Poradna Zahrada

Jak se zbavit břečťanu

Dotaz: Chtěla bych poradit, jak se zbavit břečťanu. Koupili jsme chalupu, kde předešlí majitelé pěstovali břečťan. Myslím, že poslední roky už neměli sílu a tak se břečťan rozlezl všude. Nárust je opravdu hustý.

břečťan

Dobrý den, narazila jsem na internetu na Vaši poradnu. Chtěla bych poradit, jak se zbavit břečťanu. Koupili jsme chalupu, kde předešlí majitelé pěstovali břečťan. Myslím, že poslední roky už neměli sílu a tak se břečťan rozlezl všude viz. foto. Nárust je opravdu hustý, místy až 30 cm od stěny, některé větve jsou až 7 cm silné a kolikrát nevíme, kde má břečťan začátek a kde konec. Celkový vzhled je neupravený.
Děkuji předem, Martina

břečťan

Likvidace břečťanu

Břečťan se likviduje obtížně. V případě naší tazatelky doporučujeme postupně odstranit narostlé letorosty. Ponechat jen asi 5 cm vysokou nadzemní část kmínku a čerstvý řez natřít účinným neředěným herbicidem – vhodný je především Garlon.

Odpověděli: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: čtenářka, Pixabay.com


Zeptejte se

Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na poradnarpn@jagamedia.cz