Pokud takové nemáte, zeptejte se známých, případně si vyhledejte reference na internetu. U zásilkového obchodu speciálně platí, že to nejlevnější nemusí být současně nejlepší, proto se spíše než cenou řiďte referencemi.

Dejte šanci i starým odrůdám

Na trhu jsou dnes stovky odrůd a každý rok přináší nové. Vedle novinek se postupně vytrácejí některé starší odrůdy, a to často i neprávem. Proto pokud disponujete dostatečným prostorem, dopřejte zahradě vedle nejnovějších trendů i závan historie a nostalgie a vysaďte do ní jednu či více starších odrůd. Kromě potěšení z nich tak přispějete k zachování této části kulturního dědictví pro budoucí generace.

stará odrůda jabloně


Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s.r.o., Levice
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Zahrada prima nápadů